Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy tabletki na odchudzanie są bezpieczne?

Preparaty wspomagające odchudzanie mają postać tabletek, kapsułek, proszków do rozpuszczania w postaci koktajli i koncentratów w płynie. Przede wszystkim jednak tabletkowe i kapsułkowe formy budzą najwięcej kontrowersji – kojarzą się bowiem z farmaceutykami, a ich stosowanie jak wiadomo zawsze wiązać się może z pewnym ryzykiem działań niepożądanych. Czy w przypadku suplementów odchudzających jest tak samo?

Niestety nie da się w jednym zdaniu odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Oczywiście suplementy diety z definicji powinny być w 100% bezpieczne, jednak preparaty wspomagające odchudzanie zawierają często składniki, które mogą wywoływać pewne działania niepożądane. Uważać należy przede wszystkim na środki zawierające w składzie substancje zwaną „geranaminą”, opisywaną na etykiecie jako  1,3-dimethylamylamine.

W roku 2010 związek ten uznany został przez Światową Agencję Antydopingową za substancję dopingującą. Niewiele jest informacji potwierdzających bezpieczeństwo jej stosowania jak i objaśniających dokładnie mechanizm jej działania. Gerenamina faktycznie wykazuje potencjał odchudzający i stymulujący ośrodkowy układ nerwowy, niestety użytkownicy często skarżą się na szereg efektów ubocznych, jak choćby wzrost ciśnienia i tętna, obniżenie nastroju, bezsenność, nerwowość, problemy z libido. Preparaty zawierające 1,3-dimethylamylamine powoli znikają jednak z rynku. Warto podkreślić, że w produktach polskiego pochodzenia związek ten nie występuje.

Kolejną substancja mogącą powodować efekty oboczne – jednak zdecydowanie bezpieczniejszą niż wyżej opisana – jest kofeina. Problemy pojawiają się jednak w przypadku przekraczania zlecanych dawek lub stosowania jej przez osoby szczególnie wrażliwe. Kofeina może przyspieszać akcję serca podnosić ciśnienie i utrudniać zasypianie. Żeby zobrazować potencjalne „zagrożenie” dopowiem, że podobne efekty uboczne wystąpić mogą w przypadku wypicia zwykłej kawy.

W preparatach odchudzających znajdują się także często ekstrakty z owoców cytrusowych, które oprócz tego, ze zawierają prozdrowotnie działające flawonoidy mogą również wpływać na metabolizm niektórych farmaceutyków. Osoby stosujące leki na nadciśnienie, przeciwdepresyjne, niektóre antybiotyki, środki hormonalne – powinny zachować ostrożność, a dla pewność zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem suplementów zawierających wyciągi z gorzkiej pomarańczy czy grejpfruta.

Ostatnimi „groźnymi” składnikami suplementów mogą okazać się zawarte w nich ostre przyprawy, jak choćby pieprz czarny, pieprz kajeński czy wyciągi z imbiru. Choć związki w nich zawarte – jak choćby kapsaicyna – nasilają proces termogenezy wspomagając odchudzanie, to osoby o wrażliwych żołądkach mogą po ich zastosowaniu czuć pieczenie lub charakterystyczne uczucie ciepła w okolicy brzucha. Warto również i ten aspekt wziąć pod uwagę.

Reasumując, suplementy diety – pomijając preparaty zawierające 1,3-dimethylamylamine – są generalnie bezpieczne dla zdrowia, jednak w niektórych przypadkach mogą powodować przejściowe działania niepożądane, podobne do tych jakie związane są z używaniem niektórych produktów żywnościowych (kawy, herbaty, cytrusów, ostrych przypraw). Dla pewności przed zakupem warto poradzić się lekarza, sprzedawcy lub zadać pytanie na forum dyskusyjnym. Środków zawierających geranaminę należy natomiast unikać.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.