Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co może powodować alergię i uczulać w domu?

Co może powodować alergię i uczulać w domu?
Czy jesteś alergikiem? Jeśli tak, to z pewnością masz dużą świadomość tego, jak z nią walczyć i czego unikać. Większości z nas alergia kojarzy się z kichaniem z powodu obecności pyłków roślin na dworze lub sierścią zwierząt. Trzeba jednak pamiętać, że wiele alergenów czai się na nas w naszym własnym domu.

Czy masz te objawy?

Często kichasz? Miewasz wysypki niewiadomego pochodzenia? Czujesz, że ciało Cię swędzi, masz na skórze różne zmiany, a nie znasz ich pochodzenia? Miewasz duszności, bóle głowy i czujesz się osłabiony? To wszystko mogą (choć oczywiście nie muszą) być objawy alergii wywołanych przez czynniki, które są ukryte w Twoim domu. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, co może być przyczyną Twoich dolegliwości.

Oczywiście wizyta u lekarza w przypadku alergii jest dość istotna, ale nie zmienia to faktu, że możesz celniej wskazać winowajcę, jeśli będziesz bardziej świadomy tego, co może wywołać alergie.

Co więc może wywołać alergię w Twoim domu?

Rośliny doniczkowe

Kwiaty w domu to piękna dekoracja. Dla niektórych dom bez „dżungli” to nie dom. Niestety, ale niektóre rośliny, mimo że upiększają przestrzeń i oczyszczają powietrze, mogą być podstępnymi sabotażystami wywołującymi alergie. Dlatego, zanim przygarniesz do siebie kolejną roślinkę, upewnij się, że jest ona przyjazna dla alergików.

Najczęściej uczulające rośliny:

  • paproć,
  • orchidea,
  • filodendron,
  • dracena,
  • chryzantema,
  • hiacynt,
  • prymula,
  • pelargonia,
  • begonia,
  • fikus,
  • fiołki.

Wykładziny i materace

Roztocza uwielbiają gromadzić się na dywanach i materacach. Są jak mali lokatorzy powodujący duże alergie. Jeśli masz wykładzinę od ściany do ściany, przemyśl, czy nie warto zainwestować w panele lub płytki. Jest to spory wydatek, ale warto, szczególnie jeśli w domu mieszkają alergicy.

Jeśli natomiast chodzi o nakładkę na materac i pościel, to warto wyrobić sobie cotygodniowy nawyk ich prania w wysokich temperaturach, a materac odkurzyć odkurzaczem wyposażonym w filtr HEPA, który wychwytuje alergeny i zapobiega ich unoszeniu się w powietrzu.

Zapachy

Zapachy to miły dodatek w naszym domu, który sprawia, że przyjemniej nam się w nim przebywa. Ponadto ładny zapach tworzy atmosferę. Robi nastrój, ale niestety to, co rozpylamy, może być niekorzystne dla alergików i osób, które mają problemy z zatokami. I mówimy tutaj nie tylko o zapachach w postaci różnych sprayów, ale także o środkach czystości.

Jeśli w Twoim otoczeniu jest osoba wrażliwa na zapachy, to warto przestawić się na środki do sprzątania i prania bez zapachu lub bardziej delikatne, które nie będą drażniące. Zwykle należą do nich produkty przeznaczone dla dzieci. Są delikatne zarówno dla skóry, jak i naszego nosa.
Badania pokazują, że nieco ponad 30% populacji uważa, że różne zapachy, w tym odświeżacze powietrza i produkty do prania, są drażniące.

Jeśli czujesz się przytłoczony lub boli Cię głowa, gdy przebywasz w pomieszczeniu, przyjrzyj się bliżej produktom zapachowym i zmień je na bezzapachowe. Ponadto wiele produktów zapachowych zawiera ftalany, substancje chemiczne wpływające na hormony, a nawet mogące obniżać płodność.

Pleśń

Pleśń to rodzaj grzyba, który rozwija się, gdy ma dostęp do źródeł wody, takich jak:

  • nieszczelne rury lub dach,
  • ciepłe i wilgotne środowiska, takie jak łazienki,
  • ciemne i wilgotne miejsca, takie jak piwnice,
  • obszary o dużej wilgotności pochodzącej od roślin, takie jak szklarnie,
  • a nawet przedmioty takie jak wykładziny wykonane z materiałów syntetycznych.

Jeśli masz do czynienia z tajemniczą pokrzywką lub świszczącym oddechem, to winowajcą może być pleśń, szczególnie jeśli masz dostęp do któregoś z powyższych wilgotnych miejsc.

Zwierzęta

Są puszyste, urocze i wnoszą do naszego życia wiele radości. Są niestety także potencjalnym wyzwalaczem alergii. Futro, ślina, a nawet mocz naszych futrzaków może zawierać alergeny. Jeśli myślisz o adopcji nowego czworonożnego przyjaciela, weź pod uwagę rasy, które zamiast sierści mają włosy. A gdy już masz jakiegoś zwierzaka, to absolutnie się go nie pozbywaj! Dbaj bardziej o czystość w swoim domu, częściej odkurzaj, wycieraj kurz.

Maskotki

Pluszowe misie można przytulać, ale one także mogą być siedliskiem alergenów. W tym przypadku sojusznikiem będzie dla Ciebie pralka. Warto regularnie prać wszystkie maskotki, bez obaw, że się zniszczą. Większość pluszowych zabawek dobrze znosi delikatne pranie. Nawet jeśli Twoje dziecko nie jest alergikiem albo jeszcze nie ma objawów, to i tak warto to robić, żeby zapewnić dziecku czystsze środowisko zabaw.

Podsumowanie

Jak widzisz, Twój dom to prawdziwe siedlisko alergenów. I to wcale nie oznacza, że masz brudno i nie sprzątasz. Są jednak miejsca, które wymagają innego podejścia. Na przykład materace dobrze potraktować odkurzaczem z filtrem HEPA, zasłony, wykładziny, koce i pościele wymagają częstszego prania, szczególnie jeśli masz w domu także zwierzęta.

Zachowując kilka z powyższych zasad, możesz znacząco poprawić życie każdego alergika. Oczywiście trzeba też skonsultować się z lekarzem i wdrożyć leczenie, ale jest to już kwestia indywidualna. Porządek w domu jest natomiast podstawą.

Źródła: https://allergyasthmanetwork.org/images/USAsthma-summit/_The_State_of_Asthma_in_the_US.pdf https://aafa.org/allergies/prevent-allergies/control-indoor-allergens/ https://www.aaaai.org/Tools-for-the-Public/Conditions-Library/Allergies/Indoor-allergens-TTR https://aafa.org/allergies/prevent-allergies/control-indoor-allergens/ https://www.nyc.gov/site/hpd/services-and-information/indoor-allergen-hazards-mold-and-pests.page https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18255132/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.