Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Infekcje górnych dróg oddechowych takie jak przeziębienie i grypa należą do najczęściej występujących schorzeń i rokrocznie borykają się z nimi miliony Polaków. Zazwyczaj przypadłości te, ze względu na to, że mają podłoże wirusowe leczone są jedynie objawowo dostępnymi bez recepty środkami przeciwgorączkowymi, przeciwzapalnymi, przeciwbólowymi i zmniejszającymi wyciek z nosa. W praktyce wiele osób ma spore problemy z odróżnieniem przeziębienia i grypy, tymczasem przypadłości te w istocie mają inny przebieg, a co najważniejsze - mogą mieć inne dla naszego zdrowia konsekwencje.

 

  • Przeziębienie

Przeziębienie sklasyfikować można jako zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła, a czasem także zatok przynosowych wywołanych przez wirusy (najczęściej tzw. rynowirusy). Choroba zazwyczaj rozpoczyna się trwającym jedną lub dwie doby okresem gorszego samopoczucia i ogólnego rozbicia. Pierwszym charakterystycznym objawem choroby jest często ból gardła, po którym w ciągu 1 – 2 dni pojawia się katar, nieraz niezwykle uciążliwy. W niektórych przypadkach pojawia się także chrypka i kaszel oraz stan podgorączkowy. Nasilenie objawów nieraz jest na tyle silne, że nie daje normalnie funkcjonować.

Problemy z mową wywołane bólem gardła czy też bezsenność spowodowana katarem z towarzyszącym stanem podgorączkowym i ogólnym rozbiciem sprawiają, że wiele osób przeziębienie uznaje za grypę, a niekiedy wręcz anginę (chorobę bakteryjną) i domaga się od lekarza przepisania antybiotyku – co jest dalece nieuzasadnione i przynieść może więcej szkód niż korzyści. Przeziębienie trwa zazwyczaj około tygodnia.

  • Grypa

Grypa jest chorobą układu oddechowego wywoływaną przez wirusy grypy typu A (najczęściej H1N1 i H3N2) oraz rzadziej przez wirusy grypy typu B. Grypa w przeciwieństwie do przeziębienia ma przebieg bardzo gwałtowny, nierzadko rozpoczyna się wysoką gorączką sięgającą 40°C, której towarzyszą silne dreszcze, bóle mięśniowe, bóle głowy oraz (nie zawsze) kaszel. Co charakterystyczne katar zwykle nie jest tak uciążliwy jak w przypadku przeziębienia.

Czas trwania choroby może wynosić od trzech do siedmiu dni. Mniejsze nasilenie objawów takich jak katar czy ból gardła sprawia, że niektóre osoby po przyjęciu dużych dawek leków przeciwgorączkowych wychodzą z domu i starają się wykonywać swoje obowiązki szkolne czy zawodowe, nie tylko zwiększając ryzyko groźnych powikłań, ale także zarażając innych i doprowadzając do szybkiego rozprzestrzeniania się choroby.

  • Podstawowe różnice w pigułce

- objawy grypy częściej mają gwałtowny początek

- przeziębienie rozpoczyna się zazwyczaj jednodniowym lub dwudniowym okresem gorszego samopoczucia, a nasilenie objawów rośnie sukcesywnie

- grypie towarzyszy zazwyczaj wysoka gorączka, bóle mięśni i głowy, dreszcze

- przeziębieniu towarzyszy stan podgorączkowy, a dreszcze i bóle mięśniowe pojawiają się rzadko i mają niewielkie nasilenie. Ból głowy pojawia się najwyżej po kilku   dniach i spowodowany jest zapaleniem błony śluzowej zatok przynosowych

- katar u chorych na grypę ma zazwyczaj niewielkie mniejsze nasilenie

- w przypadku przeziębienia katar jest niezwykle uciążliwy

- powikłania grypy mogą okazać się groźne dla zdrowia i życia

- poważne powikłania przeziębienia występują rzadko i związane są z „przechodzeniem” choroby

  • Podsumowanie

Jednoznaczne rozróżnienie przeziębienia i grypy nie zawsze jest możliwe jedynie na podstawie obserwacji objawów, jednak w większości przypadków charakterystyczne symptomy obu chorób, wymienione w niniejszym artykule, pozwalają dokonać wstępnego rozeznania. W razie jakichkolwiek wątpliwości i obaw należy zasięgnąć porady lekarza.

Źródła: • Patient information. A cold or the flu. Which is it? Adv Nurse Pract. 2009 Jan;17(1):23. • Eccles R. Mechanisms of symptoms of the common cold and influenza. Br J Hosp Med (Lond). 2007 Feb;68(2):71-5.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.