W opublikowanym przez GUS raporcie „Turystyka i wypoczynek w gospodarstwach domowych w 2013 r.” czarno na białym widać jaki sposób spędzania wolnego czasu preferują Polacy. Aż 21% naszych rodaków zdeklarowało, iż w czasie wolnym najchętniej słuchają muzyki/radia, przeglądają Internet, oglądają TV/filmy. Niemal 13% badanych wybrało wypoczynek bierny – pod tym pojęciem kryje się leżakowanie, opalanie się, spotkania towarzyskie, „bezczynne” spędzanie wolnego czasu.
Choć wydawać by się mogło, że statystyki nie wyglądają zbyt optymistycznie, to należy podkreślić, że w porównaniu do badań przeprowadzonych w latach wcześniejszych (2008-2009) napawają one optymizmem.
Leniwi czy … zmęczeni i bez pieniędzy?
Warto zastanowić się, czy fakt, że Polacy tak chętnie korzystają z błogiego „nie-nie-robienia” to tylko i wyłącznie wynik lenistwa, czy może tego, że na co dzień są przemęczeni, przepracowani i brak im środków finansowych - gdy nadchodzi wytęskniony urlop to marzą tylko o tym, by się wyspać i naładować baterie na nadchodzący rok. Warto zwrócić uwagę na to, że osobami badanymi nie byli tylko młodzi, dobrze sytuowani ludzie, ale pełen przekrój społeczeństwa (w tym także rolnicy, renciści, emeryci). Wiek, miejsce zamieszkania (miasto/wieś) oraz stopień zamożności z całą pewnością znalazły swoje odzwierciedlenie w wynikach raportu.
Wraz z wiekiem znacznie spada chęć uczestnictwa we wszelkiego rodzaju aktywnościach - drastyczny spadek odnotowuje się w grupie wiekowej powyżej 65 roku życia, ale - co zaskakujące - bardzo słabo wypadają też młodzi ludzie w wieku 20 -24 lata (za to “królują” jeżeli chodzi o procentowy udział w spotkaniach towarzyskich).
Poza tym należy także podkreślić, że poza tymi, którzy niezbyt garną się do ćwiczeń jest jeszcze ogrom osób, które chętnie korzystają z różnego rodzaju aktywności fizycznych. Jako najbardziej popularne formy aktywnego spędzania wolnego czasu wymienione zostały spacery, wyprawy rowerowe, wszelkiego rodzaju wędrówki.