Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dieta w niedoczynności tarczycy – część I

Dieta w niedoczynności tarczycy – część I
Funkcjonowanie tarczycy w dużej mierze uzależnione jest od sposobu odżywiania, zarówno w przypadku osób zdrowych jak i wszystkich borykających się z zaburzeniami pracy tego organu. Przedłużający się, głęboki deficyt energetyczny, jak i niedobory niektórych składników pokarmowych mogą doprowadzić do wystąpienia objawów charakterystycznych dla obniżonej aktywności tego gruczołu. W niniejszym opracowaniu przedstawione zostaną zalecenia dotyczące sposobu odżywiania w przypadku niedoczynności tarczycy.

Funkcje tarczycy

Tarczyca jest małym, nieparzystym gruczołem wydzielania wewnętrznego, którego zadaniem jest wytwarzanie i uwalnianie ważnych hormonów: kalcytoniny uczestniczącej w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, a także trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4) regulujących funkcję wielu tkanek i narządów, oraz oddziałujących na przebieg przemian metabolicznych ze szczególnym uwzględnieniem produkcji ciepła (czyli tzw. termogenezy). Funkcjonowanie tarczycy kontrolowane jest przez przysadkę mózgową, która uwalniając hormon tyreotropowy (TSH) pobudza ją do wytwarzania T3 i T4. Mechanizm regulowany jest precyzyjnie w ramach tzw. sprzężenia zwrotnego ujemnego: wzrost poziomu hormonów tarczycy powoduje obniżenie uwalniania TSH przez przysadkę, a niedobór T3 i T4 natomiast stymuluje jego produkcję.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to przypadłość, w przypadku której produkcja hormonów przez ten gruczoł jest niedostateczna w stosunku do potrzeb organizmu, przy czym znamienne jest iż w zdecydowanej większości przypadków niedoczynność tego gruczołu ma podłoże autoimmunologiczne (choroba Hashimoto), niekiedy też przypadłość ta związana jest z zabiegiem chirurgicznym tarczycy lub leczeniem jodem promieniotwórczym. Rzadko niedoczynność tarczycy wynika z uszkodzenia przysadki lub podwzgórza i niedoborów TSH.

Więcej ogólnych informacji na temat funkcjonowania tarczycy i niedoczynności tego gruczołu znajdziesz tutaj:

Żywienie a praca tarczycy

Nie ulega wątpliwości, że poprzez nieodpowiedni sposób żywienia możemy wpłynąć na pracę tarczycy, zarówno w przypadku osób borykających się już z chorobami tego narządu jak i w przypadku osób zdrowych. Za kluczowe dla prawidłowej pracy tarczycy uznaje się: jod, żelazo, selen, miedź, a dodatkowo także cynk i witaminy A, E i D. Niedobór któregokolwiek z wymienionych składników może odbić się niekorzystnie na pracy tarczycy, zwłaszcza w przypadku stosowania diet ujemnym bilansem energetycznym (np. w trakcie odchudzania, zwłaszcza takiego które nastawione jest na „szybkie efekty”). O ile niedostateczne spożycie cynku i witaminy A są stosunkowo rzadkie, o tyle niedobory selenu i witaminy D, (a niekiedy także nieprawidłowe spożycie jodu) mogą obejmować stosunkowo dużą część populacji krajów europejskich, tak więc zwłaszcza do spożycia tych składników należy przyłożyć szczególną uwagę.

Czytaj dalej: Dieta w niedoczynności tarczycy – część II

Źródła: · Hypothyroidism . American Association of Clinical Endocrinologists. · Simon H (2006-04-19). "Hypothyroidism". University of Maryland Medical Center. Retrieved 2008-02-28. · Chistiakov, Dimitry A (2005). "Immunogenetics of Hashimoto's thyroiditis". Journal of Autoimmune Diseases 2 (1): 1. doi:10.1186/1740-2557-2-1. · Ravaglia G, Forti P, Maioli F, Volta U, Arnone G, Pantieri G, Talerico T, Muscari A, Zoli M. Increased prevalence of coeliac disease in autoimmune thyroiditis is restricted to aged patients. Exp Gerontol. 2003 May;38(5):589-95. · Cubiella J, Bustamante J, Sans M, Ramírez A, Feu F, Piqué JM. Simultaneous presentation of autoimmune thyroiditis and celiac disease in an adult. Gastroenterol Hepatol. 1998 Nov;21(9):442-4. · Ventura A, Neri E, Ughi C, Leopaldi A, Città A, Not T. Gluten-dependent diabetes-related and thyroid-related autoantibodies in patients with celiac disease. J Pediatr. 2000 Aug;137(2):263-5. · Collin P, Kaukinen K, Välimäki M, Salmi J. Endocrinological disorders and celiac disease. Endocr Rev. 2002 Aug;23(4):464-83

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.