Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy trening aerobowy przy niedoczynności tarczycy ma sens?

Czy trening aerobowy przy niedoczynności tarczycy ma sens?
Wiele kobiet używa argumentu „niedoczynności” jako uzasadnienia dla posiadania solidnej, nadmiarowej warstwy tłuszczu. W 95% przypadków jest to jednak otyłość prosta, wynikająca z obżarstwa, a nie z uwarunkowań genetycznych czy zaburzeń hormonalnych.

Niedoczynność tarczycy wcale nie jest często spotykana, utajoną postać ma ok. 6% populacji, progresja do jawnej niedoczynności następuje u 5-15% z nich. Według badań na grupie ponad 90 tys. osób w Norwegii częstość rozpoznanej wcześniej nadczynności tarczycy wynosiła 2,5% u kobiet i 0,6% u mężczyzn, niedoczynność tarczycy dotyczyła odpowiednio 4,8% kobiet i 0,9% mężczyzn, a wole pojawiło się u 2,9% kobiet i 0,4% mężczyzn. 

Badanie naukowe

Celem badania była ocena jakości życia kobiet z subkliniczną niedoczynnością tarczycy po 16 tygodniach treningu wytrzymałościowego. Kryteriami włączenia do grupy subklinicznej niedoczynności tarczycy były: wykazanie TSH w surowicy powyżej przyjętej górnej granicy referencyjnej (4,94 mIU/L) oraz poziomu T4 (tyroksyny) w zakresie referencyjnym (od 0,70 do 1,48 ng/dl).

Trening składał się z 60 minut ćwiczeń aerobowych (rower i bieżnia), był prowadzony trzy razy w tygodniu, przez 16 tygodni. Każda sesja ćwiczeń aerobowych składała się z 60 minut, podzielonych na cztery fazy: rozgrzewka (5 minut), praca na ergometrze rowerowym (25 minut), praca na bieżni (25 minut) i schładzanie (5 minut). Trening był ustalany indywidualnie na podstawie wysiłkowego testu krążeniowo-oddechowego oraz tętna maksymalnego oszacowanego według wieku (HRmax = 220 - wiek). Intensywność treningu była ustalona pomiędzy 65 a 75% tętna maksymalnego. Na bieżni badani mogli iść poziomo, maszerować pod kątem lub biegać. Jakość życia oceniano za pomocą kwestionariusza na początku i po czterech miesiącach treningu.

Wyniki badania

Wyjściowo kobiety z niedoczynnością tarczycy miały gorszą wydolność, w porównaniu do grupy pań, których tarczyca funkcjonowała normalnie.

4 miesiące treningu poprawiły wydolność funkcjonalną, ogólny stan zdrowia, aspekty emocjonalne, mentalną i fizyczną składową jakości życia u kobiet z niedoczynnością tarczycy, podczas gdy w grupie kontrolnej nie odnotowano zmian.

Wniosek

16 tygodni treningu aerobowego ma wyraźny wpływ na jakość życia kobiet z niedoczynnością tarczycy.

Komentarz

Jeszcze lepsze efekty moim zdaniem przyniosłoby połączenie treningu wytrzymałościowego z siłowym. Mimo wszystko aeroby nie są kompletnym narzędziem np. nie rozbudowują masy mięśniowej, a ta jest krytycznie ważna np. dla redukcji tkanki tłuszczowej. Ponadto niedoczynność można względnie prosto kontrolować stosując T4 i T3 wg wskazań lekarza oraz wykonując regularne badania.

Źródła: Francisco Zacaron Werneck i in. Exercise training improves quality of life in women with subclinical hypothyroidism: a randomized clinical trial T Bjoro i in. Prevalence of thyroid disease, thyroid dysfunction and thyroid peroxidase antibodies in a large, unselected population. The Health Study of Nord-Trondelag (HUNT) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11078988/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.