BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Bakopa drobnolistna – niedoceniana roślina o intrygującym działaniu

Bakopa drobnolistna jest rośliną o bardzo ciekawych właściwościach. Mimo to jednak, wiele osób w ogóle nie ma pojęcia o jej istnieniu, a już tym bardziej mało kto zdaje sobie sprawę z tego jaki można zrobić z niej użytek. Tymczasem bakopa znakomicie nadaje się dla osób mających obciążającą pracę umysłową, żyjących w stresie i borykających się z problemami z zapamiętywaniem.

Bakopa... czyli co?

Bakopa drobnolistna (znana też jako Bacopa monnieri), to roślina należąca do rodziny Scrophulariacea, która pochodzi z rejonów tropikalnej Australii, Azji i Ameryki. Od wieków stosowana jest jako surowiec zielarski i leczniczy w medycynie tradycyjnej. Bakopa jest skondensowanym źródłem wielu substancji czynnych, mogących wpływać na funkcjonowanie organizmu ludzkiego.

Mowa m.in. o związkach takich jak:

  • bakozydy A i B,
  • hersaponina,
  • monnieryna,
  • herpestyna,
  • brahmina,
  • a także fitosterole i glikozydy.

Wpływ na organizm

Bacopa drobnolistna zaliczana jest do „naturalnych nootropików”, gdyż znana jest ze swoich właściwości poprawiających funkcje poznawcze.

Wymienione przed chwilą substancje, które są w niej zawarte, oddziałują na mózg (a dokładnie na hipokamp) usprawniając parametry takie jak:

  • zdolność kojarzenia faktów,
  • koncentracja uwagi,
  • zapamiętywania informacji.

W wielu krajach zauważyć można wyraźny wzrost zainteresowania właściwościami omawianej rośliny, a cenią ją w szczególności:

  • pracownicy umysłowi,
  • kierowcy,
  • studenci,
  • osoby borykające się z pamięcią i słabą koncentracją uwagi.

W Polsce, roślina ta nie jest zbyt popularna, a szkoda bo na rzecz włączenia jej do suplementacji przemawiają liczne badania naukowe, w których pokazała swoje oblicze:

  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20590480 – w tym badaniu ekstrakt Bacopa monnieri w dawce 300mg dziennie (55% bakozydów) spowodował poprawę funkcji poznawczych i polepszenie nastroju u osób starszych,
  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18611150 – w tym badaniu, wykonanym również z udziałem osób starszych (po 65 roku życia) i przy użyciu tej samej dawki, zaobserwowano podobne efekty jak w eksperymencie opisanym powyżej,
  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12093601 – w tej próbie wzięły udział osoby pomiędzy 40 a 64 rokiem życia. U uczestników zanotowano poprawę w ilości przyswajanych nowych informacji.
  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18683852 – w tym podwójnie zaślepionym badaniu wzięły udział zarówno osoby młode jak i starsze (przedział wiekowy 18 – 64 lata). W ciągu 3 miesięcy suplementacji ekstraktem z Bacopa monnieri zanotowano wyraźną poprawę w zakresie „pamięci roboczej” oraz inne korzyści związane z polepszeniem funkcji kognitywnych.

Dodatkowe informacje

Dostępna literatura sugeruje, że bakopa drobnolistna zawiera substancje, które wykazują właściwości antyoksydacyjne i pozytywnie wpływają na regenerację układu nerwowego. Roślinie tej przypisywane są właściwości adaptogenne – jej stosowanie może być pomocne przy obciążeniu organizmu dużym stresem.

Dawkowanie

Niestety póki co brakuje szczegółowych wytycznych dotyczących najbardziej optymalnego sposobu dawkowanie ekstraktów z bakopa. Problem polega przede wszystkim na tym, że trudno na naszym rynku o dobrze wystandaryzowane surowce (z oznaczoną zawartością bakozydów). W badaniach naukowych używano zazwyczaj dawek rządu 300 - 400 mg ekstraktów na dobę. Były to ekstrakty standaryzowane na 55% zawartość bakozydów. W wybranych próbach stosowano ekstrakty 10 – 20%-owe, te przyjmowane były w dawkach 750 – 1500 mg na dobę.

Efekty uboczne

Uczciwie trzeba wspomnieć o tym, że nie wszyscy dobrze znoszą suplementację bakopą. U niektórych osób przyjmowanie ekstraktów ze wspomnianej rośliny powoduje zaburzenia jelitowe i biegunki. Zdarzały się też wzmianki o mdłościach oraz o bólach głowy, ale były one nieliczne.

Podsumowanie

Bakopa drobnolistna to roślina o nietuzinkowych właściwościach, potwierdzonych badaniami naukowymi. Zawarte w niej składniki mogą pozytywnie wpływać na funkcje poznawcze, przede wszystkim poprawiając pamięć roboczą. Dodatkowo suplementacja może wpłynąć też na refleks, kojarzenie faktów i poprawę nastroju.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.