WOW! PROMOCJA BLACK FRIDAY -50%! -50% na wszystkie plany dieta i trening z kodem "BLACKFRIDAY" Skorzystaj z promocji

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Emocje, które są dobre dla zdrowia

Emocje, które są dobre dla zdrowia
Od dawna wiadomo, że dobre samopoczucie związane jest z pewnymi zdrowotnymi korzyściami. Potwierdzono również niejednokrotnie, iż uleganie negatywnym emocjom, takim jak choćby smutek, poczucie winy, złość jest statystycznie częściej związane z wieloma dolegliwościami – w tym z chorobami serca oraz nowotworami. Naukowcy postanowili prześledzić, które z emocji posiadają szczególnie pozytywny wpływ na zdrowie i profilaktykę wybranych chorób.

Pozytywne emocje = lepsze zdrowie?

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley, postanowili sprawdzić, jak poszczególne emocje oddziałują na poziom stresu i czynników prozapalnych w organizmie. Pod tym kątem przebadano grupę pierwszorocznych studentów. Potwierdzono, iż osoby doświadczające na co dzień pozytywnych emocji, optymistyczne i zadowolone z życia charakteryzują się niższym poziomem interleukiny-6 (IL-6). Podwyższony poziom IL-6 z kolei, typowy dla osób, u których dominują negatywne emocje i nastroje (smutek, wrogość), wskazuje na zwiększoną intensywność procesów zapalnych w obrębie organizmu, skorelowaną często z gorszą kondycję zdrowotną.

Ciekawa obserwacja

To jednak nie wszystkie odkrycia dotyczące emocji i zdrowia. Autorzy badania wskazują również na pozytywny wpływ odczuwania… grozy. Trudno na pierwszy rzut oka zakwalifikować grozę jako pozytywną emocję, kojarzy się raczej z czymś dyskomfortowym i nieprzyjemnym. Warto jednak doprecyzować, iż chodzi o natężenie bodźca leżące w granicach możliwości adaptacyjnych organizmu – i to z dużym zapasem. Grozę zdefiniować nie jest łatwo, na przestrzeni lat znaczenie tego słowa dość istotnie zmieniało się w czasie. Powszechnie używa się tego słowa jako synonimu strachu, przerażenia, lęku. W trochę szerszym psychologicznym kontekście, groza charakteryzowana jest jako stan emocjonalny. Element strachu jest tutaj ściśle powiązany z zaskoczeniem (im większe zaskoczenie tym większy strach). Poza tym groza nie jest efektem bezpośredniego zagrożenia życia.  Wynika raczej z bycia świadkiem lub obserwatorem „mocnych” wydarzeń niż z bezpośredniego w nich uczestnictwa. W tym kontekście, najbardziej trywialnym przykładem sytuacji, w której doświadczamy poczucia grozy jest oglądanie horrorów. W przypadku studentów może to być informacja o niespodziewanym teście…

Wracając jednak do meritum zagadnienia – naukowcy wykazali w eksperymencie, iż odczuwanie grozy może wiązać się z pewnymi korzyściami zdrowotnymi i niższym poziomem markerów stanu zapalnego.

Podsumowanie

Emocje posiadają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Wpływają na zachowanie, dokonywane wybory, jak również nie pozostają bez znaczenia dla kondycji psycho-fizycznej. Optymizm, zadowolenie z życia, poczucie szczęścia mogą wpływać na poziom stresu i wiązać się z niższym poziomem markerów stresu. Jak się okazuje, emocją posiadającą pewne zdrowotne korzyści jest także poczucie grozy…

 

W artykule mówimy o: Zdrowie