Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jaki rodzaj muzyki może pomóc zasnąć?

Jaki rodzaj muzyki może pomóc zasnąć?
Zazwyczaj, kiedy mowa jest o odpowiedniej higienie snu, to nie ma wówczas miejsca na żadne dźwięki. Najlepiej jest spać w całkowitej ciszy, ciemności, z dala od wszelkich urządzeń elektronicznych. W takich warunkach sen jest najbardziej efektywny i regenerujący. Okazuje się jednak, że bardzo dużo ludzi nie wyobraża sobie zasypiania bez muzyki. Co więcej, nie zawsze są to utwory typowo usypiające, czyli np. kołysanki czy muzyka relaksacyjna. Bywa, że niektórzy mają na swojej usypiającej liście utwory naładowane energią.

Korzystanie z muzyki do zasypiania jest powszechne

Naukowców zainteresował temat zasypiania przy muzyce i wykorzystali do swojej analizy jedną z popularnych aplikacji do strumieniowego przesyłania dźwięku. Celem było m.in. określenie, jakiego rodzaju muzyki ludzie słuchają, by zasnąć.

Ankiety były anonimowe, ale za to bardzo cenne pod względem ilościowym. Okazało się bowiem, że aplikacja ta była wówczas używana w prawie 100 krajach, przez ludzi w różnym wieku. Była to bardzo duża grupa.

Najczęściej wybierana muzyka do snu

Aby przeprowadzić analizę, naukowcy najpierw sporządzili zestawienie wszystkich list odtwarzania zawierających dowolne odmiany słowa „sen/zasypianie” w różnych językach, a następnie usunęli wyniki, które nie były muzyką (takie jak podcasty lub dźwięki natury), nie były typowo przeznaczone do zasypiania lub miały mniej niż 100 odsłuchujących.

Pozostało 986 list odtwarzania, w tym 130150 różnych utworów. Kolejnym etapem porządkowania danych, było pogrupowanie ich ze względu na ich cechy takie jak m.in. gatunek, tempo, energia itp.

Pewnie zastanawiacie się jakiej muzyki było najwięcej. Największą grupę stanowiła muzyka elektroniczna i to aż tak bardzo nikogo nie zaskoczyło. To, co zwróciło uwagę, to kolejne spore grupy z muzyką popową i indyjską. Co ciekawe, w innych dużo wcześniej przeprowadzonych badaniach „wygrała” muzyka klasyczna, a tutaj była ona znacznie niżej klasyfikowana niż muzyka popowa czy rap.

Skąd wynikają takie wybory muzyki?

Muzyka popowa kojarzy nam się z taką muzyką taneczną, rytmiczną. Jak ona zatem może pomóc zasnąć? Według dr Alexa Dimitru, założyciela Menlo Park ad Sleep Medicine w Kalifornii, mózg ludzki nie lubi podczas zasypiania zmiennych bodźców. Wiele piosenek tanecznych może być w swojej strukturze symetryczna, przewidywalna, bez nagłych przejść, zmian tempa i intensywności.

Taki stan rzeczy może wpływać na nasz mózg uspokajająco. Żeby móc zasnąć, potrzebujemy braku „niespodzianek”, a nawet pozornie dynamiczna muzyka może coś takiego zapewnić. To pokazuje, że to nie „taneczność” muzyki wpływa na to, czy jest ona dobra do zaśnięcia, czy też nie.

Warto też dodać, że muzyka wywołuje emocje. Jeśli po ciężkim dniu słuchamy czegoś, co nam się dobrze kojarzy, wówczas uspokajamy się i możemy odlecieć do krainy snu.

Czy używanie muzyki do zasypiania to dobry sposób?

Według dr Dimitriu muzyka jest świetna do zasypiania, o ile nie jest zbyt ekscytująca. Możesz się zastanawiać, jak to wpłynie na jakość Twojego snu.

Otóż warto zachować kilka zasad:

  • używaj urządzenia, które ma czasowy wyłącznik, żeby muzyka nie grała przez całą noc,
  • wybierz urządzenie, które nie ma ekranu, lub może mieć go mieć wygaszony,
  • przestrzegaj ogólnych zasad higieny snu, takich jak unikanie czasu spędzanego przed ekranem telefonu czy laptopa przed snem i pilnowanie stałych pór kładzenia się spać,
  • nie ustawiaj muzyki zbyt głośno.

Podsumowanie

Jeśli zatem będziesz się trzymać podstawowych zasad higieny snu, a przede wszystkim zadbasz o rutynę związaną z zasypianiem, wówczas muzyka może stać się jej częścią.

Oczywiście nie każdy będzie w stanie przy niej zasnąć. Jeżeli wolisz bez, to tym lepiej, ale jeśli jest ona dla Ciebie wielkim wsparciem w zasypianiu, wówczas może nie jest to wcale takie złe rozwiązanie.

Źródła: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0278813

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.