Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

C-17 alfa alkilowane sterydy – toksyczność prohormonów!

C-17 alfa alkilowane sterydy – toksyczność prohormonów!
Alfa alkilowane substancje należą do najczęściej nadużywanych środków z grupy sterydów anaboliczno-androgennych. Jednym z pierwszych SAA z grupy 17-AA był methandrostenolone (metanabol), który przez swoją skuteczność i niską cenę do dzisiaj jest bardzo chętnie stosowany w klubach. Powiem więcej: od połowy lat 50 do chwili obecnej, metanabol jest niekwestionowanym królem preparatów z grupy 17-AA. Stosował go m.in. Arnold Schwarzenegger (lata 60-80 XX wieku), Dorian Yates (lata 80 i 90 XX wieku).

Według statystyk, WADA na pierwszym miejscu jest winstrol, na drugim metanabol – wśród najczęściej nadużywanych SAA oralnych. Pierwszy i najczęstszy powód nadużywania „metki” lub „wina” w postaci tabletek to strach przed iniekcją. Niestety, na unikaniu środków iniekcyjnych mocno cierpi wątroba, a pośrednio wiele innych narządów. Drugi powód stosowania oralnych środków podobnych do metanabolu to niska cena, szczególnie produktów z czarnego rynku, wytwarzanych w nieznanych warunkach. Niestety, z wymienionego powodu, bardzo często środki produkowane „chałupniczo” posiadają zaniżone stężenia. Stąd nie dziwią „gigantyczne” dawki SAA krążące po Internecie – po prostu apteczne produkty działają w kilkukrotnie niższych dawkach. Alfa alkilacja chroni substancję przy pierwszym przejściu i kontakcie z wątrobą (chroni przed działaniem enzymu dehydrogenazy 17β- hydroksysteroiodowej) [5].

Efekt pierwszego przejścia to w farmakologii parametr mówiący o tym, ile substancji zostanie utracone przy kontakcie z wątrobą. Z samej swojej natury, środki iniekcyjne przewyższają oralne ze względu na sposób podawania (mniejsza hepatoksyczność). Oczywiście, w małym stopniu dotyczy to iniekcyjnych wersji metanabolu czy stanazololu (winstrolu). Są one nieznacznie lepsze od swoich oralnych wersji. W przypadku winstrol, pojawia się inny problem – gigantyczna toksyczność dla układu sercowo-naczyniowego – nawet przy znikomym dawkowaniu: już podawanie 6 mg stanazololu dziennie, przez 6 tygodni spowodowało spadek HDL-cholesterolu o 33%, a frakcji HDL2 o 71%. Przy czym poziom LDL wzrósł o 29% [5].

Wpływ oralnych SAA na funkcję wątroby: metanabol, winstrol, anapolon/oxymetholone

Alfa alkilacja (na pozycji C17) to jednocześnie największa zaleta jak i wada oralnych SAA. Zaleta – środek pozostaje aktywny przy podawaniu drogą pokarmową, wada – powstaje znaczące obciążenie wątroby. Uwaga: kolarze startujący w Tour de France stosowali niejednokrotnie Andriol czyli oralną wersję testosteronu undecanoate. W odróżnieniu od metanabolu, ta substancja nie jest C-17 alfa alkilowana. Ma przedostawać się razem z tłuszczami, drogą limfatyczną. Nie ma róży bez kolców – biodostępność andriolu to ledwie ... 7%. W badaniach naukowych stwierdzono, że wystarczą znikome dawki metanabolu – by wskaźniki wątrobowe poszybowały w górę. Stosunkowo bezpieczna jest ilość około 10 mg dziennie, już 15 mg powoduje zaburzenia u większości pacjentów. Stwierdzano obciążenie wątroby nawet przy dawkowaniu 2,5 – 5 mg dziennie! [5] Jeżeli ktoś lubi porównywać różne preparaty – to względnie bezpieczna okazała się dawka 12 mg winstrolu, przez 27 tygodni [5]. Niestety, amatorzy z reguły stosują co najmniej 30-50 mg metanabolu lub winstrolu dziennie, a Schwarzeneggerowi przypisuje się dawkowanie nawet 100 mg methandienonu dziennie (często oralne SAA są dodatkiem do wielu innych środków, niejednokrotnie hepatoksycznych). Co ciekawe, w niektórych badaniach najsilniejszy środek oralny znany człowiekowi – anapolon/anadrol (oxymetholone), okazał się niegroźny dla wątroby w dawce 50 mg, nawet 100 mg dziennie nie przyniosło drastycznych skutków ubocznych [5].

Co się może stać przy podawaniu 100 mg metanabolu dziennie?

Na to pytanie odpowiedź znalazła się dość szybko, w badaniu opublikowanym w sierpniu 2014 roku [9]. 35 latek zamówił z tajskiej strony medykamenty, w tym Danabol DS (metanabol w azjatyckiej odsłonie) Poszkodowany ​to doświadczony amatorski kulturysta mający masę 120 kg! Na dodatek stosował SAA od przynajmniej 10 lat. Idąc w ślady Arnolda używał 100 mg metanabolu dziennie, przez ostatnie 6 tygodni. Jakby tego było mało dorzucił sporo środków odwadniających (moczopędnych): 80 mg furosemidu + 50 mg spironolaktonu). Do tego mężczyzna stosował środki anty-estrogenowe oraz nieznane dawki testosteronu.

Skutki

 • gorączka 39 stopni,
 • tachykardia – zbyt szybka praca serca,
 • lekko podwyższone ciśnienie krwi,
 • odwodnienie,
 • bóle podbrzusza,
 • znaczne powiększenie wątroby,
 • uszkodzenie wątroby: ALAT (aminotransferaza alaninowa) wynosił: 1231 IU/l(norma wynosi: 5-45 IU/l); dwudziestosiedmiokrotne przekroczenie normy!
 • uszkodzenie wątroby: aspAT / AST (aminotransferaza asparaginianowa) wynosił: 1386 IU/l (NORMA: 8-46 IU/l); TRZYDZIESTOKROTNE przekroczenie normy!
 • uszkodzenie wątroby: GGT GGT (Gamma-glutamylotransferaza) 133 IU/l, NORMA: < 43.
 • silne zaburzona praca nerek/uszkodzenia mocznik: 55 mg/dl; NORMA: 9-19.9 mg/dl (skutek stosowania diuretyków),
 • przerost serca,
 • KOMPLETNA blokada układu HPTA, niemożliwe było ustalenie poziomu LH oraz FSH,

Po 7 dniach terapii – podstawowe markery uszkodzeń wątroby u pacjenta spadły o połowę. Może tylko dziwić fakt, że tak doświadczony zawodnik nie wiedział iż stosuje koszmarnie dużą ilość metanabolu, która bez wątpienia odpowiadała u niego za uszkodzenia wątroby.

Cztery najgorsze błędy związane ze środkami oralnymi to

 1. Łączenie różnych środków hepatoksycznych,

 2. Bazowanie tylko na preparatach oralnych, bez bazy w postaci testosteronu.

 3. Picie alkoholu, stosowanie narkotyków,

 4. Stosowanie prohormonów,

Błąd #1: „Różne hepatoksyczne środki w ramach jednego cyklu”

Jeżeli decydujesz się na stosowanie oralnych SAA, musisz pamiętać, że są to środki przeznaczone do krótkich cykli oraz przy niewielkim dawkowaniu. Krótki cykl oznacza 4-6 tygodni (względnie według Lllewellyna 6-8 tygodni) . Niewielkie dawki dla metanabolu, anavaru czy winstrolu to mniej niż 30-40 mg dziennie (dla oxymetholonu 50 mg dziennie). Z reguły, w tym czasie nie osiągniesz żadnych znaczących rezultatów. 2 miesiące podawania SAA to zysk maksymalnie ok. 2.5 – 3 kg czystej masy mięśniowej u osób średnio-wytrenowanych (np. badania nandrolonu decanoate – rezultaty 1.3 – 1.5 kg miesięcznie [2,3]). Zaawansowani osiągają o wiele gorsze rezultaty (np. w jednym z badań tylko ok. 0.5 kg „suchej” masy miesięcznie [4]), mimo stosowania większych dawek, lepszej techniki, doskonalszej diety itd.

Toksyczność nawet bardzo łagodnych środków rodzaju oxandrolonu (anavaru) po przekroczeniu pewnej dawki rośnie wykładniczo (w tym przypadku 30-40 mg dziennie)! Tak samo stosowanie jednocześnie np. winstrolu i metanabolu – może powodować efekt addycyjny – wzmożoną hepatoksyczność. Czasem idzie za tym synergizm hiperaddycyjny – czyli efekt stosowania dwóch środków daje większe efekty niż rozpatrując „moc” każdego z osobna – ale czy gra jest warta świeczki?

„Ale badania naukowe mówią, że środek X jest bezpieczny”

Tak, mówią też, że jest bezpieczna dawka np. 5, 10 czy 15 mg, nie 50, 100 czy 200 mg! Bardzo rzadko w badaniach naukowych występują dawki dopingowe. Np. testosteron występował w w jednym z eksperymentów w dawkowaniach od 25 do 600 mg tygodniowo. Dawki dopingowe są często 2-3 krotnie większe (i to uwzględniając sam testosteron, bez innych SAA, hormonu wzrostu, T3 czy insuliny). Ma to szczególne znaczenie przy stosunkowo łagodnym oxandrolonie – który w większych dawkach staje się wyjątkowo toksyczny. Dodatkowo, należy uwzględnić, że często drogie preparaty w rodzaju anavaru zawierają w środku tańsze, bardziej toksyczne substancje (przy czarnorynkowej cenie 50-60 zł za 100 tabletek metanabolu oraz 380-400 zł za 100 tabletek anavaru staje się to oczywiste). Równie często zamiast oxandrolonu można spotkać oral-turinabol. Ta ostatnia substancja także należy do "sterydów jakościowych" - więc jej odróżnienie od anavaru może być trudne.

„Ale moje wyniki badań wątroby nie wskazują na chorobę”

Odsyłam do przypadku zawodnika z 6 i 12 centymetrowymi nowotworami na wątrobie [1]. Wstępne wyniki badań enzymów 35-latka też nie były szokujące. Stosował on jednocześnie winstrol + oxymetholone – czyli dwa skrajnie wyniszczające sterydy anaboliczno-androgenne. Robił to przez 15 lat, a dawkowanie wynosiło 400 mg dziennie (dodatkowo trzy zastrzyki po 600 mg innych SAA).

W jego przypadku:

 • ALAT (Aminotransferaza alaninowa) wynosił: 75 IU/l (norma wynosi: 5-45 U/L),

 • aspAT / AST (Aminotransferaza asparaginianowa) wynosił: 53 IU/l (norma: 8-46 U/L),

Jak widać mimo niewielkiego przekroczenia wskaźników, był on bardzo ciężko chory.

Czy SAA mogą zniszczyć nerki?

Niestety tak – zarówno nerki jak i układ krążenia, chociażby pośrednio przez wpływ na ciśnienie krwi i retencję wody. Przykład: kolejny zawodnik przez oralne SAA zniszczył nerki, silnie ucierpiała również wątroba. Stosował głównie winstrol i oxymetholone (anapolon), dodatkowo iniekcyjne SAA nandrolone, testosteron i boldenone (wszystkie z wymienionych środków iniekcyjnych są stosunkowo łagodne dla wątroby, nawet przy wielomiesięcznym dawkowaniu.).

W jego przypadku:

 • uszkodzone nerki: poziom mocznika wyniósł 304 mg/100 ml (norma 15–40 mg/100 ml); 7,6 razy przekroczona norma!
 • uszkodzone nerki: kreatynina 10.2 mg/100 ml (norma: 0,6–1,3 mg/100 ml); prawie ośmiokrotnie przekroczona norma!
 • uszkodzenia wątroby: ALT: 178 IU/l; AST: 130 IU/l
 • stwierdzono nadmierne zatrzymywanie sodu oraz nadmierne tracenie potasu (hipokaliemia),
 • wystąpiła zasadowica metaboliczna,
 • stwierdzono silne uszkodzenie mięśni CPK = 5499 IU/l; (norma: 55-370); prawie piętnastokrotne przekroczenie normy!

Co ciekawe – 23 letni kulturysta nie palił, ani nie pił alkoholu.

Błąd #2: „Bazowanie tylko na preparatach oralnych, bez bazy w postaci testosteronu"

Absolutnie każdy steryd anaboliczno-androgenny wpływa na blokowanie układu HPTA. Oralne SAA nie są od tego żadnym wyjątkiem. Jeśli boisz się iniekcji, może się okazać, że Twoje funkcje seksualne i zdrowie mocno ucierpią. Wpływ na produkcję testosteronu endogennego występuje nawet przy znikomym dawkowaniu, najbardziej łagodnych substancji (np. anavaru).

 • według historycznego badania z 1976 roku podawanie ledwie 15 mg metanabolu dziennie, przez 2 miesiące spowodowało spadek ilości testosteronu w plazmie o 69% (z 29.4 +/- 11.6 nmol/l do poziomu 9.1 +/- 7.5 nmol/l) [6],

 • 2 tygodnie stosowania dawki 10 mg winstrolu powoduje spadek testosteronu w plazmie o 55%,

 • 15 mg anavaru (oxandrolone) spowodowało spadek ilości testosteronu w serum w 5 dniu podawania aż o 38%! Wyjściowy poziom wynosił 449 ± 35 ng/dL, w piątym dniu 282 ± 45 ng/dl [7],

 • 100 mg deca durabolinu powoduje spadek ilości testosteronu endogennego do poziomu bliskiego 0, już w ciągu kilku dni po iniekcji! I to tylko po mikro-dawce 100 mg (niejeden amatorski zawodnik używa 600-1000 mg nandrolonu tygodniowo!)

 • 500 mg testosteronu enanthate powoduje co najmniej 6 tygodniową supresję układu HPTA (wpływ na LH i FSH) [8],

Błąd #3: „Picie alkoholu, stosowanie narkotyków”

Same środki farmakologiczne są szkodliwe dla zdrowia, ale ... ich toksyczność blednie przy jednoczesnym stosowaniu alkoholu czy narkotyków. Odnotowano dziesiątki śmierci „koksiarzy”, którzy nadużywali alkoholu i narkotyków obok SAA. Jeżeli trenujesz – stosowanie alkoholu stoi pod znakiem zapytania (wielokierunkowy wpływ, hamowanie efektów treningu). Jeżeli ciężko trenujesz, a do tego wspomagasz się farmakologicznie – alkohol i narkotyki kwalifikują Cię do Nagrody Darwina. Znów może się okazać, że

„Twój kolega” ma dużą odporność i nic mu się nie stało. Ale czy z Tobą będzie tak samo?

Błąd #4: „stosowanie prohormonów”

Szereg badań naukowych nie pozostawia wątpliwości. Są to środki o wiele bardziej toksyczne dla wątroby niż najgorsze sterydy anaboliczno-androgenne. M.in. przekonał się o tym boleśnie 36 latek stosujący „Muscle Fortress Methyl V-Test” [10] Pierwszym objawem była żółtaczka.

Doznał poważnych uszkodzeń wątroby oraz lekkiej dysfunkcji nerek:

 • uszkodzenie wątroby: ALAT (aminotransferaza alaninowa) wynosił: 815 IU/l(norma wynosi: 5-45 IU/l); osiemnastokrotne przekroczenie normy!

 • uszkodzenie wątroby: aspAT / AST (aminotransferaza asparaginianowa) wynosił: 233 IU/l(NORMA: 8-46 IU/l); wielokrotne przekroczenie normy.

Kolejny pacjent (21-latek) stosował “Ultra Mass Stack” wyprodukowany przez Advanced Performance Suplement. Skutki? Cholestatyczne zapalenie wątroby, powiększenie wątroby, żółtaczka, wymioty przez 6 tygodni oraz świąd.

Kolejny produkt 3b-hydroxy-5a-androst-1-en-17-one i jego skutki po 4 tygodniach stosowania [11]:

 • poziom HDL (dobra frakcja cholesterolu) spadła aż o a 38.7±4.0%!
 • zła frakcja cholesterolu wzrosła o 32.8±15.05%
 • wskaźnik LDL/HDL – wzrost o 120.0±22.6%!
 • Kreatynina wzrost o 19.6±4.3% (znaczne obciążenie nerek),
 • AST wzrost 113.8±61.1% (uszkodzenie wątroby i/lub serca!),
 • Albuminy w surowicy spadek o 19.6±4.3% (uszkodzenie wątroby)
 • GFR czyli przesączanie kłębuszkowe – spadek o 18.0±3.3% (uszkodzenie nerek),
 • Fosfataza zasadowa (ALP) – spadek o 16.4±4.7% (zaburzenia dot. kości)

Nie ma sensu bym wymieniał wszystkie przypadki, a było ich bardzo dużo – zainteresowane osoby niech szukają pod hasłem superdrol i methasteron w wyszukiwarce pubmed.

Wnioski:

 • uszkodzenia wątroby wcale nie muszą manifestować się poprzez badania krwi,

 • jeżeli decydujesz się na stosowanie metanabolu, winstrolu, oxandrolonu czy oxymetholonu – użyj najmniejszej możliwej dawki w jak najkrótszym czasie, co i tak zaszkodzi Twojej wątrobie czy sercu,

 • z reguły nie zaleca się dawkować oralnych SAA przez dłużej niż 6-8 tygodni,

 • nie zaleca się podawać więcej niż 15-20 mg oralnych SAA (takich jak metanabolu, winstrol czy oxandrolonu) dla początkujących oraz 30-50 mg dla bardziej zaawansowanych (nie sugeruj się dawkami zawodowców),

 • ze względu na bardzo silne blokowanie układu HPTA do oralnych SAA i tak należy dołączyć iniekcyjny testosteron (np. enanthate; 250-300 mg / tydzień) – aby podtrzymać naturalny poziom testosteronu oraz (w przypadku pochodnych DHT) – ochronić układ krążenia, stawy, wiązadła i funkcje seksualne,

 • jeżeli chcesz stosować farmakologię – regularnie wykonuj badania nerek, wątroby, serca, ciśnienia krwi, morfologię i inne badania,

 • jeżeli naprawdę chcesz niszczyć swoje zdrowie – korzystaj ze środków aptecznych, nie z „underów” (nielegalnych produkcji z czarnego rynku, często o zaniżonych stężeniach),

 • stosowanie prohormonów to szybka droga do zniszczenia wątroby oraz nerek,

Redakcja PoTreningu.pl uznaje zjawisko dopingu i stosowania niedozwolonych substancji w sporcie, a także wbrew zaleceniom medycznym, za skrajnie naganne, nieuczciwe i niemoralne. Jakiekolwiek informacje zawarte w artykułach dotyczących dopingu i farmakologii nie mogą być traktowane ani służyć jako instruktaż. Treść artykułów przedstawia jedynie zebrane informacje dotyczące powyższego tematu. Stosowanie dopingu niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia oraz w wielu przypadkach nawet utraty życia.

Źródła: http://bjsm.bmj.com/content/39/5/e27.full.pdf+html- Hepatocellular adenomas associated with anabolic androgenic steroid abuse in bodybuilders: a report of two cases and a review of the literature 2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15076791 Med Sci Sports Exerc. 2004 Mar;36(3):484-9. Bodybuilders' body composition: effect of nandrolone decanoate. 3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11354529 Int J Sports Med. 2001 Apr;22(3):235-41. Body composition and anthropometry in bodybuilders: regional changes due to nandrolone decanoate administration. 4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3921472 Int J Sports Med. 1985 Feb;6(1):24-9. “Physical health and fitness of an elite bodybuilder during 1 year of self-administration of testosterone and anabolic steroids: a case study”. 5. William Llewellyn's Anabolics 9th Editio 6. Acta Endocrinol (Copenh). 1976 Dec;83(4):856-64. “Effect of an anabolic steroid (metandienon) on plasma LH-FSH, and testosterone and on the response to intravenous administration of LRH.” http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/793272 7. Short-Term Oxandrolone Administration Stimulates Net Muscle Protein Synthesis in Young Men Melinda Sheffield-Moore, Randall J. Urban, Steven E. Wolf, J. Jiang, Don H. Catlin, David N. Herndon, Robert R. Wolfe, and Arny A. Ferrando http://press.endocrine.org/doi/full/...jcem.84.8.5923 8. Effects of different doses of testosterone on gonadotropins, 25-hydroxyvitamin D3, and blood lipids in healthy men Nina Gårevik, Anders Rane, Linda Björkhem-Bergman, and Lena Ekström http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4266340/ 9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24641932 Endocr Pract. 2014 Aug;20(8):e130-3. doi: 10.4158/EP14034.CR. Acute hepatitis and fevers in an amateur body-builder: a new complication of synthetic androgen abuse? 10. http://www.ijastnet.com/journals/Vol_4_No_3_May_2014/21.pdf Hepatotoxicity Associated with Anabolic Androgenic Steroids Present in Over-The- Counter Supplements: a Case Series 11. „Prohormone supplement 3b-hydroxy-5a-androst-1-en-17-one enhances resistance training gains but impairs user health”

W artykule mówimy o: Zdrowie