BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Emocje, które są dobre dla zdrowia

Od dawna wiadomo, że dobre samopoczucie związane jest z pewnymi zdrowotnymi korzyściami. Potwierdzono również niejednokrotnie, iż uleganie negatywnym emocjom, takim jak choćby smutek, poczucie winy, złość jest statystycznie częściej związane z wieloma dolegliwościami – w tym z chorobami serca oraz nowotworami. Naukowcy postanowili prześledzić, które z emocji posiadają szczególnie pozytywny wpływ na zdrowie i profilaktykę wybranych chorób.

Pozytywne emocje = lepsze zdrowie?

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley, postanowili sprawdzić, jak poszczególne emocje oddziałują na poziom stresu i czynników prozapalnych w organizmie. Pod tym kątem przebadano grupę pierwszorocznych studentów. Potwierdzono, iż osoby doświadczające na co dzień pozytywnych emocji, optymistyczne i zadowolone z życia charakteryzują się niższym poziomem interleukiny-6 (IL-6). Podwyższony poziom IL-6 z kolei, typowy dla osób, u których dominują negatywne emocje i nastroje (smutek, wrogość), wskazuje na zwiększoną intensywność procesów zapalnych w obrębie organizmu, skorelowaną często z gorszą kondycję zdrowotną.

Ciekawa obserwacja

To jednak nie wszystkie odkrycia dotyczące emocji i zdrowia. Autorzy badania wskazują również na pozytywny wpływ odczuwania… grozy. Trudno na pierwszy rzut oka zakwalifikować grozę jako pozytywną emocję, kojarzy się raczej z czymś dyskomfortowym i nieprzyjemnym. Warto jednak doprecyzować, iż chodzi o natężenie bodźca leżące w granicach możliwości adaptacyjnych organizmu – i to z dużym zapasem. Grozę zdefiniować nie jest łatwo, na przestrzeni lat znaczenie tego słowa dość istotnie zmieniało się w czasie. Powszechnie używa się tego słowa jako synonimu strachu, przerażenia, lęku. W trochę szerszym psychologicznym kontekście, groza charakteryzowana jest jako stan emocjonalny. Element strachu jest tutaj ściśle powiązany z zaskoczeniem (im większe zaskoczenie tym większy strach). Poza tym groza nie jest efektem bezpośredniego zagrożenia życia.  Wynika raczej z bycia świadkiem lub obserwatorem „mocnych” wydarzeń niż z bezpośredniego w nich uczestnictwa. W tym kontekście, najbardziej trywialnym przykładem sytuacji, w której doświadczamy poczucia grozy jest oglądanie horrorów. W przypadku studentów może to być informacja o niespodziewanym teście…

Wracając jednak do meritum zagadnienia – naukowcy wykazali w eksperymencie, iż odczuwanie grozy może wiązać się z pewnymi korzyściami zdrowotnymi i niższym poziomem markerów stanu zapalnego.

Podsumowanie

Emocje posiadają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Wpływają na zachowanie, dokonywane wybory, jak również nie pozostają bez znaczenia dla kondycji psycho-fizycznej. Optymizm, zadowolenie z życia, poczucie szczęścia mogą wpływać na poziom stresu i wiązać się z niższym poziomem markerów stresu. Jak się okazuje, emocją posiadającą pewne zdrowotne korzyści jest także poczucie grozy…

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.