BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ubichinon Q10 - wieczna młodość

Wiele osób z nas chciałoby zachować zdrowie i młodość przez wiele lat, po to, aby korzystać i cieszyć się z życia, mogąc realizować swoje pasje przez wiele lat. Bez wątpienia podstawą ku temu jest racjonalne żywienie i aktywność fizyczna. Jednak zagłębiając się w szczegóły, wyróżnić można między innymi koenzym Q10. Posiada on wiele ciekawych właściwości, na które warto poświęcić więcej uwagi. Co też postaram się zrobić w tym artykule.

Charakterystyka

Ubichinon Q10, występujący pod bardziej rozpoznawalną nazwą koenzym Q10, jest związkiem koniecznym do funkcjonowania każdej komórki naszego organizmu, pełniąc w ten sposób bardzo istotne funkcje:

  • bierze on udział w procesach przemiany materii,
  • wspomaga komórki przed stresem oksydacyjnym,
  • chroni serce przed niewydolnością krążeniową,
  • wspomaga funkcje układu immunologicznego.

Jego ilość w organizmie człowieka jest zróżnicowana, w zależności od narządu i wynosi od 8 do 114 µg koenzymu Q10/g tkanki. Odkryto, że największe ilości znajdują się w sercu i nerkach. Wynika to z największego ich zapotrzebowania na energię. Organizm nasz potrafi go syntetyzować, ale również pozyskiwany jest z pożywiania. Występuje w największych ilościach w takich produktach, jak:

  • ryby,
  • podroby,
  • oleje,
  • brokuły,
  • szpinak. 

Właściwości

Po przeanalizowaniu wpływu koenzymu Q10 na organizm człowieka określono, iż jego niedobory powodują takie stany organizmu, jak: 

  • zespół przewlekłego zmęczenia,
  • zaburzenia działania układu immunologicznego,
  • spadek wydolności fizycznej,
  • zaburzenia pracy serca, nerek.

W badaniu przeprowadzonym w 2013 roku przez New York Heart Association wzięło udział 420 osób z niewydolnością serca klasy III i IV. Uczestników podzielono na grupę placebo oraz otrzymującą suplementację 3 razy dziennie po 100 mg koenzymu Q10. Badanie trwało dość długo, bo aż 2 lata. Z badania wyciągnięto wnioski, iż suplementacja przyczyniła się do spadku śmiertelności oraz hospitalizacji. W grupie placebo zaobserwowano częstsze występowanie różnego rodzaju problemów zdrowotnych.

Ubichinon Q10 jest bardzo skuteczny w przeciwdziałaniu starzenia się skóry. Dlatego też dodawany jest do różnego rodzaju kremów do twarzy. Ilości stosowane zewnętrznie niestety nie są w stanie pomóc. Jednak dodatkowa suplementacja jak najbardziej. Potwierdza to badanie przeprowadzone w Niemczech w 1999 roku. Zaobserwowano w nim, że długotrwała suplementacja wpływa pozytywnie na jakość skóry, przyczyniając się do zmniejszania występowania zmarszczek mimicznych.

W kolejnym badaniu poproszono o opinię grupę 270 kobiet, stosujących suplementację ubichinonem Q10, rano i wieczorem, przez okres miesiąca. 87% z nich stwierdziło znaczną zmianę jakości skóry, w postaci lepszej jędrności i kolorytu.

Koenzym Q10 jest silnym antyoksydantem. Wpływa pozytywnie na niwelowanie procesów utleniania cholesterolu. Utleniony cholesterol w znacznym stopniu przyczynia się do zaburzeń lipidogramu, a co za tym idzie - prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego. Dzięki tym właściwościom jest stosowany w profilaktyce, jak i leczeniu zawałów oraz udarów. Ma on również zastosowanie w leczeniu nowotworów, ze względu na właściwości wspierania funkcjonowania układu immunologicznego. Stosowanie chemioterapii niesie za sobą narażenie serca na znaczne obciążenia. W sytuacji takiej suplementacja koenzymem Q10 jest w stanie chronić ten ważny organ. Zaobserwowano również zmniejszenie toksyczności niektórych leków przeciwnowotworowych i antyarytmicznych, między innymi beta blokerów.

Podsumowanie

Ubichinon Q10 jest związkiem posiadającym istotne właściwości dla naszego organizmu. Wraz z wiekiem, po przekroczeniu 35 roku życia, ilość jego zaczyna spadać, co może być związane z zaburzeniami funkcjonowania organizmu na różnych płaszczyznach. Warto bez wątpienia przemyśleć stosowanie suplementacji tym wartościowym związkiem.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.