Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak poprawić sobie nastrój jesienią?

Jak poprawić sobie nastrój jesienią?
Jesień to pora roku, w której nasze samopoczucie nie jest najlepsze. Dni, choć wyjątkowo ciepłe w tym roku, są krótkie, a jesienna chandra może dopaść każdego. Niektóre hormony wytwarzane w naszym ciele pomagają poczuć się lepiej i pozwalają odczuwać szczęście i przyjemność. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Hormony szczęścia

Hormony odpowiedzialne za nasze samopoczucie powstają w różnych narządach naszego organizmu i wydzielają się pod wpływem różnych czynników. Każdy z nich posiada odrębny mechanizm powstawania. Które z hormonów to tak zwane hormony szczęścia?

Dopamina

Zaczyna być wydzielana w naszym organizmie w zwiększonej ilości, kiedy robimy coś, co sprawia nam przyjemność. Wiąże się z miłymi doznaniami, uczeniem się i nie tylko. Znana jest też jako hormon dobrego samopoczucia.

Serotonina

Produkowana jest w ośrodkowym układzie nerwowym i pomaga regulować nastrój, a także sen, apetyt, trawienie, zdolność uczenia się i pamięć.

Oksytocyna

Często nazywana „hormonem miłości”, jest niezbędna przy porodzie i karmieniu piersią. Zwiększone wydzielanie oksytocyny występuje też podczas współżycia. Może również korzystnie wpływać na zaufanie, empatię i więzi w związkach.

Endorfiny

Organizm wytwarza je w odpowiedzi na stres lub ból. Zwiększone wydzielanie endorfin pojawia się także po intensywnym wysiłku fizycznym, który jest dla organizmu sytuacją stresową.

Co możesz zrobić, aby pomóc w produkcji naturalnych wzmacniaczy nastroju?

Wyjdź na świeże powietrze

Chcesz zwiększyć poziom serotoniny? Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza w słońcu, to świetny sposób na poprawienie sobie nastroju. Według badań ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV) ze słońca może zwiększyć produkcję serotoniny. Staraj się zażywać kąpieli słonecznych, nawet jesienią. Idź do parku, usiądź na ławce i rozkoszuj się słońcem. Pamiętaj tylko, że ekspozycja na promieniowanie UV może również zwiększać ryzyko raka skóry, więc nie zapomnij o odpowiedniej ochronie.

Postaw na aktywność fizyczną

Ćwiczenia mają wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i nie od dziś wiadomo, że mogą również mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. To właśnie podczas wysiłku fizycznego uwalniane są endorfiny, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwi. Regularna aktywność fizyczna może również zwiększyć poziom dopaminy i serotoniny, co jest receptą na dobry nastrój.

Spożywaj posiłki bogate w tryptofan

Tryptofan jest aminokwasem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i odpowiada między innymi za utrzymanie nastroju. Dieta bogata w tryptofan zwiększy poziom serotoniny w Twoim organizmie. Znajdziesz go m.in. w rybach, serze mozzarella, pestkach dyni, nasionach chia, ziarnach soi, jajkach czy mięsie. Dodatkową przyjemność, jaką daje zjedzenie czegoś pysznego, może wywołać uwalnianie dopaminy wraz z endorfinami.

Włącz odpowiednią suplementację

Suplementy diety mogą przyczynić się do poprawy Twojego nastroju. Poszukaj preparatów zawierających w składzie tyrozynę, betaninę, ekstrakt z zielonej herbaty, tryptofan, kwasy omega-3 czy probiotyki. Jeśli często dopada Cię chandra, warto rozważyć suplementację.

Posłuchaj muzyki

Muzyka to cudowny sposób na poprawę nastroju. Nie ma znaczenia, jaki gatunek muzyczny wybierzesz. Ma to być taki rodzaj muzyki, którą lubisz i która poprawia Ci nastrój. Udowodniono, że słuchanie muzyki może zwiększyć produkcję dopaminy w mózgu.

Znajdź czas na relaks

Relaks, do którego można zaliczyć masaż, to jedna z metod poprawy nastroju. Według badań uruchamia on wszystkie cztery hormony szczęścia. Jeśli nie masz czasu albo środków na pójście do profesjonalisty, możesz poprosić o masaż partnera.

Podsumowanie

Serotonina, dopamina, endorfiny i oksytocyna pomagają nam czuć się szczęśliwym i odczuwać przyjemność, jednocześnie zmniejszając uczucie smutku i lęku. Możesz wspomóc produkcję tych hormonów, wykonując kilka prostych czynności wymienionych w tym artykule.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.