Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Aspiryna powoduje raka czy chroni przed rakiem?

Aspiryna powoduje raka czy chroni przed rakiem?
Nowotwory są jedną z głównych przyczyn zgonów np. USA i Europie. Rak piersi, prostaty i okrężnicy są jednymi z najczęściej występujących i kiepsko rokujących (nie tak źle jak np. rak płuca czy trzustki, ale jednak).

Naukowcy badali związek między długotrwałym codziennym stosowaniem aspiryny (co najmniej 325 mg dziennie), a zapadalnością na 10 rodzajów raka wśród 69810 mężczyzn i 76303 kobiet uczestniczących w II grupie żywieniowej „Cancer Prevention Study II”. Stosowanie aspiryny ustalono w latach 1992–1993 i aktualizowano w 1997, 1999 i 2001 r.

Wyniki:

  • do czerwca 2003 r. u 10931 mężczyzn i 7196 kobiet zdiagnozowano raka.
  • długotrwałe ( co najmniej 5 lat) codzienne stosowanie aspiryny u dorosłych, w porównaniu z brakiem stosowania, wiązało się z niższą o 16% ogólną częstością występowania raka u mężczyzn;
  • u kobiet ryzyko było mniejsze o 14%,
  • ryzyko raka jelita grubego spadło o 32%,
  • ryzyko raka prostaty spadło o 19%,
  • u kobiet stwierdzono nieistotne statycznie zmniejszenie ryzyka raka piersi (o 17%),

Komentarz: dzieje się tak najprawdopodobniej przez wpływ aspiryny na stan zapalny. PGE2 (= prostaglandyna E2) jest zapalną cytokiną która ma duże znaczenie dla kulturystów, gdyż jest powiązana ze wzrostem mięśni. Okazuje się, że zapewnia też komórkom nowotworowym przetrwanie, proliferację i inwazję. Aspiryna działa przeciwzapalnie, hamując PGE2. Jest to fatalna wiadomość dla kulturystów nadużywających leków z grupy NLPZ i dobra przy przeciwdziałaniu kancerogenezie. To nie znaczy, że można sobie codziennie, beztrosko brać aspirynę, gdyż może zniszczyć np. błonę śluzową żołądka i zaszkodzić w wielu innych aspektach.

 

 

Źródła: Marina Mione „Cancer and Inflammation: An Aspirin a Day Keeps the Cancer at Bay” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6022370/ Eric J. Jacobs i in. „A Large Cohort Study of Long-Term Daily Use of Adult-Strength Aspirin and Cancer Incidence” https://academic.oup.com/jnci/article/99/8/608/2522288

W artykule mówimy o: Zdrowie