Od dłuższego czasu zajadasz się śmieciowym jedzeniem i czujesz, że dobrze zrobiłoby Ci przejście na zdrową dietę? A może myślisz nad zmianą pracy? Czujesz, że przydałyby Ci się pozytywne zmiany w Twoim życiu, ale ciężko Ci zrealizować swoje zamiary?
Samokontrola to umiejętność kontrolowania emocji i zachowań w celu osiągnięcia założonych celów i uniknięcia niepożądanych zachowań.
Jak ważna jest samokontrola w codziennym życiu?
Badanie przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA) wykazało, że 27% respondentów wskazało brak silnej woli, jako główny czynnik powstrzymujący ich przed osiąganiem celów. Większość ankietowanych uważa, że samokontroli można się nauczyć. Badacze wykazali szereg różnych czynników, które mogą wzmocnić samokontrolę.
Jak wzmocnić samokontrolę?
Zagospodaruj czas wolny
Niezależnie od tego, czy chodzi o dietę, wydawanie pieniędzy czy oddawanie się innym mniej lub bardziej niepożądanym przyjemnościom, jednym ze sposobów uniknięcia pokus jest właściwe zagospodarowanie wolnego czasu. Idź na spacer, zadzwoń do przyjaciela, posprzątaj dom. Zajmij się czymś, aby oderwać myśli od tego, co Cię kusi w danej chwili.
Planuj
Warto przeanalizować swój dzień, aby zauważyć, kiedy najczęściej ulegamy pokusom, i podjąć właściwe działania, aby je wykluczyć.
Planowanie z wyprzedzeniem może poprawić siłę woli nawet w sytuacjach, w których ludzie doświadczyli zaburzenia samokontroli. Na przykład, jeśli wiesz, że masz trudności z podjadaniem między posiłkami, Zjedz dobrze zbilansowany, pełen błonnika i białka obiad, który zapewni Ci uczucie sytości na dłużej.
Ćwicz używanie samokontroli
Regularne angażowanie się w małe działania, które wymagają od ciebie samokontroli, z czasem poprawią Twoją siłę woli. Może to być ścielenia łóżka każdego ranka, picie kawy bez cukru, a nawet wprowadzenie nowych nawyków, jak na przykład raz w tygodniu odkurzanie całego domu.
Skoncentruj się na jednym celu naraz
Wyznaczanie wielu celów naraz jest zwykle nieefektywnym podejściem. Wyczerpanie siły woli w jednym obszarze może zmniejszyć samokontrolę w innych obszarach. Najlepiej jest wybrać jeden konkretny cel i skupić na nim swoją energię.
Medytuj
Medytacja to świetny sposób na wzmocnienie naszej samokontroli. Jeśli nie masz czasu, spróbuj medytacji uważności. Jest to technika skupiająca się na byciu tu i teraz i odczuwaniu tego, co odczuwamy w danej chwili. Niezależnie co robisz, postaraj się włączyć wszystkie zmysły i przez chwilę obserwuj, co dzieje się w Twoim ciele i umyśle. Pozwoli Ci to lepiej poznać siebie i bodźce, które Tobą kierują.
Pamiętaj o konsekwencjach
Warto pamiętać, że brak samokontroli ma niekorzystny wpływ na poczucie własnej wartości, karierę, finanse, relacje oraz ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Przypominanie sobie o tych konsekwencjach może pomóc zachować motywację, kiedy pracujemy nad rozwojem swojej samokontroli.
Podsumowując
Każdy z nas dąży do doskonalenia siebie i swoich nawyków, ale często brakuje nam samodyscypliny i nie jesteśmy w stanie dotrzeć do celu. Praktyczne wskazówki pomogą Ci pracować nad wzmacnianiem samodyscypliny, ale kluczowe jest zdanie sobie sprawy z faktu, że nikt inny nie jest w stanie zmienić naszych nawyków ani wzmocnić naszej siły woli, tylko my sami.