Nikt nie lubi mieć problemów ze snem, a każdy, kto nie może zasnąć albo budzi się co chwilę w nocy, czuje frustrację. Jeśli problem dotyczy i Ciebie, to z pewnością zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje...
Bezdech senny
Jedną z przyczyn częstego wybudzania się jest bezdech senny. Jest to stan, w którym podczas snu przestajesz na chwilę oddychać. Możesz go mieć, nie zdając sobie z tego sprawy, ale częściej występuje u osób, które chrapią. W rzeczywistości chrapanie może być oznaką niezdiagnozowanego bezdechu sennego, ale nie każdy, kto chrapie, go ma. Inne objawy bezdechu sennego obejmują poranne bóle głowy, częste budzenie się w nocy, mgłę mózgową, drażliwość i poranną suchość w ustach.
Zakłócone rytmy dobowe
Każdy z nas ma wewnętrzny biologiczny zegar, który określa m.in. uwalnianie hormonów do organizmu, funkcjonowanie układu odpornościowego. Jeżeli często zarywasz noce, np. przez naukę, imprezy lub oglądanie filmów, albo pracujesz na nocną zmianę, wówczas może to zmienić Twój biologiczny zegar, cykl snu i czuwania. Zamiast spać spokojnie do rana, nagle budzisz się o drugiej w nocy i kompletnie nie wiesz dlaczego.
Czy da się coś zrobić z chaotycznymi rytmami dobowymi? Możesz dbać o to, by każdego dnia wystawiać swoje oczy przed południem na działanie naturalnego światła słonecznego. To naprawdę mała rzecz, a może pomóc ustawić Twój biologiczny zegar w zdrowy sposób. Zwiększy to szanse na przesypianie całych nocy. Postaraj się też usunąć ze swojej sypialni wszelkie źródła światła, ponieważ będą one zaburzać Twój sen. Ponadto, unikaj używania elektroniki bezpośrednio przed snem.
Łagodna depresja
Bezsenność i częste wybudzanie się w nocy są powszechne u osób z łagodną, niezdiagnozowaną depresją. Co więcej, osoby cierpiące na bezsenność są bardziej narażone na rozwój depresji. Warto reagować i w porę rozpocząć leczenie. Warto też skorzystać z metod łagodzenia stresu, tj. medytacji, ćwiczeń oddechowych, autohipnozy, spędzania czasu na świeżym powietrzu lub regularnej aktywności fizycznej.
Nieodpowiednia żywność i napoje
To, co jesz, wpływa na to, jak łatwo zasypiasz i czy budzisz się w nocy. Unikaj kofeiny i alkoholu, jeśli chcesz dobrze spać. Być może kieliszek wina może uspokoić skołatane nerwy, ale kiedy działanie alkoholu minie, możesz się zacząć wybudzać. Zwróć też uwagę na to, co jesz. Produkty wysokoprzetworzone, bogate w cukier mogą powodować wzrost i szybki spadek poziomu cukru we krwi, który będzie Cię wybudzać w nocy.
Zaburzenia snu spowodowane lekami
Szereg leków utrudnia zaśnięcie i przesypianie całych nocy. Są to m.in. leki przeciwdepresyjne, wspomagające pracę tarczycy, na astmę, takie, które zawierają kofeinę, a także środki pobudzające i leki stosowane w celu zerwania z nałogiem palenia. Jeśli masz problemy z zasypianiem lub snem, a przyjmujesz leki, wówczas skonsultuj się z lekarzem w tej sprawie.
Podsumowanie
Teraz już wiesz, jakie mogą być przyczyny wybudzania się w nocy. Jeśli problem dotyczy i Ciebie, warto skonsultować się z lekarzem, żeby sprawdzić swoje zdrowie i przejrzeć leki, które stosujesz.
Następnie przeanalizuj swój stan psychiczny — czy masz dużo stresów, czy jesteś przygnębiony, czy coś Cię przerasta. Przyjrzyj się swojej diecie i upewnij się, że nie spożywasz zbyt dużo kofeiny, alkoholu czy cukru. Zadbaj też o dobre warunki do snu — zaciemnione pomieszczenie, brak bodźców pochodzących z urządzeń elektronicznych, porządek oraz świeże powietrze mogą być kluczem do dobrego snu.
Jeśli natomiast już się obudzisz w nocy, to nie patrz na zegarek. Zamiast tego skup się na rozluźnieniu mięśni, spokojnym oddechu, a jest duża szansa, że zaraz znowu zaśniesz.