Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Aspiryna powoduje raka czy chroni przed rakiem?

Aspiryna powoduje raka czy chroni przed rakiem?
Nowotwory są jedną z głównych przyczyn zgonów np. USA i Europie. Rak piersi, prostaty i okrężnicy są jednymi z najczęściej występujących i kiepsko rokujących (nie tak źle jak np. rak płuca czy trzustki, ale jednak).

Naukowcy badali związek między długotrwałym codziennym stosowaniem aspiryny (co najmniej 325 mg dziennie), a zapadalnością na 10 rodzajów raka wśród 69810 mężczyzn i 76303 kobiet uczestniczących w II grupie żywieniowej „Cancer Prevention Study II”. Stosowanie aspiryny ustalono w latach 1992–1993 i aktualizowano w 1997, 1999 i 2001 r.

Wyniki:

  • do czerwca 2003 r. u 10931 mężczyzn i 7196 kobiet zdiagnozowano raka.
  • długotrwałe ( co najmniej 5 lat) codzienne stosowanie aspiryny u dorosłych, w porównaniu z brakiem stosowania, wiązało się z niższą o 16% ogólną częstością występowania raka u mężczyzn;
  • u kobiet ryzyko było mniejsze o 14%,
  • ryzyko raka jelita grubego spadło o 32%,
  • ryzyko raka prostaty spadło o 19%,
  • u kobiet stwierdzono nieistotne statycznie zmniejszenie ryzyka raka piersi (o 17%),

Komentarz: dzieje się tak najprawdopodobniej przez wpływ aspiryny na stan zapalny. PGE2 (= prostaglandyna E2) jest zapalną cytokiną która ma duże znaczenie dla kulturystów, gdyż jest powiązana ze wzrostem mięśni. Okazuje się, że zapewnia też komórkom nowotworowym przetrwanie, proliferację i inwazję. Aspiryna działa przeciwzapalnie, hamując PGE2. Jest to fatalna wiadomość dla kulturystów nadużywających leków z grupy NLPZ i dobra przy przeciwdziałaniu kancerogenezie. To nie znaczy, że można sobie codziennie, beztrosko brać aspirynę, gdyż może zniszczyć np. błonę śluzową żołądka i zaszkodzić w wielu innych aspektach.

 

 

Źródła: Marina Mione „Cancer and Inflammation: An Aspirin a Day Keeps the Cancer at Bay” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6022370/ Eric J. Jacobs i in. „A Large Cohort Study of Long-Term Daily Use of Adult-Strength Aspirin and Cancer Incidence” https://academic.oup.com/jnci/article/99/8/608/2522288

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.