Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Trądzik młodzieńczy - co każdy nastolatek wiedzieć powinien?

Trądzik młodzieńczy  - co każdy nastolatek wiedzieć powinien?
Pryszcze to nieodzowny element dorastania, towarzyszący młodzieńczym zawirowaniom hormonalnym. Co ciekawe ta przypadłość dotyczy niemal wszystkich nastolatków, niezależnie od płci czy koloru skóry. W niektórych przypadkach jednak objawy ulegają znacznemu zaostrzeniu i utrudniają normalne funkcjonowanie, wpływając negatywnie na samoocenę i poczucie atrakcyjności oraz utrudniają nawiązywanie towarzyskich relacji. Pomimo łatwego dostępu do wiarygodnych źródeł informacji, ciągle pokutuje niezliczona ilość mitów na temat trądziku, a wielu młodych ludzi nie podejmuje sensownych działań pozwalających uporać się z problemem.

Domowe sposoby mogą nie wystarczyć

Pojedyncze krostki, pojawiające się od czasu do czasu są czymś zupełnie normalnym – najczęściej dotyczą okolic nosa, czoła lub podbródka.  Jednakże nasilenie objawów i ich rozprzestrzenianie się na obszar szyi, pleców czy klatki piersiowej powinno być już ostatecznym sygnałem, wskazującym na to iż należy zgłosić się po pomoc do odpowiedniego specjalisty, czyli – dermatologa. Działanie na własną rękę w domowym zaciszu jest w takich wypadkach niewystarczające i może przyczynić się do tego, że trudniej będzie się tej niezbyt przyjemnej dolegliwości pozbyć. Późniejsze leczenie nie dość, że ulegnie wydłużeniu to jeszcze w dodatku efekt końcowy może być mniej zadowalający niż w przypadku podjęcia szybkiej i zdecydowanej interwencji. Ogólnie dostępne preparaty kosmetyczne czy też babcine sposoby mogą okazać się nie wystarczające.

To co jesz – ma znaczenie

Jeżeli Twoje menu obfituje w takie produkty jak chipsy, ciastka, batoniki, czekoladki i cukierki to radze się zastanowić nad wprowadzeniem gruntownych zmian. Warto zwracać uwagę na to, co pojawia się na talerzu, gdyż – jak pokazują badania i codzienne obserwacje – sposób odżywiania ma niebagatelny wpływ na kondycję cery, w tym również na powstawanie wykwitów trądzikowych. Dlatego nie tylko należy unikać słodyczy, ale  warto także zadbać o to, aby w codziennym menu nie zabrakło źródeł pełnowartościowego białka, zdrowych tłuszczów i pożądanych źródeł węglowodanów. W przypadku problemów z trądzikiem pożądane może okazać się wyeliminowanie niektórych grup produktów żywnościowych –np. nabiału i produktów z oczyszczonej mąki, takich jak białe pieczywo. Podstawowe informacje na temat tego jak dobierać pokarmy znajdują się w poradniku dostępnym po poniższym linkiem:   

http://potreningu.pl/articles/2613/dieta-eliminuje-i-wybieram--prosty-sposob-na-poprawe-estetyki-sylwetki

Emocje mogą nasilać objawy

Teorie, zgodnie z którymi trądzik jest następstwem braku higieny już dawno przeszły do lamusa. Powtarzane są jedynie przez ignorantów, którym nie zależy na aktualizowaniu posiadanej wiedzy. Współcześnie wiadomo, że przyczyny rozwoju i podatność na trądzik są bardzo złożone, obejmują zarówno uwarunkowania genetyczne jak i czynniki środowiskowe o różnym podłożu. Na zaostrzenie objawów mogą wywierać wpływ negatywne emocje i stres – mając zatem na uwadze wygląd i stan skóry warto także zadbać o swoją kondycję psychiczną i znaleźć skuteczne metody na poradzenie sobie ze zniżką formy. Badania naukowe wskazują, że trądzik może stanowić przyczynę poważnych dolegliwości natury psychologicznej – w tym również depresji. W skrajnych przypadkach odnotowano także izolację społeczną czy też próby samobójcze. Pamiętaj zatem, że aby uporać się z problemem warto zadziałać konstruktywnie, bez zbędnego ładunku emocjonalnego. Nie bój się prosić o pomoc – tacy specjaliści jak dermatolog, dietetyk czy też psycholog z pewnością udzielą Ci wielu skutecznych porad. 

Podsumowanie 

Trądzik może skutecznie uprzykrzać życie i znacznie pogarszać jego jakość. Zanim jednak zaczniesz popadać w czarną rozpacz, zastanów się czy wyczerpałeś wszystkie skuteczne możliwe sposoby zwalczania tej choroby. O ile w przypadku pojedynczych wyprysków pojawiających się od czasu do czasu można radzić sobie domowymi sposobami, o tyle w sytuacji, gdy problem ma duże nasilenie należy skonsultować się z dermatologiem i zrewidować swój sposób odżywiania.

W artykule mówimy o: Zdrowie Uroda