Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego warto pić Yerba Mate? 4 powody

Dlaczego warto pić Yerba Mate? 4 powody
Yerba mate, czyli napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego, jest spożywany tradycyjnie w krajach Ameryki Południowej. W Polsce popularność tego napoju jest niewielka. A szkoda, posiada on bowiem szereg ciekawych właściwości. Oprócz walorów pobudzających oraz smakowych mate posiada też potencjał prozdrowotny i… odchudzający!

Mate jako źródło substancji prozdrowotnych

Yerba mate jest obfitym źródłem związków o właściwościach antyoksydacyjnych. Dorównuje w tej materii zielonej herbacie. Co istotne obecność tychże substancji przekłada się na działanie prozdrowotne naparu, gdyż posiadają udokumentowane właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Wśród korzyści wynikających z picia mate wymienić można m.in. wpływ na obniżenie ryzyka występowania wielu chorób przewlekłych, w tym np. cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych, a także chorób nowotworowych. Istnieją dane wskazujące na pozytywny wpływ związków obecnych we wspomnianym napoju na funkcjonowanie układu odpornościowego.

Mate przeciwko zmęczeniu

Yerba mate, oprócz właściwości prozdrowotnych ma też inne walory. Tradycyjnie uznawana jest za napój o właściwościach stymulujący do działania. Faktycznie napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego może stanowić alternatywę dla kawy. Za pobudzający potencjał tego napoju odpowiadają następujące substancje: alkaloidy purynowe - kofeina, teobromina, teofilina. Zawartość tychże związków uzależniona jest od odmiany mate. Przykładowo, szczególnie pobudzające działanie mają odmiany takie jak pajarito.

Mate nie zaburza snu

Co ciekawe, yerba mate pomimo pobudzających właściwości, zazwyczaj nie zaburza snu, nie powoduje bezsenności czy rozdrażnienia. Niektóre źródła przypisują yerbie zdolność do pozytywnego wpływania na sen, ale efekt ten występuje raczej w przypadku osób, które nie są przesadnie wrażliwe na działanie kofeiny. Pojawiają się też wzmianki o pozytywnym wpływie mate na nastrój, a także o właściwościach relaksujących.

Yerba wspomaga odchudzanie

Ze względu na obecność kofeiny, a także substancji takich jak kwas chlorogenowy (znany głównie z „zielonej kawy”), yerba mate posiada także właściwości wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej. Jest to związane z tym, że substancje obecne w liściach ostrokrzewu paragwajskiego posiadają właściwości termogenne, a także zmniejszające łaknienie i obniżające wchłanianie węglowodanów.

Podsumowanie

Yerba mate to napój o ciekawych właściwościach prozdrowotnych, pobudzających i… wspomagających odchudzanie. Dodatkowo napar z liści ostrokrzewu charakteryzuje się intrygującym smakiem, a jego spożywanie może mieć charakter przyjemnego rytuału, o ile oczywiście nabędziemy odpowiedni sprzęt do konsumpcji (matero i bombillę).

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.