Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dzień Ziemi

22 kwietnia to dzień, w którym wiele ludzi na całym świecie obchodzić będzie Dzień Ziemi. Celem tego dnia jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Idea ta łączy ludzi niezależnie od wieku, zawodu, narodowości czy wyznania. Niestety, często akcje organizowane w tym dniu przybierają formę nudnych akademickich wykładów, podczas których dowiemy się takich banałów jak potrzeba dokręcania kranu, gaszenia świateł, czy niewyrzucanie śmieci w lasach. Tymczasem święto to nie musi być nudne. Może być za to świetną okazją do nagłośnienia globalnych problemów ziemi i domagania się odpowiednich działań politycznych.

Początki ruchu ekologicznego

Początki ruchu ekologicznego sięgają lat 60tych XX wieku. Wielu młodych Amerykanów wierzyło, że możliwy jest lepszy świat. Marzyli o tym, by żyć naturalnie, w pokoju i harmonii.

Idea ustanowienia światowego Dnia Ziemi pojawiła się w 1969 roku. Wyszedł z nią McConnell na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego.

22 kwietnia 1970 roku odbyła się manifestacja ekologiczna, w której wzięło udział około 20 milionów amerykanów. Dzień ten uznaje się za narodziny ruchu ekologicznego. Żądania ruchu sprawiły, że politycy musieli zająć się takimi sprawami jak czystość wód i powietrza.

Sekretarz Generalny ONZ, U Thant 26 lutego 1971 r. poparł ideę Dnia Ziemi. Wyznaczono wówczas datę obchodzenia tego święta. Jest nią równonoc wiosenna na półkuli północnej. Niegdyś równonoc wiosenną postrzegano jako moc rodzącego się życia. Dziś stanowi pewien symbol równowagi.

Pierwszy raz Dzień Ziemi obchodzono 21 kwietnia 1971 roku.

Zgromadzenie Ogólne ONZ w roku 2009, ogłosiło dzień 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Do tej pory największe obchody Dnia Ziemi odbyły się w 2007 roku. Według oficjalnych danych wzięło w nich udział około miliarda ludzi.

Dzień Ziemi w Polsce

Dzień Ziemi trafił do Polski dopiero w 1990 roku po upadku komunizmu. W tym roku obchodzić będziemy w Polsce Dzień Ziemi już 27 raz.

W 1990 roku Dzień Ziemi stał się świętem globalnym, obejmując działania ludzi w 141 krajach na całym świecie.

W 2020 roku przypada 50-ta rocznica pierwszego Dnia Ziemi. Z tej okazji Earth Day Network uruchamia szereg kampanii.

Więcej informacji znajdziemy pod poniższym linkiem:

http://www.earthday.org/

Jakie działania możemy podjąć z okazji Dnia Ziemi?

W 2000 roku za główny temat uznano zmiany klimatyczne

Organizatorzy Dni Ziemi walczyli o uznanie wagi tego problemu. Domagali się wdrożenia działań mających na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz przejścia gospodarek światowych na odnawialne źródła energii.

Trzy główne tematy działań wiążą się z eko-budownictwem, transportem i energetyką.

Ponad 30% emisji gazów cieplarnianych pochodzi z budownictwa. Dzień Ziemi to świetna okazja do promowania rozwiązań mających na celu zmniejszenie zużycia prądu i ciepła. Do działań zaliczyć można promowane lepszej izolacji budynków czy tworzenie zielonych ogrodów na dachach budynków.

Dzień Ziemi to również dobra okazja by promować i szerzyć wiedzę związaną z Odnawialnymi Źródłami Energii. Warto promować nowoczesne rozwiązania, bardziej przyjazne środowisku – takie jak elektrownie słoneczne, wiatrowe czy geotermalne.

Na chwilę obecną emisja gazów cieplarnianych rośnie najszybciej w transporcie. Samochód przestał być dobrem luksusowym. Warto zachęcać do korzystania z transportu publicznego. Warto zastanowić się nad tym, co każdy z nas może zrobić by podróżować ekologicznie.

Jeśli nie musisz - nie jedź samochodem. Korzystaj z komunikacji miejskiej lub korzystaj z roweru.

W wielu miastach od kwietnia do jesieni trwa akcja „Do pracy jeżdżę rowerem”. Warto brać w niej udział. Wyjdzie to z korzyścią zarówno dla naszej sylwetki, portfela, jak i dla środowiska.

Posadź drzewo!

Sadzenie drzew jest ważnym aktem pozwalającym celebrować Dzień Ziemi. To nie tylko idea, ale konkretne działanie. Drzewa można sadzić indywidualnie, w grupie lub wspierać kampanię - przekazując jednego dolara, sprawiasz, że posadzone zostanie jedno drzewo.

Link do oficjalnej strony, na której możemy przekazać pieniądze na sadzenie drzew.

https://donate.earthday.org/events/trees-for-earth/e76443

W Polsce Fundacja Aeris Futuro od lat prowadzi program „Czas na Las”, w ramach którego różne instytucje i firmy kupują sadzonki.

Co możesz zrobić samodzielnie?

Znajdź miejsce do zazielenienia albo rozkwiecenia i zrób to. Kup sadzonkę lub nasiona mało wymagających roślin i posadź lub wysiej je.

Dzień Ziemi jest wspaniałą okazją, by podjąć każdy temat dotyczący szeroko rozumianej kondycji konsumpcyjnego społeczeństwa i podjąć chociażby jedno małe działanie, mające na celu zadbanie o środowisko.

  • Korzystaj z komunikacji miejskiej.
  • Przesiądź się na rower.
  • Posadź sadzonkę.
  • Zasadź „wirtualne” drzewo.
  • Rzuć palenie.
  • Zacznij korzystać z materiałowych toreb na zakupy.

Podsumowując, Dzień Ziemi to dobra okazja, by zdać sobie sprawę z tego dokąd zmierza nasze społeczeństwo i co dzieje się ze środowiskiem. Warto wdrożyć w życie chociażby najmniejsze działania – takie jak zaprzestanie korzystania z plastikowych toreb na zakupy.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.