Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wyznacz sobie cel treningowy

Twój cel nie może być zbyt daleki jak i zbyt bliski. Nie powinien być wyrażony w postaci zdjęcia mężczyzny, zaczerpniętego z prasy. To może cię jedynie de-motywować. Nie możesz porównywać się z innymi. Patrz na swoje osiągi, progres siły i masy – twój cel jest indywidualny - zależy od dyscypliny jaką uprawiasz.


Dobre są cele realne – czyli np. dla trenujących w klubie: zwiększenie masy ciała o 3 kg, zwiększenie wyników w wyciskaniu leżąc o 10 kg, przysiadu o 15 kg czy martwego ciągu o 20 kg. Dla biegaczy propozycją może być poprawienie czasu na 3 km o 20 sekund, na 1 km o 10 sekund, zwiększenie ilości interwałów o 1 powtórzenie więcej na każdej sesji.

Niestety wielu początkujących adeptów wychodzi z założenia: „chcę dobudować 10 kg czystych mięśni w ciągu 6 miesięcy, przy tym spalając tłuszcz". I nie pomagają w takim przypadku tłumaczenia, że mięśnie buduje się latami, a samo pozbycie się tłuszczu to także miesiące, a nawet lata treningu.

Aby osiągnąć cel, należy zastosować odpowiednio dobrany trening

W przypadku trenujących w klubie przygotowanie obejmuje:
Właściwy trening, uwzględniający potrzeby danej osoby
Właściwa dieta, dopasowana do potrzeb (indywidualnie skalkulowana ilość białka, węglowodanów i tłuszczy). Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale dieta będzie miała kluczowe znaczenie dla większości dyscyplin sportowych!
Właściwa regeneracja. Równie ważny jak trening jest wypoczynek. Innymi słowy – wypoczynek jest częścią treningu!

Trening - nie może być zbyt ciężki (intensywny; bo tylko zniechęcimy się do treningu), ani zbyt lekki (bo nie zadziała!). Najlepiej będzie stopniować objętość treningową (ilość serii x liczba powtórzeń x ciężar) –bardzo powoli dokładając ciężaru oraz ilości wykonywanych każdorazowo serii.

Warto postawić na ćwiczenia wielo-stawowe, złożone takie jak:

  • martwy ciąg,
  • przysiady ze sztangą / wykroki
  • podciąganie na drążku
  • wiosłowanie
  • wyciskanie sztangi leżąc

Właśnie w takiej kolejności! Powinniśmy zdecydowanie odsunąć na bok wszelkie maszyny treningowe i inne urządzenia wyposażone w dźwignie i linki. To tylko spowalnia nasze postępy.

W bieganiu stawiamy na teren, bieżnie stosujemy tylko w ostateczności. Staramy się słuchać swojego organizmu, pamiętając, że dłuższe bieganie i cięższe treningi nie mają przełożenia na wyniki! Paradoksalnie wielu biegaczy stwierdziło w praktyce, że trenując lżej i biegając mniej osiągali lepsze wyniki na zawodach! Zasada – biegaj 3-4 x tygodniowo (nie więcej) oraz nie przesadzaj z długością treningu biegowego – sprawdza się. Największe efekty przynosi trening biegowy 3-4x tygodniowo. 5x (i więcej) zostaw zawodowcom i wyczynowcom – stoisz wtedy na krawędzi kontuzji i/lub przetrenowania.

Dieta

Wszelkie odżywki i suplementy nie przyniosą rezultatów, jeśli nie zostaną poparte solidnym jedzeniem. „Ale ja jem cały dzień i nie rosnę". W tym momencie zatrzymaj się, uczciwie się zastanów, a później przygotuj następujący posiłek: 6 jajek, mąka (2 łyżki stołowe), płatki owsiane (30-50 g). Z całości zmieszanej np. blenderem, usmaż omleta, dodaj kostkę twarogu (200-250 g). I to jest jeden z twoich 6-7 posiłków dziennie. Jeśli nadal sądzisz, że dużo jesz, spróbuj podobnego posiłku. W większości wypadków okazuje się, że rzekomy hardgainer (osoba ciężko przybierająca na masie) po prostu za mało je, aby urosnąć.

Aby dotrzeć do końca obranej drogi, należy zdać sobie sprawę, że sukces zależy od wielu drobnych modyfikacji diety, treningu – generalnie trybu życia. Dobrze określony cel i zgodny z nim trening pomoże szybciej osiągnąć sukces.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.