Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy temperatura w sypialni wpływa na jakość snu?

Czy temperatura w sypialni wpływa na jakość snu?
Sen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego. Jednym z istotnych czynników wpływających na jakość snu jest temperatura otoczenia. Może ona znacząco poprawić komfort snu i wpływać na regenerację organizmu. Możesz poprawić jakość swojego snu poprzez kilka zmian w stylu życia, a dobrym punktem wyjścia będzie temperatura w sypialni.

Istota snu

Z dobrym snem każdej nocy wiąże się wiele korzyści zdrowotnych. Na przykład może obniżać się ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych takich jak cukrzyca i choroby serca. Wypoczęty organizm to zazwyczaj dobry nastrój, a więc i mniej stresu, lepsze funkcjonowanie mózgu i lepsze wyniki w szkole i w pracy.

Odpowiednia ilość snu pozwala także na regenerację naszego organizmu oraz na zwiększenie masy mięśniowej. Ilość snu, jakiej potrzebuje każdy z nas, zależy od różnych czynników. Większość osób dorosłych potrzebuje od siedmiu do ośmiu godzin snu każdego dnia. Istotna jest także jego jakość, a odpowiednia temperatura w sypialni może być dobrym krokiem w tym celu.

Biologia snu i rola temperatury

Nasz organizm ma wbudowany zegar biologiczny, który reguluje cykl snu i czuwania. Zmiany temperatury ciała są związane z tym cyklem — temperatura ciała maleje w trakcie snu i rośnie przed przebudzeniem. Dlatego ważne jest, aby stworzyć warunki sprzyjające tym naturalnym zmianom.

Naukowcy ponownie potwierdzili, że ludzie śpią gorzej w ciepłych warunkach. Postawili hipotezę, że takie środowiska mogą uniemożliwiać organizmowi obniżenie temperatury wewnętrznej, zakłócając jej dobową regulację i prowadząc do złego snu.

Jaka jest najlepsza temperatura do spania?

Eksperci z zakresu snu zalecają utrzymanie temperatury w sypialni między 18 a 21 stopni Celsjusza. Jest to zakres, który sprzyja procesowi termoregulacji ciała i pomaga zasnąć oraz utrzymać głęboki sen. Niektórzy twierdzą, że łatwiej im zasnąć w wyższej temperaturze, jednak gdyby zmierzyć jakość snu w takim środowisku w porównaniu z chłodniejszym, byłaby ona według wielu ekspertów gorsza.

Ostateczny wybór temperatury w sypialni może zależeć od indywidualnych preferencji i potrzeb. Niektórzy znawcy w temacie snu zwracają uwagę, że istnieje pewna elastyczność w zakresie temperatury, która może być dostosowana do komfortu jednostki.

Niektóre osoby czują się po prostu bardziej komfortowo w cieplejszych warunkach. Nowoczesna technologia oferuje rozwiązania, które pozwalają kontrolować temperaturę w sypialni. Klimatyzacja, ogrzewanie podłogowe czy inteligentne termostaty umożliwiają dostosowanie warunków do preferencji snu.

Jak jeszcze możesz zapewnić sobie lepszy sen?

Właściwa higiena snu to nie tylko odpowiednia temperatura w sypialni, ale też kilka innych istotnych czynników przyczyniających się do lepszej regeneracji w nocy. Pamiętaj, by w miarę możliwości dbać o regularność, chodzić spać i budzić się o tej samej porze. Pozbądź się wszelkich czynników rozpraszających takich jak hałas czy urządzeń emitujących światło. Jeśli zasypianie trwa dłużej niż 20 minut, wstań i wykonaj coś relaksującego.

Podsumowanie

Wybór optymalnej temperatury do spania to indywidualna sprawa, choć eksperci zalecają, by było to między 18 a 21 stopni Celsjusza. Warto eksperymentować i dostosowywać warunki sypialniane do własnych preferencji, pamiętając o tym, by było nam komfortowo.

Źródła: https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.1601555 https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnins.2019.00336/full https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.1601555

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.