Pocenie się to naturalny proces oczyszczania oraz chłodzenia organizmu. Nic w tym złego ani dziwnego. Warto jednak zadbać o to, by przychodząc na siłownię być świeżym i mieć czyste ubrania. Jeśli wybieramy się na siłownię po całym dniu pracy, warto wziąć przed wyjściem szybki prysznic. Nie tylko się odświeżymy, ale również orzeźwimy.
Co wybrać – antyperspirant czy dezodorant?
U zdrowej osoby pot jest niemalże bezzapachowy. Nabiera nieprzyjemnego zapachu dopiero w wyniku rozkładu wywołanego przez mikroorganizmy.
Zadaniem dezodorantu jest maskowanie brzydkiego zapachu. Dezodoranty nie zawierają substancji hamujących wydzielanie potu. Mogą występować w wersji bezzapachowej lub perfumowanej. Inaczej działają antyperspiranty. Ich głównym zadaniem jest ograniczenie wydzielania nadmiaru potu. Tworzą one na skórze powłokę, która zwęża ujścia gruczołów potowych. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie pocenia się nawet na kilkanaście godzin. Antyperspiranty wyposażone są również w substancje antybakteryjne i neutralizujące zapachy.
Dla osób, które nie mają dużych problemów z poceniem się, w zupełności wystarczy dezodorant. Jeśli jednak pocimy się dość mocno, lepiej pomyśleć o dobrym antyperspirancie.
Zarówno dezodoranty, jak i antyperspiranty mogą podrażniać wrażliwą skórę. Jeśli wiemy, że nasza skóra jest delikatna i często ulega podrażnieniom, zachowajmy ostrożność. Warto wybrać wówczas te kosmetyki, które w składzie mają również substancje pielęgnacyjne, takie jak pantenol, aloes czy alantoina. To czy wybierzemy kosmetyk w sprayu, sztyfcie czy kulce – zależy właściwie wyłącznie od naszych przyzwyczajeń.
Skuteczny antyperspirant – czyli jaki?
Tak naprawdę nie dla każdego ten sam antyperspirant czy dezodorant będzie odpowiedni. Najlepiej jest testować różne i porównywać ich składy. Sprawdzić co najlepiej działa dla nas samych. Nie ma zasady, że preparaty apteczne są bardziej skuteczne, a kosmetyki drogeryjne nie sprawdzą się na naszej skórze.
Naturalne antyperspiranty
Przeciwnicy tradycyjnych antyperspirantów twierdzą, że znajdujące się w nich substancje są szkodliwe dla naszego zdrowia. Mowa tutaj o parabenach i związkach glinu. Mogą one wywoływać zmiany nowotworowe, a także wpływać na działanie estrogenu. Glin jest tzw. pierwiastkiem balastowym, czyli gromadzi się w organizmach żywych. Może prowadzić do rozwoju wielu chorób.
Niektórzy przekonują również, że stosowanie antyperspirantów wpływa na zaburzenie naturalnych procesów termoregulacji i oczyszczania z toksyn. Argument ten nie ma jednak potwierdzenia w badaniach naukowych.
Naturalne antyperspiranty, podobnie jak te tradycyjne, hamują rozmnażanie się bakterii, które odpowiadają za przykry zapach potu. Ich skuteczność w kwestii hamowania produkcji potu może być jednak słabsza. Naturalne antyperspiranty bazują na takich składnikach jak ałun, puder z bambusa, woda kwiatowa BIO, substancje pielęgnujące skórę pod pachami. Są również i takie, które składają się z masła shea, sody i maranty, z dodatkiem substancji zapachowych i pielęgnujących.
Na uwagę zasługują naturalne antyperspiranty posiadające w składzie węgiel drzewny i magnez. Substancje te mają silne działanie bakteriobójcze, dzięki czemu antyperspirant skutecznie pochłania zapachy.
Mimo iż często naturalne antyperspiranty traktowane są jako te o gorszym działaniu, zapewniam, że znaleźć można takie, które działają nawet u osób, które mają silne problemy z poceniem się. Nawet jeśli nie powstrzymają w zupełności powstawania potu, to z pewnością zneutralizują zapachy. Mimo wyższej ceny niż przeciętny antyperspirant z drogerii opłaca się w nie inwestować. Z reguły są bardzo wydajne i wystarczają na długi czas.
Zapach na siłownię
Nadmiar zapachów na siłowni nie jest wskazany. Zarówno jeśli mówimy o tych niezbyt przyjemnych związanych z potem, jak i o tych związanych z zapachami samych dezodorantów, perfum czy antyperspirantów.
Na siłowni najlepiej sprawdzają się antyperspiranty bezzapachowe lub o delikatnych, odświeżających zapachach. Intensywne zapachy mogą przeszkadzać zarówno Tobie, jak i innym ćwiczącym osobom. Dlatego lepiej zrezygnuj z nich wtedy, gdy wybierasz się na trening.
Podsumowanie
Higiena na siłowni jest niezwykle istotna. Poza oczywistymi zabiegami, jak świeże ubrania i prysznic przed wizytą w klubie, warto zainwestować w dobry antyperspirant. Pamiętajmy również o tym, że zbyt intensywne, słodkie zapachy nie są wskazane do stosowania w czasie treningu. Lepiej pozostać przy delikatnych, naturalnych zapachach.