IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak wyspać się zdrowo?

Pomimo zmęczenia nie możesz zasnąć? Budzisz się nad ranem i bezskutecznie próbujesz odgonić natrętne myśli? Dziś można spotkać wiele osób, które borykają się na co dzień z sennymi problemami. Szybkie tempo życia, problemy dnia codziennego i stres mogą skutecznie zakłócić nocy porządek i przekreślić szanse na zdrowy sen. Dlaczego jest nam tak bardzo potrzebny?

Czym jest zdrowy sen?

Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna są kluczem do zdrowego ciała i dobrego samopoczucia. Jednak do tych dwóch elementów należy dodać jeszcze jeden równie ważny: sen oraz jego jakość.

Niezwykła moc regeneracji sprawia, że w nocy odbywają się procesy leczenia. Sen odmładza i przekazuje ogromną dawkę energii. Po przyjemnie przespanej nocy zarówno nasze ciało, jak i umysł są doskonale przygotowane, aby pracować efektywnie cały dzień. Dlaczego tak się dzieje? Dobry jakościowo sen to równowaga ciała i umysłu, a także amortyzacja wszystkich przeżyć, stresów i emocji. Podczas snu nasz organizm odpoczywa, ale jednocześnie wykonuje kilka ważnych dla nas zadań.

Od wielu, wielu lat obowiązuje naturalny schemat i porządek, który notorycznie zakłócamy, wprowadzając nieproporcjonalne godziny snu, pracy i odpoczynku. Naturalny rytm dnia i nocy to życie zgodnie z naturą i zegarem, który doskonale wie co dla nas dobre. Zgodnie z najnowszymi badaniami, medycyną chińską i ajurwedą, najlepszy czas na zasypianie jest pomiędzy 21:00 a 22:00. O godzinie 23:00 powinniśmy już głęboko spać, gdyż w godzinach 23:00 -1:00 możemy otrzymać najbardziej jakościowy sen. Jeśli pominiemy ten etap, nie będziemy już tak samo wyspani, nawet jeśli będziemy spać cały dzień. Kluczem jest więc nie ilość przespanych godzin, ale ich jakość.

Niezwykła moc regeneracji

Wiele badań potwierdza, że noc jest do spania i taką potrzebę ma nasz organizm. Badania dowodzą również, że osoby pracujące na nocną zmianę oraz te, które są do późna w nocy w stanie „czuwania”, są trzydzieści procent bardziej narażone na ryzyko zawału serca.

Powtarzający się brak zdrowego snu może doprowadzić organizm do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak przewlekłe zmęczenie, wysokie ciśnienie, obniżenie odporności czy nawet otyłość. Hormon wzrostu, który odpowiada za apetyt, sprawia, że osoby chodzące późno spać i notorycznie niewyspane, jedzą dużo więcej. Wyrównują tym samym braki energetyczne i częściej tyją.

Podsumowanie

Spadek energii, radości, witalności, przewlekłe zmęczenie to znak, że potrzebujemy równowagi oraz zdrowego, regenerującego snu. Wczesne chodzenie spać okazuje się zbawienne dla nas wszystkich! Warto więc zmienić nawyki i zacząć wcześniej nocny odpoczynek.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.