Czy czujesz się zmęczony niekończącymi się poradami na temat poprawy zdrowia i samopoczucia? Napływają z każdej strony – z telewizji, Internetu, od sąsiadki, a nawet z opakowań produktów, które stosujesz na co dzień. Wydawałoby się, że musisz zrobić rewolucję w swoim życiu, aby móc czerpać z niego jakiekolwiek korzyści.
Nie zawsze potrzebujesz rewolucji
Momentami może to być już zniechęcające, bo wszędzie widzisz, że czekają Cię ogromne zmiany, które kosztują niemało energii. Owszem, sukces wymaga wysiłku, ale okazuje się, że czasami nawet drobne zmiany nawyków, czy też nazwijmy je „mikronawykami”, mogą być bardzo silne.
Czym są mikronawyki?
Mikronawykami można nazwać małe, wykonalne działania, które podejmujesz każdego dnia, aby poprawić swoje zdrowie i zadbać o dobre samopoczucie. Te nawyki są łatwe do zintegrowania z codzienną rutyną i nie wymagają rewolucji życiowych. Obejmują one proste czynności, takie jak wypicie szklanki wody zaraz po przebudzeniu, wzięcie kilku głębokich oddechów przed rozpoczęciem pracy lub szybki stretching przed snem.
Włączając takie mikronawyki do swojej codziennej rutyny, tworzysz podstawę długoterminowego zdrowia i dobrego samopoczucia. Co więcej, robisz to praktycznie bez żadnego wysiłku i przeorganizowania swojego dnia!
Jakie są zalety mikronawyków?
Szybki wzrost satysfakcji
Podstawową zaletą mikronawyków jest to, że szybka i łatwa czynność pozwoli Ci uzyskać bardzo szybko wzrost satysfakcji i motywacji. Przykładowo, jeśli założysz sobie, że będziesz pić codziennie więcej wody, to możesz czuć lekką frustrację na myśl o ośmiu czy dziesięciu szklankach wody, ale jeśli zaczniesz od małego kroku, np. picie jednej szklanki po przebudzeniu, wówczas szybko uzyskasz poczucie spełnienia, które będzie Ci towarzyszyć przez cały dzień. Ten przypływ pozytywnej energii może pomóc Ci nabrać rozpędu i zachęcić do trzymania się celów związanych ze zdrowiem.
Nie muszą burzyć Twojej codziennej rutyny
Kolejnym plusem jest to, że mikronoawyki są łatwe do połączenia z Twoją codzienną rutyną. Biorąc znów za przykład szklankę wody to zobacz, że nie musisz tak naprawdę niczego zmieniać. Wypicie tej wody zajmie Ci chwilę. Musisz zadbać jedynie o to, żeby mieć ją w domu lub… skorzystać z dzbanka filtrującego.
W przeciwieństwie do większych zmian w stylu życia, które mogą być trudne do wdrożenia i utrzymania, mikronawyki to małe działania, które wykonujesz bez większego wysiłku i planowania. Ułatwia to utrzymanie spójności i budowanie nawyków w czasie.
Poprawa produktywności i koncentracji
Mikronawyki mogą także poprawić Twoją produktywność i koncentrację. Podział celów na małe i łatwe do wykonania zadania pomagają uniknąć poczucia przytłoczenia i sprawiają, że jesteśmy bardziej chętni do pracy. Mamy lepsze nastawienie, a więc łatwiej przychodzi nam realizowanie zadań. Mikronawyki to właśnie sposób na pozytywne zmiany w życiu bez poczucia przytłoczenia, stresu czy wypalenia.
W jaki sposób kształtować mikronawyki?
Budowanie mikronawyków polega na zaczynaniu od małych rzeczy i byciu konsekwentnym.
Oto kilka wskazówek:
wybierz proste nawyki, które są łatwe do wykonania — im prostsze, tym łatwiej jest zintegrować je z codzienną rutyną,
wybierz nawyki, które możesz wykonać szybko i które nie wymagają dużego wysiłku — zacznij od małych kroków: skup się na jednym lub dwóch mikronawykach jednocześnie, zamiast próbować robić wszystko na raz; pomoże Ci to nabrać rozpędu i zapobiec wypaleniu,
bądź konsekwentny — wykonuj swoje mikronawyki każdego dnia o tej samej porze, o ile to możliwe; pomoże Ci to kształtować długoterminowe zmiany,
śledź swoje postępy — obserwuj swoje mikronawyki i celebruj nawet drobne sukcesy. Pomoże Ci to utrzymać motywację.
Jakie mikronawyki mogą poprawić samopoczucie?
Przykłady:
Wypij szklankę wody po przebudzeniu.
Poświęć pięć minut na lekkie ćwiczenia rozciągające każdego poranka.
Weź pięć głębokich oddechów przed rozpoczęciem pracy czy nauki.
Trenuj poczucie wdzięczności poprzez zapisywanie codziennie jednej rzeczy, za którą jesteś wdzięczny.
Wybierz się na krótki, kilkuminutowy spacer np. po pracy, po obiedzie albo przed rozpoczęciem codziennych obowiązków,
Dodaj warzywo do śniadania.
Posmaruj twarz ulubionym kremem lub serum przed snem.
Stań przed lustrem przed wyjściem do pracy i powiedz sobie coś miłego, np. dziś będzie dobry dzień.
Podsumowanie
Mikronawyki nie tylko pomogą Ci osiągnąć cele, ale także poprawią Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Podejmowanie drobnych działań, takich jak rozciąganie lub spożywanie większej ilości owoców i warzyw, może poprawić ogólny stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób przewlekłych. A najlepsze jest to, że nie musisz wprowadzać w życie żadnej rewolucji, by czerpać profity ze zmian. Włączenie mikronawyków do codziennej rutyny może być potężnym narzędziem rozwoju osobistego i samodoskonalenia.
Podejmując małe kroki w kierunku pozytywnych zmian, jesteś w stanie doprowadzić do znacznej poprawy w Twoim życiu. Niezależnie od tego, czy chodzi o picie większej ilości wody, praktykowanie uważności czy po prostu poświęcenie kilku minut każdego dnia na kontakt z bliskimi. Po prostu zacznij od małych rzeczy. Z biegiem czasu będziesz zdumiony pozytywnym wpływem, jaki te małe działania mogą mieć na Twoje ogólne samopoczucie.
Źródła:
Giving thanks can make you happier - Harvard Health
http://greatergood.berkeley.edu/article/item/how_gratitude_changes_you_and_your_brain
Micro Habits: Do They Make A Difference? – Forbes Health
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.