Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Grzyby psylocybinowe a depresja

Grzyby psylocybinowe a depresja
Niektóre czynniki oddziałujące na mózg mogą zmienić strukturę połączeń wewnątrz niego i przez to wywołać wyraźnie odczuwalne zmiany stanu świadomości. Dobrym na to przykładem są doświadczenia bliskie śmierci, kiedy to w mózgu wydzielają się substancje zmieniające zwyczajną percepcję otoczenia oraz myśli. Często bywa tak, że zmiany te mają charakter trwały i na zawsze zmieniają sposób postrzegania świata przez daną osobę.

Co ciekawe, namiastkę przemian biochemicznych, które zachodzą w mózgu podczas śmierci, mogą zapewnić substancje psychodeliczne, np. z różnorakich pnączy, korzeni, ale również grzybów. Grzyby są w ostatnim czasie poddawane szczególnie intensywnym badaniom, w tym badaniom klinicznym dotyczącym depresji.

Działanie psylocybiny z grzybów

Psylocybina jest związkiem produkowanym przez grzyby takie jak psilocybe cubensis, czy psilocybe semilanceata, chociaż naukowcy poprzez edycję genów „nauczyli” już wytwarzać ten związek np. bakterie. Swoją strukturą przypomina neuroprzekaźnik serotoninę, który uczestniczy w regulacji wielu procesów biochemicznych i fizjologicznych w organizmie. Odpowiada m.in. za poczucie satysfakcji, czy odporność.

Psylocybina znana jest jednak przede wszystkim z właściwości halucynogennych. Co ważne, grzyby zawierające psylocybinę charakteryzują się wysokim profilem bezpieczeństwa oraz nie uzależniają. Ich działanie badane jest w kontekście wielu schorzeń neuropsychiatrycznych, w tym zaburzeń nastroju.

W odróżnieniu od klasycznych leków przeciwdepresyjnych (np. inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny) stosowanie grzybów przynosi efekty długotrwałe. Już jednorazowa dawka może zapewnić kilka miesięcy korzystnych przemian w mózgu.

Grzyby a depresja

W jednej z publikacji naukowych z roku 2022 opisano efekty obserwacji osób zmagających się z depresją, które postanowiły przetestować terapię psylocybinową dla poprawy jakości swego życia.

Po dwóch dawkach psylocybiny spożytych w towarzystwie psychoterapeuty u 58% badanych osób zaobserwowano remisję choroby, natomiast u 75% stwierdzono obniżenie dokuczliwości objawów o 50% lub więcej.

Co ważne, efekty te odnotowano po 12 miesiącach od zakończenia terapii. Może to mieć ogromne znaczenie dla rozwoju nowych terapii zaburzeń nastroju, które dotykają setek milionów ludzi na całym świecie. Może to być lek tani, łatwo dostępny oraz niewymagający ciągłego udawania się po receptę i do apteki.

Inne działania grzybów

W kontekście zastosowań terapeutycznych psylocybiny poza depresją warto zwrócić jeszcze uwagę na inne problemy zdrowotne, które dotykają wielu ludzi, a mianowicie migrenowe bóle głowy oraz uzależnienia.

Omawiany związek poza przewodzeniem sygnałów związanych z serotoniną moduluje jeszcze aktywność neuroprzekaźników glutaminianiu i kwasu gamma-aminomasłowego, które odpowiednio pobudzają i hamują aktywność układu nerwowego. Wiąże się to ze zmianami behawioralnymi, które ułatwić mogą walkę z bólem czy powtarzaniem zachowań uzależniających. Po psylocybinie zaobserwowano obniżenie zarówno ilości dni z bólem głowy, jak i dni z nadużywaniem alkoholu.

Bezpieczeństwo psylocybiny

Pamiętać należy, że zrealizowane dotychczas badania prowadzone były pod opieką specjalistów, w tym psychoterapeutów. Wyniki tych eksperymentów są obiecujące, a profil bezpieczeństwa wysoki, jednak nie powinno się na własną rękę sięgać po jakiekolwiek substancje psychoaktywne, zwłaszcza jeśli przyjmuje się przewlekle różne leki, czy ma się trudne do opanowania problemy psychiczne. W przypadku problemów z depresją czy lękiem, a także zaburzeń o złożonej etiologii, warto poszukać pomocy u psychologa lub poprzez telefoniczne / internetowe linie wsparcia.

Źródła: Gukasyan N, Davis AK, Barrett FS, Cosimano MP, Sepeda ND, Johnson MW, Griffiths RR. Efficacy and safety of psilocybin-assisted treatment for major depressive disorder: Prospective 12-month follow-up. J Psychopharmacol. 2022 Feb;36(2):151-158. doi: 10.1177/02698811211073759. PMID: 35166158; PMCID: PMC8864328. Schindler, E.A.D., Sewell, R.A., Gottschalk, C.H. et al. Exploratory Controlled Study of the Migraine-Suppressing Effects of Psilocybin. Neurotherapeutics 18, 534–543 (2021). https://doi.org/10.1007/s13311-020-00962-y Bogenschutz MP, Ross S, Bhatt S, et al. Percentage of Heavy Drinking Days Following Psilocybin-Assisted Psychotherapy vs Placebo in the Treatment of Adult Patients With Alcohol Use Disorder: A Randomized Clinical Trial. JAMA Psychiatry. 2022;79(10):953–962. doi:10.1001/jamapsychiatry.2022.2096

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.