„Cudze chwalicie, a swojego nie znacie” – słowa tego popularnego powiedzenia znakomicie pasują do oleju rzepakowego, którego walory często są pomijane i który traktowany jest jak produkt trzeciej kategorii. W praktyce jednak olej rzepakowy posiada szereg ciekawych właściwości, sprawiających, że może on znaleźć swoje miejsce w zdrowej diecie. Co warto wiedzieć o tym tłuszczu?
Znakomite źródło kwasu oleinowego
Olej rzepakowy jest bardzo dobrym źródłem kwasu oleinowego, tego samego, który obecny jest w oliwie z oliwek, zaliczanego do jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Badania naukowe wskazują, że wysokie spożycie tego kwasu może być korzystne w kontekście ogólnie pojętego zdrowia metabolicznego, zwłaszcza jeśli zastąpi się nim kalorie pochodzące z rafinowanych węglowodanów. Zawartość tego kwasu tłuszczowego w oleju rzepakowym przekraczać może 60% i jest niewiele niższa niż w oliwie z oliwek (68 – 78%).
Korzystna proporcja kwasów omega 3 do omega 6
Zarówno kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 jak i kwasy tłuszczowe z rodziny omega 6 stanowią ważny element naszej diety. Problem polega na tym, że zazwyczaj dostarczamy zbyt mało tych pierwszych, a zbyt dużo tych drugich. Brak równowagi pomiędzy tymi tłuszczami może zwiększać ryzyko rozwoju chorób o podłożu zapalnym takich jak miażdżyca. Olej rzepakowy jest znakomitym źródłem kwasu alfa linolenowego zaliczanego do rodziny omega 3 (dziesięciokrotnie wyższą niż oliwa z oliwek) i charakteryzuje się dobrą jego proporcją do kwasu linolowego (omega 6) wynoszącą w przybliżeniu 1 do 2.
Walory prozdrowotne oleju rzepakowego potwierdzają badania
Badania naukowe wskazują, że regularna konsumpcja oleju rzepakowego może nieść za sobą szereg korzyści zdrowotnych. Do tej pory zaobserwowano, że jej efektem jest poprawa gospodarki lipidowej objawiająca się w obniżeniem wskaźników ryzyka rozwoju chorób układu krążenia, a także polepszenie wrażliwości insulinowej. Istnieją też pewne dowody na to, że olej rzepakowy, ze względu na wysoką zawartość kwasu alfa linolenowego chronić może przed rozwojem niektórych form nowotworów (m.in. raka jelita grubego).
Doskonały do smażenia
Olej rzepakowy znakomicie nadaje się do obróbki termicznej żywności. Związane jest to z jednej strony ze znacznym udziałem kwasu oleinowego o dużej trwałości termooksydatywnej, a z drugiej – wysoką zawartością przeciwutleniaczy klasyfikowanych jako witamina E. Należy jednak pamiętać, że olej rzepakowy nie nadaje się do długotrwałej obróbki termicznej i tzw. głębokiego smażenia, gdzie temperatura tłuszczu osiąga bardzo wysokie pułapy. W takich wypadkach lepiej wybrać masło klarowane lub olej kokosowy.
Podsumowanie
Olej rzepakowy jest stosunkowo niedocenianym i zarazem tanim źródłem tłuszczu, które warto włączyć do diety. Nadaje się zarówno do spożywania na surowo, jak i do obróbki termicznej pokarmów. Na rynku dostępne są zarówno rafinowane jak i nieoczyszczone wersje tego oleju, pierwsze lepiej nadają się do smażenia, drugie – do spożywania na surowo. Pewną zaletą oleju rzepakowego jest także neutralny smak i fakt, że nie zaburza on walorów smakowych przygotowywanych z jego udziałem potraw.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.