Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy dieta może poprawić zdrowie oczu? Co jeść na poprawę wzroku?

Czy dieta może poprawić zdrowie oczu? Co jeść na poprawę wzroku?
Oczy to jeden z tych narządów, który, póki działa, jak trzeba to jest nam "obojętny". Doceniamy go, dopiero jak zaczyna coś szwankować, a spotka to prędzej czy później każdego z nas. Narząd wzroku naturalnie słabnie wraz z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym bardziej może się nam pogarszać wzrok. Proces ten przyspiesza ciągłe narażanie oczu na światło z monitorów urządzeń elektrycznych, czy to telewizora, smartfona, tableta itp.

Takie czasy, że ciężko jest tego uniknąć. Ponadto stajemy się coraz bardziej podatni na choroby oczu, które nam ograniczają widzenie m.in. zaćma oraz związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej. Niezależnie jednak od tego, ile masz lat i czy masz problemy ze wzrokiem, czy jeszcze nie, upewnij się, że Twoja dieta jest korzystna dla zdrowia oczu. Jakie produkty warto wprowadzić do diety dla zdrowia oczu?

Warzywa liściaste

Produkty zdrowe dla oczu - warzywa liściasteWarzywa liściaste, takie jak szpinak, sałata, jarmuż zawierają luteinę i zeaksantynę. Oba te składniki zmniejszają ryzyko rozwoju AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związanej z wiekiem).

Najwięcej luteiny znajdziesz w:

  • jarmużu,
  • szpinaku,
  • natce pietruszki,
  • cukinii,
  • brokułach,
  • sałacie,
  • zielonym groszku,
  • papryce.

Najwięcej zeaksantyny znajdziesz w:

  • sałacie,
  • brokułach,
  • jarmużu,
  • szpinaku,
  • arbuzie,
  • zielonym groszku,
  • dyni.

Jak widzisz, są to nie tylko warzywa liściaste, ale stanowią one zdecydowaną większość produktów z listy.

Tłuste ryby

Produkty zdrowe dla oczu - tłuste rybyTłuste ryby takie jak żyjący dziko łosoś, sardynki, halibut i wiele innych, to źródło długołańcuchowych kwasów omega-3. Jest to rodzaj zdrowego tłuszczu, który wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju AMD.

Jak to możliwe?

Tłuszcze mają działanie przeciwzapalne, które jest korzystne dla Twoich oczu. Kiedy ultrafioletowe światło ze słońca uderza we wrażliwą na światło strukturę, zwaną siatkówką, w tylnej części oka, powoduje uszkodzenia oksydacyjne i stany zapalne. Długołańcuchowe kwasy omega-3 mogą pomóc w zmniejszeniu tego rodzaju niszczących stanów zapalnych.

Kolejnym problemem związanym z oczami może być ich suchość. Dotyczy to szczególnie osób, które dużo pracują przed monitorami komputera, ale także po 50. roku życia. Kwasy omega-3 mogą poprawiać wytwarzanie łez, dzięki czemu są one bardziej nawilżone.

Orzechy i nasiona

Produkty zdrowe dla oczu - orzechy i nasionaOrzechy i nasiona są bogate w witaminę E i przeciwutleniacze, które pomagają przeciwdziałać uszkodzeniom siatkówki w tylnej części oka. Dodatkowo orzechy są dobrym źródłem zdrowych tłuszczów i białka, co czyni je idealną sycącą przekąską.

Zielona herbata

Produkty zdrowe dla oczu - zielona herbataZielona herbata jest nie tylko pysznym i orzeźwiającym napojem, ale oferuje również potencjalne korzyści dla zdrowia oczu. Zawiera katechiny, które zmniejszają ryzyko chorób przewlekłych, chorób serca i nowotworów. Powiązane są także z korzystnym wpływem na oczy. Katechiny mogą pomóc obniżyć ciśnienie wewnątrz gałki ocznej i poprawić przepływ krwi do oczu, co może poprawić jakość widzenia.

Podsumowanie

Dobrze skonstruowana dieta to klucz do zdrowia pod każdym względem. Dieta to nie tylko kalorie, ale także składniki odżywcze, które mogą pomóc z wieloma problemami zdrowotnymi, albo im przeciwdziałać. Pamiętaj, że oczy masz jedne na całe życie i to, że teraz nie ma z nimi problemu, nie oznacza, że nie pojawią się one za jakiś czas. Dodając powyższe produkty do swojej diety, zapewnisz im lepsze zaplecze do walki ze stanami zapalnymi, które mogą się przyczynić do chorób narządu wzroku.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.