Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy kawa podnosi poziom testosteronu?

Czy kawa podnosi poziom testosteronu?
Na skróty:
  1. Badanie
  2. Wyniki
  3. Wnioski
Kawa uważana była kiedyś za napój, który przynosi więcej szkód niż korzyści. Obecnie wiemy jednak, że jej spożywanie nie jest szkodliwe, a umiarkowane picie kawy przynosi wiele korzyści dla całego organizmu.

Epidemiolodzy pracujący na Uniwersytecie Harvarda postanowili zbadać wpływ kawy na poziom estrogenów i testosteronu zarówno w ciele kobiet, jak i mężczyzn. Swoje spostrzeżenia opublikowali w American Journal of Clinical Nutrition. Jest to ciekawe zagadnienie dla osób, które wątpią w prozdrowotne działanie kawy. 

Badanie

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane od 17 881 kobiet oraz 8 848 mężczyzn. Byli to pracownicy służby zdrowia, w większości pielęgniarze i pielęgniarki. Przedmiotem badania była ilość spożywanej kawy z kofeiną, jak i kawy bezkofeinowej. Miało to znaczenie, gdyż głównie pozytywne działanie wykazywała kawa z kofeiną. 

Wyniki

Naukowcy w wyniku analizy hormonalnej krwi znaleźli większą ilość testosteronu oraz mniejszą ilość estradiolu u osób, które piją minimum 1 filiżankę kawy dziennie. Należy zaznaczyć, że różnice te były istotne statystycznie, co nadaje sens badaniu.
Osoby pijące 4 filiżanki kawy dziennie i więcej, posiadały dodatkowo większą ilość adiponektyny we krwi - hormonu odpowiadającego za wrażliwość insulinową, działanie przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe. Dodatkowo, notowano u badanych mniejszą ilość czynnika prozapalnego CRP.

Wnioski

Naukowcy zgodnie stwierdzili, że spożywanie kawy powiązane jest z poprawą wyników hormonalnych krwi. Picie kawy ma znaczący wpływ na zdrowie metaboliczne, jak i funkcjonowanie układu hormonalnego. 

Źródła: Am J Clin Nutr. 1 marca 2019; 109 (3): 635-47.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.