Chociaż olej MCT znaleźć można niemal w każdym sklepie z odżywkami i suplementami dla osób aktywnych, to tak naprawdę mało kto go w praktyce używa. Często sami sprzedawcy, nie za bardzo wiedzą jakie tłuszcz ten może mieć zastosowanie. Również prasa branżowa konsekwentnie milczy na ten temat, raz po raz jedynie, nieśmiało pojawiają się wzmianki o możliwości zastosowania go w sportach wytrzymałościowych. Tymczasem olej MCT to znakomite źródło kwasów tłuszczowych, które okazać mogą się niezmiernie przydatne osobom aktywnym fizycznie, niezależnie od poziomu zaawansowania i specyfiki wysiłku. Jakie korzyści kryje w sobie ten zapomniany przez wielu tłuszcz?
Czym jest olej MCT?
Olej MCT to tłuszcz pozyskiwany z kokosa. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo wysoka zawartość kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha takich jak kwasy kapronowy (C6), kaprylowy (C8) i kaprynowy (C10). Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe wchłaniane i metabolizowane są inaczej niż dominujące w żywności kwasy o długich łańcuchach i posiadają kilka niezwykle cennych właściwości.
MCT a wspomaganie wysiłku
Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, ze względu na odmienny sposób wchłaniania i metabolizowania, stanowią nie tylko skoncentrowane, ale także niezwykle przystępne źródło energii dla obciążonych wysiłkiem mięśni. Śmiało mogą być spożywane bezpośrednio przed, jak i zaraz po aktywności fizycznej nie obciążając przewodu pokarmowego i szybko zasilając podstawowe szlaki energetyczne. Poprzez umiejętne zastosowanie oleju MCT można oszczędzić rezerwy glikogenu mięśniowego, co w konsekwencji może doprowadzić do poprawy zdolności wysiłkowych.
MCT a odchudzanie
Kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcucha posiadają silnie termogenne właściwości. Chociaż stanowią one skoncentrowane źródło energii, to ich spożycie wiąże się ze wzrostem jej wydatkowania w postaci ciepła. Dodatkowo tłuszcze te działają silnie ketogennie, przez co przyspieszają osiągnięcie stanu tzw. ketozy podczas stosowania bardzo niskoweglowodanowych diet odchudzających. Dodatkową korzyścią z włączenia ich do diety jest zmniejszenie łaknienia.
Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe wykazują również działanie antykataboliczne. Związane jest to z ich ketogennymi właściwościami. Wzrost produkcji ciał ketonowych w sposób wyraźny zmniejsza zużycie aminokwasów w procesach energetycznych, chroniąc tkankę mięśniową przed degradacją. Działanie to jest szczególnie wyraźne w przypadku stosowania diet niskowęglowodanowych.
Kwestie zdrowotne
Pomimo iż średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe to kwasy nasycone, to nie wpływają negatywnie na profil lipidowy krwi i nie zwiększają poziomu wskaźników prognostycznych ryzyka chorób układu krążenia. Jako ciekawostkę warto dodać, że w tradycyjnych populacjach, gdzie spożycie kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha (olej kokosowy) było wysokie, jak np. u mieszkańców Kitawy, praktycznie nie notowano przypadków chorób układu krążenia o podłożu miażdżycowym. Warto także wspomnieć, iż tłuszcze MCT mogą działać przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo..
Podsumowanie
Olej MCT stanowić może cenne uzupełnienie diety osób aktywnych w kwasy tłuszczowe o unikalnych właściwościach. Szczególne korzyści z włączenia go do menu odnieść mogą osoby odchudzające się, stosujące diety niskowęglowodanowe. Warto również dodać, iż średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe występują obficie w oleju kokosowym, który nabyć można w sklepach ze zdrową żywnością oraz na serwisach aukcyjnych.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.