Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co daje rzucenie palenia tytoniu? Badanie naukowe

Co daje rzucenie palenia tytoniu? Badanie naukowe
Palenie tytoniu jest jedną z plag XXI wieku powiązaną z licznymi chorobami. Każdego roku wywołuje prawie 530 000 zgonów w Stanach Zjednoczonych, głównie z przyczyn nowotworowych, sercowo-naczyniowych i oddechowych.

Ignorowanie zagrożenia

Pomimo istotnych dowodów na zagrożenia związane z paleniem i korzyści płynące z rzucenia palenia, nadal 34 miliony dorosłych pali papierosy w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy chcieli ustalić, jak zaprzestanie palenia tytoniu wpływa na ryzyko śmierci. Obserwacją objęto ponad 551 tysięcy osób, w wieku ok. 48.9 lat, dane zbierano od 1997 do 2019 r.

Wyniki analizy

Podczas obserwacji odnotowano 74870 zgonów wśród uczestników w wieku od 25 do 89 lat (36792 [49,1%] wśród mężczyzn; 38078 [50,9%] wśród kobiet).

Obecni palacze tytoniu byli narażeni na 2,8-krotnie większe ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny, w porównaniu do osób niepalących.

Największe ryzyko dotyczyło osób rasy białej nielatynoskiej, było ono zwiększone trzykrotnie, w porównaniu do osób niepalących.

Porównując osoby, które rzuciły palenie przed 45 rokiem życia z osobami, które nigdy nie paliły, ryzyko było większe od 11 do 17% u byłych palaczy w zależności od grupy etnicznej.

Podsumowanie

Palenie tytoniu wiązało się z co najmniej dwukrotnie wyższą śmiertelnością z jakiejkolwiek przyczyny w porównaniu do osoby, która nigdy nie paliła. Rzucenie palenia, szczególnie w młodszym wieku, wiązało się ze znacznym zmniejszeniem względnej nadmiernej śmiertelności związanej z dalszym kontynuowaniem nałogu.

Źródła: Blake Thomson i in. Association Between Smoking, Smoking Cessation, and Mortality by Race, Ethnicity, and Sex Among US Adults https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2797597

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.