Kontynuując temat poprzedniego artykułu dotyczącego osłabienia pracy tarczycy, wiemy już, że chroniczny stres w postaci głodówek, nieprzemyślanych diet, długotrwałych aerobów, zaniedbanie snu, relaksu, regeneracji może doprowadzić do zaburzenia działania tarczycy, a tak naprawdę całego układu hormonalnego i działania nadnerczy. Dziś zajmijmy się tym, co tarczyca lubi, a czego nie? Jak zapobiec takiej sytuacji i co robić, gdy już praca tarczycy została osłabiona.
Zacznijmy od czynników, które mogą upośledzać działanie tego narządu.
Czego nie lubi tarczyca?
Tarczyca produkuje 93% hormonu T4, który jest nieaktywny, a tylko 7% T3. Gdy nie mamy problemu z przekształcaniem (konwersją) T4 do T3 jest duża szansa, że letrox czy euthyrox wystarczy. Niestety wiele czynników takich jak stres, niedobory żywieniowe, tabletki antykoncepcyjne, alkohol, cukrzyca powodują zaburzenie konwersji T4 do T3.
W efekcie mamy we krwi sporo T4, a mało T3, więc objawy niedoczynności jak najbardziej się pojawiają, pomimo leczenia.
Zbyt niska podaż kalorii, a także zbyt niski udział węglowodanów w diecie.
Tarczyca potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania węglowodanów. Jeśli masz problemy z tarczycą odradzam wszelkiego rodzaju diety bardzo nisko węglowodanowe.
Przedtreningówki, spalacze, energetyki, kawa
Wszelkiego rodzaju substancje pobudzające wpływają negatywnie na funkcjonowanie narządu tarczycy. Z tego tez względu powinno się je ograniczyć lub całkowicie wyeliminować.
Gluten
Odstawieniu glutenu może przynieść wiele dobrego. Kwestia odstawienia glutenu jest szczególnie ważna w przypadku autoimmunologicznego podłoża niedoczynności (np. Hashimoto). Bardzo często bowiem choroby autoimmunologiczne wiążą się z rozszczelnionymi jelitami. Spożywanie glutenu może zaostrzać reakcje obronne organizmu i np. podwyższać poziom przeciwciał we krwi.
Goitrogeny
Są to związki chemiczne występujące w żywności. Zaburzają wchłanianie jodu przez organizm. Związki te obecne są głównie w warzywach takich brokuły, kalafior, różne odmiany kapusty, brukselka, a także strączki takie jak soja czy fistaszki.
Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować zupełnie ze spożywania brokułów czy kalafiora. Należy jednak zachować umiar, a także pamiętać, aby zawsze warzywa te spożywać po ugotowaniu, wówczas część goitrogenów zostaje zniwelowana.
Przetrenowanie
Nie należy dopuszczać do przetrenowania, ponieważ ono również obniża działanie tarczycy. Pamiętajmy o tym jak ważna jest regeneracja.
Brak snu
Odpowiednia ilość snu jest nieoceniona, dlatego nigdy tego nie bagatelizujmy.
Badając hormony tarczycy po nieprzespanej nocy, możemy otrzymać zakłamane wyniki, bowiem na pewno tego dnia praca tarczycy będzie osłabiona.
Za co tarczyca nam podziękuje?
Oczywiście wszystko, co analogicznie wynika z tego czego tarczyca nie lubi, a więc odpowiednia ilość snu, dbałość o regenerację. Wystarczająca podaż kalorii oraz węglowodanów. Ograniczenie sytuacji stresowych do minimum.
Co poza tym?
Dodatkowo możemy sobie pomóc wprowadzając do naszej diety, takie składniki jak:
Orzechy brazylijskie – bogate w selen. Selen jest niezbędny do prawidłowej syntezy, aktywacji i metabolizmu hormonów tarczycowych.
Olej kokosowy - zawiera witaminy B2, B6, C i E oraz kwas foliowy, potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód i cynk. Witaminy B2, B6, C i E sprzyjają produkcji hormonów tarczycy.
Algi - spirulina, morszczyn, kelp, chlorella.
Powinniśmy zadbać o zdrowie naszych jelit i odpowiednią florę bakteryjną. Pomocne tutaj są naturalne probiotyki w formie kiszonych warzyw, a także siemię lniane i naturalny ocet jabłkowy, który możemy dodawać np. do sałatek.
Warto wspomóc się również suplementacja cynku i magnezu. Istotny jest także odpowiedni poziom żelaza, ferrytyny, a także witaminy D3 oraz B12. W razie potrzeby wprowadzamy odpowiednią suplementację
Zadbajmy również o to, aby nasza dieta była zbilansowana
Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej podaży białka, którego podstawowym źródłem powinno być mięso w tym wołowina, dziczyzna, a także całe jajka oraz ryby morskie.
Źródła tłuszczu, to wspomniany już olej kokosowy i orzechy brazylijskie. Ponad to tłuste ryby morskie, żółtka jaj, masło,migdały, oliwa i awokado.
Źródła węglowodanów to przede wszystkim owoce i warzywa, a także bezglutenowe zboża takie jak kasza gryczana, jaglana, bataty, amarantus, komosa ryżowa.
Podsumowanie
Pamiętajmy, że problemy z tarczycą mają swoją przyczynę. Przepisywanie syntetycznych hormonów bez zaadresowania przyczyny złej pracy tarczycy powoduje, że po chwilowej poprawie, ponownie pojawiają się dolegliwości chorobowe, mimo idealnego poziomu hormonów we krwi. Należy przede wszystkim zmienić swój styl życia i odżywiania nie zapominając o fakcie, że stres jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na osłabienie pracy tarczycy.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.