Lato to pora, w której owoce i warzywa smakują najlepiej. Często jednak z powodu braku czasu, a także na skutek powielanych w ciągu całego roku nawyków, warzywa ograniczają się do surówki do obiadu (w postaci np. gotowanych brokułów lub gotowej sałatki z białej kapusty), a owoce do banana po treningu. Wiele osób owoce i warzywa traktuje jako mało istotny element jadłospisu, wierząc przy tym naiwnie, iż można je zastąpić kompleksowym preparatem witaminowo-mineralnym.
Tymczasem nic bardziej mylnego – żadna kapsułka czy tabletka nie zastąpi bogactwa związków (nie tylko witamin i składników mineralnych, ale także polifenoli, antocyjanów) jakie dostarcza dieta bogata w różnorodne warzywa i owoce. Warto o tym pamiętać i włączyć świeże produkty pochodzenia roślinnego do każdego posiłku. O to kilka zaskakujących powodów, które powinny pomóc Ci się przekonać do tych wartościowych składników jadłospisu.
Mniejsze ryzyko choroby nowotworowej
W świadomości współcześnie żyjących ludzi istnieje poważny strach przed wszelkimi chorobami cywilizacyjnymi, z czego najbardziej jednak popularna jest obawa przed rakiem. Jak pokazują szeroko zakrojone analizy naukowców z różnych stron świata, regularna konsumpcja warzyw i owoców pełni niesłychanie istotną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych. Przeanalizowano między innymi dane epidemiologiczne, dotyczące spożycia owoców i warzyw oraz występowania nowotworów: płuc, piersi, jelita grubego, szyjki macicy, jajnika, przełyku, jamy ustnej, żołądka, trzustki. Naukowcy stwierdzili, iż osoby spożywające niewielkie ilości warzyw i owoców są dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie chorób nowotworowych.
Mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
Istnieje mnóstwo badań i analiz naukowych wskazujących na istotną rolę warzyw i owoców w zmniejszaniu śmiertelności na skutek chorób serca czy układu krążenia. Wykazano, że regularna konsumpcja tych bogatych w fitochemikalia produktów przyczynia się do obniżenia śmiertelności z powodu choroby wieńcowej, zmniejsza również ryzyko występowania zawału serca. Dodatkowo naukowcy wykazali, iż bogactwo warzyw i owoców w jadłospisie korzystnie wpływa na profil lipidowy krwi – zmniejsza stężenie LDL (tzw. zły cholesterol), zmniejsza podatność lipoprotein na proces utleniania.
Opóźnianie procesów starzenia
Inwestowanie w drogie kremy może okazać się wyrzucaniem pieniędzy w błoto, gdy dieta uboga jest w świeże warzywa i owoce. Wysokie spożycie związków o charakterze przeciwutleniającym zmniejsza aktywność wolnych rodników. Jedząc warzywa i owoce sprawiasz, iż skóra staje się bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak np. promieniowanie słoneczne. Naukowcy sugerują także, iż odpowiednio wysoka konsumpcja związków zawartych w nieprzetworzonych produktach pochodzenia roślinnego wykazuje hamujący wpływ na procesy glikacji białek (np. białek elastyny i kolagenu odpowiedzialnych za kondycję skóry) związanych z upośledzeniem ich struktury i funkcji.
Lepsze samopoczucie i zdrowie psychiczne
Badania naukowe wskazują, iż osoby jedzące 7-8 porcji warzyw i owoców dziennie charakteryzują się lepszą kondycją psychiczną, objawiającą się zadowoleniem z siebie i z życia ( w badaniu wyeliminowano czynnik zakłócające, takie jak choćby status ekonomiczny). Dlatego jeśli czujesz, że twoja forma i odporność na stres nie są na najwyższym poziomie – wzbogać swój jadłospis w świeże produkty pochodzenia roślinnego, zwłaszcza sezonowe owoce i warzywa.
Rozstanie się z nałogiem tytoniowym
Badania wskazują także, iż sposób odżywiania może mieć istotny wpływ na skuteczność działań związanych z rzucaniem palenia papierosów. Osoby, które jedzą więcej warzyw i owoców mają większe prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu w tej materii – nie tylko ze względu na wyższą świadomość dotyczącą zdrowia i optymalnego odżywiania, ale również dlatego, iż - uwaga - papierosy pod wpływem spożycia związków zawartych w warzywach i owocach przestają smakować…
Podsumowanie
Wszyscy wiedzą, że warzywa i owoce są zdrowe, ale nie każdy potrafi wskazać na realne profity będące konsekwencją ich regularnego spożywania. W niniejszym artykule wskazałem na wybrane, aczkolwiek nie jedyne aspekty związane z konsumpcją owoców i warzyw. Niezależnie od celu na jaki ukierunkowana jest Twoja dieta, nigdy nie powinno zabraknąć w niej świeżych produktów pochodzenia roślinnego – zwłaszcza teraz, gdy pojawiają się sezonowe warzywa i owoce.
Źródła:
Rui Hai Liu, Health benefits of fruit and vegetables are from additive and synergistic combinations of phytochemicals, Am J Clin Nutr September 2003 vol. 78 no. 3 517S-520S
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.