Ma bardzo szerokie zastosowanie zarówno w kuchni jak i kosmetyce. Na chwilę obecną jest to jeden z najczęściej wybieranych źródeł tłuszczu w diecie, chętnie wykonujemy na jego bazie peeling, czy zwalczamy otarcia lub poparzenia.
Mało kto jednak wie, że olej kokosowy może być również alternatywą dla pasty do zębów!
Podstawową zaletą pasty na bazie oleju kokosowego jest fakt, iż jest ona w 100% naturalny - nie zawiera chemicznych dodatków, konserwantów. Przewagą oleju nad tradycyjnymi pastami do zębów jest brak triclosanu i fluoru. Pierwszy z nich opisywany jest jako środek utrzymujący prawidłową florę bakteryjną w jamie ustnej, jednak badania wykazały, że w nadmiarze (a wykorzystywany jest do produkcji wielu innych kosmetyków) jest szkodliwy i może negatywnie wpływać na odporność, rozwój płodu u kobiet ciężarnych, a także na hormony. Drugi, czyli fluor, znany jest jako mikroelement niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości oraz zębów, ale w nadmiarze działa toksycznie i prowadzi do choroby kości, czy zębów – fluorozy.
Olej kokosowy jest naturalnym środkiem i daje zaskakująco dobre rezultaty. Już po 3 tygodniach regularnego stosowania pasty do zębów na bazie oleju można zaobserwować poprawę stanu dziąseł, redukcję osadu na zębach. Badania wykazały, że dzięki zawartości kwasów laurynowego oraz kaprylowego, zmniejsza się ilość bakterii, odpowiadających za powstawanie próchnicy.
Jak przygotować pastę na bazie oleju kokosowego? Oto przepis:
- ¼ szklanki oleju kokosowego, nierafinowanego, tłoczonego na zimno (zawiera dużo więcej wartości odżywczych niż olej rafinowany),
- ½ szklanki sody oczyszczonej,
- 4-5 łyżek ksylitolu,
- 1 łyżeczka naturalnego olejku miętowego lub goździkowego.
Wszystkie składniki należy ze sobą połączyć i wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji.
Pasta może być przechowywana w temperaturze pokojowej, dzięki wysokiej zawartości tłuszczy nasyconych nie jełczeje i nie traci swoich właściwości.
W składzie pasty, poza olejem, znajduje się sód, a jest on bardzo dobrym materiałem „ściernym”, który wspomaga (dość łagodnie) oczyszczanie zębów. Tworzy on zasadowe środowisko, które neutralizuje różne kwasy powstające w jamie ustnej i wywołujące procesy fermentacyjne, niekorzystnie wpływające na zęby i dziąsła. Sód ma jeszcze jedną ciekawą właściwość, mianowicie pochłania zapachy i pomaga utrzymać świeży oddech.
Ksylitol wbrew pozorom nie ma zadania osłodzenia smaku pasty. Ma on działanie przeciwpróchnicze i wzmacniające mineralizację szkliwa. Działając z sodem i olejem hamuje procesy fermentacyjne i rozwój szkodliwych bakterii.
PODSUMOWANIE
Olej kokosowy ma szerokie zastosowanie i może wspomóc także naszą jamę ustną. Wraz z sodem i ksylitolem dba o odpowiedni odczyn ph w jamie ustnej, likwiduje bakterie, działa przeciwpróchniczo oraz daje gwarancję stosowania naturalnych środków.