Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Ubichinon Q10 - wieczna młodość

Ubichinon Q10 - wieczna młodość
Wiele osób z nas chciałoby zachować zdrowie i młodość przez wiele lat, po to, aby korzystać i cieszyć się z życia, mogąc realizować swoje pasje przez wiele lat. Bez wątpienia podstawą ku temu jest racjonalne żywienie i aktywność fizyczna. Jednak zagłębiając się w szczegóły, wyróżnić można między innymi koenzym Q10. Posiada on wiele ciekawych właściwości, na które warto poświęcić więcej uwagi. Co też postaram się zrobić w tym artykule.

Charakterystyka

Ubichinon Q10, występujący pod bardziej rozpoznawalną nazwą koenzym Q10, jest związkiem koniecznym do funkcjonowania każdej komórki naszego organizmu, pełniąc w ten sposób bardzo istotne funkcje:

 • bierze on udział w procesach przemiany materii,
 • wspomaga komórki przed stresem oksydacyjnym,
 • chroni serce przed niewydolnością krążeniową,
 • wspomaga funkcje układu immunologicznego.

Jego ilość w organizmie człowieka jest zróżnicowana, w zależności od narządu i wynosi od 8 do 114 µg koenzymu Q10/g tkanki. Odkryto, że największe ilości znajdują się w sercu i nerkach. Wynika to z największego ich zapotrzebowania na energię. Organizm nasz potrafi go syntetyzować, ale również pozyskiwany jest z pożywiania. Występuje w największych ilościach w takich produktach, jak:

 • ryby,
 • podroby,
 • oleje,
 • brokuły,
 • szpinak. 

Właściwości

Po przeanalizowaniu wpływu koenzymu Q10 na organizm człowieka określono, iż jego niedobory powodują takie stany organizmu, jak: 

 • zespół przewlekłego zmęczenia,
 • zaburzenia działania układu immunologicznego,
 • spadek wydolności fizycznej,
 • zaburzenia pracy serca, nerek.

W badaniu przeprowadzonym w 2013 roku przez New York Heart Association wzięło udział 420 osób z niewydolnością serca klasy III i IV. Uczestników podzielono na grupę placebo oraz otrzymującą suplementację 3 razy dziennie po 100 mg koenzymu Q10. Badanie trwało dość długo, bo aż 2 lata. Z badania wyciągnięto wnioski, iż suplementacja przyczyniła się do spadku śmiertelności oraz hospitalizacji. W grupie placebo zaobserwowano częstsze występowanie różnego rodzaju problemów zdrowotnych.

Ubichinon Q10 jest bardzo skuteczny w przeciwdziałaniu starzenia się skóry. Dlatego też dodawany jest do różnego rodzaju kremów do twarzy. Ilości stosowane zewnętrznie niestety nie są w stanie pomóc. Jednak dodatkowa suplementacja jak najbardziej. Potwierdza to badanie przeprowadzone w Niemczech w 1999 roku. Zaobserwowano w nim, że długotrwała suplementacja wpływa pozytywnie na jakość skóry, przyczyniając się do zmniejszania występowania zmarszczek mimicznych.

W kolejnym badaniu poproszono o opinię grupę 270 kobiet, stosujących suplementację ubichinonem Q10, rano i wieczorem, przez okres miesiąca. 87% z nich stwierdziło znaczną zmianę jakości skóry, w postaci lepszej jędrności i kolorytu.

Koenzym Q10 jest silnym antyoksydantem. Wpływa pozytywnie na niwelowanie procesów utleniania cholesterolu. Utleniony cholesterol w znacznym stopniu przyczynia się do zaburzeń lipidogramu, a co za tym idzie - prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego. Dzięki tym właściwościom jest stosowany w profilaktyce, jak i leczeniu zawałów oraz udarów. Ma on również zastosowanie w leczeniu nowotworów, ze względu na właściwości wspierania funkcjonowania układu immunologicznego. Stosowanie chemioterapii niesie za sobą narażenie serca na znaczne obciążenia. W sytuacji takiej suplementacja koenzymem Q10 jest w stanie chronić ten ważny organ. Zaobserwowano również zmniejszenie toksyczności niektórych leków przeciwnowotworowych i antyarytmicznych, między innymi beta blokerów.

Podsumowanie

Ubichinon Q10 jest związkiem posiadającym istotne właściwości dla naszego organizmu. Wraz z wiekiem, po przekroczeniu 35 roku życia, ilość jego zaczyna spadać, co może być związane z zaburzeniami funkcjonowania organizmu na różnych płaszczyznach. Warto bez wątpienia przemyśleć stosowanie suplementacji tym wartościowym związkiem.

W artykule mówimy o: Zdrowie Uroda