Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co mają wspólnego jelita i sen? Czy mikrobiom wpływa na sen?

Co mają wspólnego jelita i sen? Czy mikrobiom wpływa na sen?
Na jakość i komfort naszego snu składa się naprawdę wiele czynników m.in. warunki do spania, czyli zaciemnienie sypialni, wygodny materac, odpowiednia temperatura otoczenia itp. Istotny też jest nasz tryb życia, to ile i co zjadamy na kolację, czy mamy dużo powodów do stresu i jak się okazuje, znaczenie ma także nasz mikrobiom jelitowy. Czym jest mikrobiom jelitowy? Jak wpływa na sen? Czytaj dalej, a dowiesz się znacznie więcej.

Co to mikrobiom jelitowy?

Na pewno wiele razy słyszałeś, jak istotne dla Twojego ogólnego zdrowia i samopoczucia jest zdrowie jelit. Zamieszkuje je ogromna populacja bakterii, wirusów, grzybów i wiele innych mikroorganizmów. To one właśnie tworzą mikrobiom jelitowy. Mają one wpływ nie tylko na Twój układ pokarmowy, ale także obronę immunologiczną, oraz układ nerwowy (czasami możesz się spotkać ze sformułowaniem, że jelita są naszym „drugim mózgiem”).

Nic więc dziwnego, że stan drobnoustrojów jelitowych może wpływać także na to, jak dobrze (lub jak źle) śpisz w nocy. Ostatnie badania naukowe rzucają światło na powiązanie snu i mikrobiomu jelitowego.

W jaki sposób nasze wzorce snu mogą wpływać na dobrostan naszego mikrobiomu jelitowego i odwrotnie — jak mikrobiom może wpływać na nasz sen?

Brak snu może mieć wpływ na problemy jelitowe

Jakość snu i mikrobiom jelitowy działają dwukierunkowo. Odkrycia naukowców są w tym temacie dość interesujące. Kiedy nie śpisz wystarczająco dużo, odbija się to na małych organizmach w jelitach, zwanych, jak już wiesz, mikrobiomem jelitowym. Może się wówczas zmienić jego skład. Czyli tak naprawdę wszystko, co się składa na pojęcie „zły sen” (zbyt krótki sen, przerywany sen), możesz zaszkodzić mieszance mikroorganizmów w jelitach.

To wystarczający powód, żeby zastanowić się nad własnymi wyborami dotyczącymi stylu życia i trochę się postarać, żeby zapewnić sobie odpowiednią dawkę snu. Nie tylko zadbamy wówczas o swoje dobre samopoczucie i energię, ale także będziemy mieć istotny wpływ na życie mikroorganizmów w jelitach i ich równowagę. Przyjęcie zdrowszych nawyków związanych ze snem może również pomóc w utrzymaniu równowagi jelit.

Kolejne badania ujawniły potencjalny związek między mikrobiomem jelitowym a stanem zapalnym, będącym przyczyną przewlekłych problemów zdrowotnych, w tym chorób układu krążenia. Mówiąc prościej, brak wystarczającej ilości snu może powodować stan zapalny. Taka sytuacja, gdy trwa zbyt długo, przyczynia się nawet do insulinooporności i pogorszenia zdrowia metabolicznego.

Problemy jelitowe mogą wpływać na Twój sen

Zanurzając się głębiej w zawiłą sieć interakcji naszego organizmu, niedawne badanie naukowe ujawniło kolejne odkrycie – przeszczepienie bakterii jelitowych może również wpływać na wzorce snu.

W tym badaniu naukowcy pobrali bakterie jelitowe od myszy cierpiących na bezdech senny – stan charakteryzujący się zaburzeniami oddychania podczas snu – i wprowadzili te bakterie innym myszom.

Wynik

Wzorce snu myszy biorców uległy wyraźnym zmianom. To intrygujące odkrycie skłania nas do rozpoznania nieoczekiwanej roli mikrobiomu jelitowego w kształtowaniu sposobu, w jaki śpimy.

Zasadniczo wyniki sugerują, że mikrobiom jelitowy może mieć znaczący wpływ na zachowania związane ze snem i może wyjaśniać, dlaczego niektórzy ludzie ze złym stanem jelit mają trudności z zapewnieniem sobie dobrego snu. Z kolei zły sen jeszcze bardziej szkodzi zdrowiu jelit. Wskazuje to na niezwykły dwukierunkowy związek między mikrobiomem jelitowym a regulacją snu – związek, który wcześniej był niedoceniany.

Jak mikrobiom jelitowy może wpływać na Twój sen?

To powiązanie między snem a zdrowiem jelit można wytłumaczyć tak zwaną osią mikrobiomu mózgowo-jelitowego (BGMA). Nasze mikroorganizmy jelitowe mogą wysyłać sygnały do mózgu za pośrednictwem tej osi, wpływając na to, jak dobrze śpimy. Mają zatem wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu i układu nerwowego, a co za tym idzie także na nasz sen. To oznacza, że na sen nie wpływają tylko i wyłącznie nasze wieczorne rytuały.

Kiedy kolejny raz zagłębimy się bardziej w temat jakości snu, to szybko zdajemy sobie sprawę, że to nie tylko wygodne łóżko, poduszka i sesja liczenia owiec. W naszym organizmie występuje mnóstwo skomplikowanych powiązań m.in. między mózgiem a jelitami, które mogą mieć naprawdę znaczący wpływ na to, jak śpimy.

Oczywiście nie myśl sobie teraz, że możesz rzucić w kąt swoje nawyki takie jak uspokajanie się wieczorową porą, zaciemnianie pokoju, relaksowanie się przy książce itp. To wciąż są istotne elementy prowadzące do szybszego zaśnięcia. Chodzi jedynie o to, abyś miał świadomość, że jest coś więcej.

Podsumowanie

Niestety nie znamy dokładnego składu mikrobiomu jelitowego, który miałby korzystny wpływ na sen, ale ważne jest, aby zachować różnorodność mikrobiomu jelitowego, spożywając zróżnicowane pokarmy bogate w błonnik, witaminy i minerały, wpływając na Twoje dobre zdrowie i samopoczucie. Im zdrowszy i jednocześnie bardziej zróżnicowany mikrobiom, tym większa szansa na lepszy sen.

Zrób więc przysługę swojemu mikrobiomowi jelitowemu, unikając ultraprzetworzonej żywności. Zawiera ona dodatki, które mogą zakłócać mikrobiom jelitowy i co więcej, brakuje jej błonnika. Ponadto dbaj o dogodne warunki do dobrego spokojnego snu. Pamiętaj, że cały proces działa dwutorowo — jakość Twojego snu wpływa na mikrobiom jelitowy, a mikrobiom wpływa na Twój sen.

Źródła: Gut microbiome diversity is associated with sleep physiology in humans - PubMed (nih.gov) Microbiota and sleep: awakening the gut feeling - ScienceDirect Study Finds Gut Microbiome Plays Important Role in Sleep Regulation - MU School of Medicine (missouri.edu) The Role of Microbiome in Insomnia, Circadian Disturbance and Depression - PubMed (nih.gov) 8 Surprising Facts About Your Gut Microbiome | Psychology Today Australia Gut microbiome diversity is associated with sleep physiology in humans - PubMed (nih.gov) The interplay between sleep and gut microbiota - PubMed (nih.gov)

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.