BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak wypracować odpowiednie nawyki żywieniowe u dzieci?

Jak wypracować odpowiednie nawyki żywieniowe u dzieci?
Jak pomóc rodzicom i dzieciom zrozumieć, jakie zmiany w żywieniu należy wprowadzić, by żyć jak najzdrowiej? Oto niektóre z wybranych wskazówek dotyczące tworzenia nowych nawyków żywieniowych.

1. Mierz, ale spraw, aby było zabawnie

Wprowadzenie  zdrowej diety często obejmuje pomiar, który dla większości dzieci może wydawać się nieprzyjemnym obowiązkiem. Spraw swoim dzieciom szufladę wypełnioną własnymi miarkami, łyżkami i przyborami kuchennymi. Pokaż im, jak czytać etykiety i mierzyć porcje. Następnie naucz je, jak wielkość porcji odnosi się do ilości składników odżywczych potrzebnych ich organizmowi. 

2. Pomóż im zwizualizować codzienne spożycie cukru i soli

Dla każdego posiłku w ciągu dnia mierz zawartość cukru i sodu. Najlepiej wlej taką samą ilość cukru lub soli do szklanki. Następnie podaj dziecku łyżeczkę i zapytaj, czy chce zjeść całą sól i cukier, który tam jest. To wszystko, czego potrzeba większości dzieciom, aby stały się znacznie bardziej świadome swoich wyborów żywieniowych.

3. Stwórzcie wspólnie dziennik, aby śledzić nawyki żywieniowe

Zachęcaj dzieci do śledzenia ich aktywności oraz jedzenia poprzez zabawę. Kup dziennik lub utwórz cotygodniową kartę dziurkowaną, aby wspólnie śledzić jedzenie smakołyków, warzyw, białka, które dzieci spożywają każdego dnia. Nagradzaj swoje dzieci, gdy wybiorą zdrowe potrawy. 

4. Wyjaśnij swoim dzieciom, dlaczego zdrowe wybory są tak ważne

Musimy rozmawiać o tym z dziećmi nawet, gdy są jeszcze dość małe. Choroby, otyłość i genetyka to rzeczy, o których musimy porozmawiać z dziećmi w sposób, który ich nie przeraża, na ich poziomie. Pokazuj swoim dzieciom filmy dokumentalne i artykuły na różne tematy związane ze zdrowiem.

5. Zezwalaj na okazjonalne smakołyki, ale sprawiaj, żeby była to okazja do nauki 

Pozwalaj swojemu dziecku od czasu do czasu na "wybór" posiłku. Lepiej jest komunikować się otwarcie ze swoim dzieckiem i upoważnić je do podejmowania zdrowych decyzji dotyczących żywności, a następnie od czasu do czasu dawać im możliwość spożycia niezdrowych produktów. W przeciwnym razie ryzykujesz, że będą one zmuszone do przemycania niezdrowego jedzenia, gdy nie patrzysz. Nasze dzieci muszą nam zaufać, a my w zamian musimy ufać im, aby podejmowały własne decyzje - i te dobre i te złe - oraz zrozumiały ich konsekwencje.

6. Nie komplikuj

Naszym najlepszym zaleceniem jest nauczenie dziecka zadawania trzech podstawowych pytań: Czy mogę zjeść przekąskę? Jaką przekąskę mogę zjeść? Ile mogę jej zjeść? Wprowadzenie tego nawyku u dziecka wymaga czasu, ale ważne jest, aby ono zrozumiało, że jeśli chce coś przekąsić, musi zapytać. Najlepiej zacząć wprowadzać tę zasadę, gdy dziecko jest jeszcze małe, a w przyszłości samo będzie zadawało te trzy proste pytania.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.