Przyjmowanie witaminy D już od kilku lat stało się mocno ”popularne”. Wzmacnia ona kości, wspiera odporność, pracę mózgu oraz ma znaczenie w prokreacji. Korzyści z jej przyjmowania są spore, a coraz to nowsze badania odkrywają kolejne jej zalety. Poniżej przedstawiamy 5 cennych informacji dotyczących witaminy D, o których być może nie wiedziałeś/aś.
Niedobór witaminy D ma wpływ na zdrowie i funkcje seksualne
Badania z ostatnich kilku lat sugerują, że niski poziom witaminy D może wpływać na płodność zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. W przypadku mężczyzn witamina D może przyczynić się do zwiększenia ruchliwości i koncentracji plemników. Poprawia też funkcję jąder, które wytwarzają plemniki i niezbędne hormony płciowe, takie jak testosteron. W przypadku kobiet kilka badań wykazało związek między niedoborem witaminy D a niskim popędem płciowym i brakiem podniecenia.
Ponadto niektóre badania sugerują, że witamina D może wpływać na hormon anty-Müllerowski (AMH), czyli rezerwę jajnikową. Ile ekspozycji na słońce potrzebuje Twoja skóra, aby wyprodukować wystarczającą ilość witaminy D? Badania sugerują, że do 30 minut ekspozycji na słońce, szczególnie między 10:00 a 14:00 codziennie lub co najmniej dwa razy w tygodniu na twarz, ramiona, ręce i nogi bez ochrony przeciwsłonecznej mogą prowadzić do wystarczającej syntezy witaminy D w zależności od miejsca zamieszkania i intensywności słońca.
Przedawkowanie witaminy D występuje stosunkowo rzadko
Równowaga w organizmie jest bardzo ważna i niedobór witaminy D jest tak samo niebezpieczny, jak i jej nadmiar. Zbyt duża podaż witaminy D może mieć niepożądane skutki zdrowotne takie jak powstanie kamieni nerkowych. Witamina D pomaga wchłaniać wapń, jednak zbyt duża jej ilość może powodować wysoki jego poziom, prowadząc do kamieni nerkowych. Raczej jest to rzadko spotykane, bo niestety jak pokazują badania, wciąż większość Polaków nie przywiązuje wagi do suplementacji witaminy D i ma olbrzymie niedobory.
Jeśli suplementujesz witaminę D, zwróć szczególną uwagę na to, aby była to odpowiednia dawka. Zrób badanie, oznacz poziom witaminy D z krwi i na tej postawie dobierz suplementację ze specjalistą. Jeśli nie masz czasu, to można przyjąć, że dawka 1000-2000 IU dziennie jest bezpieczna dla osoby dorosłej. Możesz szybko sprawdzić poziom witaminy D, kupując test w najbliższej aptece.
Poziom witaminy D wpływa na zdrowie urologiczne
Coraz więcej badań pokazuje, że niedobór witaminy D jest związany z kilkoma problemami urologicznymi u dorosłych. Jednym z nich jest nadreaktywny pęcherz. który powoduje częste wizyty w toalecie. Kolejne badanie wykazało związek niedoboru witaminy D z wyższym ryzykiem zachorowania na raka pęcherza, częste infekcje dróg moczowych (ZUM) czy powiększenie gruczołu krokowego. Podniesienie poziomu witaminy D może pomóc uporać się z tym problemem.
Starzenie się wpływa na zdolność skóry do produkcji witaminy D
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wraz z wiekiem nasza skóra staje się mniej gładka i elastyczna oraz obniża się zdolność organizmu do produkcji kolagenu. Starzejąca się skóra traci również zdolność do produkcji witaminy D. Powszechnie wiadomo, że nasz organizm wytwarza ją, gdy nasza skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Jednak według badań Kliniki Endokrynologii i Metabolizmu Ameryki Północnej, kąpiele słoneczne nie będą miały takiego samego efektu u osób starszych. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie witaminy D.
Witamina D odrywa ważną rolę w ciąży
Witamina D odgrywa istotną rolę podczas ciąży zarówno dla matki, jak i dziecka. Coraz więcej badań wskazuje na wpływ suplementacji kobiet w ciąży tej witaminy. Odpowiednia jej podaż może zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, niskiej masy urodzeniowej i porodu przedwczesnego. Jednak dowody na to, czy suplementacja witaminą D powinna być podawana wszystkim kobietom w ramach rutynowej opieki przedporodowej w celu poprawy wyników u matki i dziecka, pozostaje niejasna. Dlatego po raz kolejny sugerujemy oznaczenie jej poziomu we krwi, ustalenie z lekarzem odpowiedniej dawki witaminy D i kontrolowanie jej poziomu.
Podsumowanie
Niestety wiele osób wciąż nie kontroluje spożycia i poziomu tak cennej dla zdrowia witaminy D oraz nie oznacza jej poziomu podczas rutynowych badań krwi. Skutki niedoboru mogą być katastrofalne dla Twojego zdrowia, dlatego warto zrobić to jak najszybciej.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.