Choroba wrzodowa żołądka należy do najczęstszych schorzeń przewodu pokarmowego. Co ciekawe, dotyka głównie mężczyzn, również aktywnych fizycznie i dbających o swoją kondycję i zdrowie. Ze względu na swoją specyfikę i towarzyszące jej symptomy, przypadłość ta może okazać się szczególnie uciążliwa w przypadku osób chcących zwiększyć masę mięśniową, gdyż spożywanie dużych ilości pokarmu samo w sobie okazuje się być czynnikiem mogącym nasilać objawy. Warto więc zastanowić się co w takich sytuacjach zrobić należy.
Nie lecz się sam
Pomimo iż w przypadku choroby wrzodowej dość duże znaczenie ma dieta, to należy mieć na uwadze, że przypadłość ta związana jest z aktywnością bakterii Helicobacter pylori i wymaga zazwyczaj zastosowania odpowiedniej farmakoterapii. Dlatego też warto przebieg postępowania leczniczego uzgodnić z lekarzem, zamiast działać na własną rękę. Nieraz wystarczy krótka i niezbyt obciążająca organizm kuracja, by pozbyć się uciążliwego problemu. Oczywiście w leczeniu choroby wrzodowej istotne znaczenie ma także tryb życia, a przede wszystkim dieta. Tej kwestii także należy poświęcić odpowiednią ilość uwagi.
Nie przesadzaj z kaloriami
Oczywistym jest, że okres budowy masy mięśniowej to czas, gdy kaloryczność i zarazem objętość posiłków się zwiększa. Niemniej w przypadku choroby wrzodowej żołądka należy zachować umiar, w tej materii rozpoczynając pracę nad sylwetką od wprowadzenia symbolicznej nadwyżki kalorycznej. W innym wypadku reakcja przewodu pokarmowego może być nieprzyjemna. Kalorii można dodawać stopniowo, obserwując reakcje organizmu. W sytuacji gdy pojawiają się problemy trzeba "przystopować" z kaloriami, licząc się z koniecznością chwilowego przynajmniej zmniejszenia spożycia pokarmu.
Wyklucz kłopotliwe pokarmy
Nie ulega wątpliwości, że tak jak istnieją produkty żywnościowe przyjazne dla żołądka, tak też wyróżnić można pewną grupę pokarmów, których konsumpcja wiązać się może z nasileniem nieprzyjemnych objawów w przypadku choroby wrzodowej. Z menu warto wykluczyć większość wędlin, wędzone ryby, strączki, kapustę, niedojrzałe i kwaśne owoce, a także pieczywo z mąki z pełnego przemiału oraz wywary mięsne. Daleko posuniętą ostrożność należy zachować w przypadku przypraw takich jak pieprz, papryka ostra, musztarda, gorczyca, curry, imbir i ocet. Niekiedy kwestia tolerancji wybranych produktów ma charakter mocno indywidualny.
Zmień rozkład posiłków
O ile w przypadku osób zdrowych, pracujących nad sylwetką nie ma większego znaczenia czy dzienne menu rozłożone jest na sześć czy trzy posiłki, to w sytuacji, w której w grę wchodzi dodatkowe obciążenie, takie jak choroba wrzodowa żołądka, aspekt ten staje się bardzo ważny. W przypadku wrzodów korzystniej jest jeść „mniej a częściej”, tak by nie doprowadzać do stanu wyraźnego przejedzenia. Dzięki temu można znacząco zmniejszyć nasilenie nieprzyjemnych objawów.
Gotuj zamiast smażyć
Odpowiednia obróbka termiczna ma istotne znaczenie w przypadku diety ukierunkowanej na zmniejszenie nasilenia objawów choroby wrzodowej żołądka. Najmniej pożądane są metody takie jak smażenie i grillowanie (podczas których powstaje największa ilość związków drażniących przewód pokarmowy), najbardziej wskazane – parowanie i gotowanie, w dalszej kolejności – pieczenie w folii i duszenie. Smażyć należy raczej okazjonalnie i krótko starając się uważać na to, by nie przypalać poddawanych obróbce pokarmów.
Uważaj na temperaturę posiłków
Chociaż może się to wydawać zaskakujące, to fakty są takie, że dość istotne w kontekście nasilenia objawów choroby wrzodowej żołądka ma temperatura spożywanych posiłków. Problematyczne przy tym mogą być zarówno zbyt gorące jak i zbyt zimne pokarmy. Najkorzystniej jest więc spożywać potrawy o umiarkowanej temperaturze, raczej letnie lub po prostu ciepłe niż takie, które gotują się jeszcze na talerzu bądź mrożą usta, podniebienie i język.
Podsumowanie
Budowanie masy w przypadku choroby wrzodowej żołądka nie jest proste, ale też – nie jest niemożliwe. Nasilenie uciążliwych objawów można wydatnie zmniejszyć nie tylko za pomocą farmakoterapii, ale także poprzez wprowadzenie kilku modyfikacji do diety, obejmujących zwiększenie ilości posiłków, wykluczenie wybranych produktów żywnościowych i zastosowanie odpowiedniej obróbki termicznej. Istotne znaczenie ma także temperatura konsumowanych potraw — jedzenie nie powinno być ani zbyt gorące ani przesadnie zimne.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.