Każda z kobiet marzy o jędrnej i gładkiej skórze bez cellulitu, czyli pomarańczowej skórki. Niestety jest to zmora większości pań, a przeciwnik jest wyjątkowo trudny do pokonania. Przyjrzymy się, czym jest cellulit, jakie są jego przyczyny i czy da się go usunąć w 100%.
Czym właściwie jest cellulit?
Cellulit to nic innego jak złogi tłuszczu otoczone włóknistą tkanką łączną, która nadaje powierzchni skóry pomarszczony wygląd z dołeczkami. Niektórzy twierdzą, że przypomina skórkę pomarańczy lub twarożek. Najczęściej występuje na udach, biodrach oraz pośladkach i niestety występuje u około 85% kobiet powyżej 20 roku życia.
Nie jest znana dokładna przyczyna występowania cellulitu, ale wiadomo, że ma to związek z genetyką, wiekiem i stylem życia. Co ciekawe nie trzeba mieć nadwagi, by mieć cellulit. Bardzo często mają go osoby o prawidłowej masie ciała. Po prostu jedni mają większe a inni mniejsze tendencje do jego powstawania.
Co powoduje cellulit?
Cellulit nie jest stanem zagrożenia zdrowia, ale dla wielu pań pozostaje problemem kosmetycznym. Oprócz kwestii genetycznych przyczyną powstania cellulitu może być słabe krążenie, zatrzymanie płynów w tkance łącznej lub stan zapalny.
Jedna z teorii mówi o związku żeńskich hormonów (estrogen i progesteron) z powstawaniem cellulitu. Mogą wpływać one na przepływ krwi i dotlenienie w warstwie podskórnej.
U mężczyzn występowanie pomarańczowej skórki może mieć związek z zespołem Klinefeltera, niedoborem androgenów lub hipogonadyzmem.
Początki wystąpienia cellulitu obserwuje się często podczas okresu dojrzewania, gdy wzrasta poziom żeńskich hormonów. Wraz z wiekiem Twoje ciało wytwarza też mniej kolagenu, który jest odpowiedzialny za zdrową i elastyczną skórę. Dlatego im więcej lat mamy, tym większe prawdopodobieństwo pogłębienia problemu, jakim jest cellulit.
Zmiana nawyków drogą do sukcesu
Zanim zaczniesz likwidować wroga, przyjrzyj się kilku kwestiom. Badania pokazują, że niewłaściwe nawyki związane ze stylem życia mogą nasilić cellulit. Brak aktywności fizycznej osłabia mięśnie i może powodować, że nasza sylwetka zrobi się mało jędrna.
Jeśli jesteś typem kanapowca, zacznij się po prostu ruszać. Jeśli często pijesz alkohol, to wiedz, że jego spożycie może powodować odwodnienie i zwężenie naczyń krwionośnych w skórze. To samo dotyczy palenia papierosów.
Palacze są narażeni na działanie wolnych rodników, które powodują niszczenie włókien kolagenowych odpowiedzialnych za prawidłowe napięcie i wygląd skóry. Ostatnią, ale jakże ważną kwestią jest prawidłowe odżywianie. Spożywanie wysoko przetworzonej żywności, która zawiera dużo soli i konserwantów, może prowadzić do zaburzeń metabolicznych, które pogarszają wygląd skóry.
Niezwykle istotne w walce z cellulitem jest też odpowiednie nawodnienie. 2-3 litrów wody dziennie to niezbędne minimum, jakie powinnaś wypijać. Badania sugerują też, że suplementacja kolagenem przez minimum 6 miesięcy może mieć bardzo pozytywny efekt w walce u osób z umiarkowanym cellulitem.
Zabiegi pielęgnacyjne
Oprócz wymienionych powyżej czynników warto też zadbać o odpowiednią pielęgnację z zewnątrz. W walce z cellulitem może pomóc regularnie wykonywany masaż bańką chińską, szczotkowanie ciała na sucho, rolowanie wałkiem z igłami i zabiegi w salonie kosmetycznym takie jak karboksyterapia.
Badania pokazują wprawdzie, że urządzenia masujące poprawia wygląd i napięcie skóry, zmniejszając widoczność cellulitu, ale nie jest jasne, jak długo utrzymuje się efekt.
Podsumowanie
Jak się pozbyć cellulitu? To pytanie z pewnością zadała sobie niejedna kobieta. Wiele czynników może przyczynić się do jego powstawania. Należą do nich zbyt mała aktywność fizyczna, nadwaga, zła dieta, spożywanie alkoholu, palenie papierosów czy zbyt małe nawodnienie. Czasem jednak istnieją powody, na które nie masz wpływu, czyli struktura skóry, hormony, genetyka czy wiek.
Zacznij ćwiczyć, utrzymuj zdrową dietę z minimalną ilością wysokoprzetworzonych produktów, rzuć palenie, zmniejsz spożycie alkoholu i dbaj o nawodnienie. Możesz także rozważyć zastosowanie suplementów z kolagenem.
Dodatkowo stosowane masaże, szczotkowanie i zabiegi w salonach kosmetycznych mogą wspomóc walkę z trudnym przeciwnikiem, jakim jest cellulit. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest regularność i konsekwencja.