IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakie czynniki mogą wpływać na niski poziom energii?

Jakie czynniki mogą wpływać na niski poziom energii?
Brak energii jest frustrujący i jest jedną z najczęstszych dolegliwości. Zmęczenie to coś, z czym każdy musiał się zmagać w pewnym momencie swojego życia. Może to być spowodowane brakiem snu, chorobą lub po prostu przepracowaniem. Bez względu na to, jaka jest przyczyna, istnieją sposoby, dzięki którym możesz mu się przeciwstawić.

Jeśli przez większość czasu czujesz się zmęczony, pierwszym krokiem powinno być udanie się do lekarza na badanie. Wiele problemów zdrowotnych, w tym niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, a nawet depresja, może powodować chroniczne zmęczenie. Następnie warto przemyśleć swój styl życia i sprawdzić, czy dbasz o podstawowe jego aspekty, takie jak zdrowe odżywianie, odpowiedni sen i aktywność fizyczna. Brak któregokolwiek z nich może obniżyć poziom energii.
Istnieje jeszcze kilka czynników, które mogą sprawiać, że częściej czujesz zmęczenie. Poznajmy je.

Dieta wysokocukrowa, bogata w węglowodany proste

Spożywanie słodkiej, przetworzonej przekąski węglowodanowej może dać krótkotrwały zastrzyk energii, ale ostatecznie takie pokarmy mogą pogłębić zmęczenie i zwiększyć głód. Kiedy jesz produkt bogaty w cukier lub węglowodany, które Twoje ciało szybko wchłania, powoduje to gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, który może dać Ci zastrzyk energii, ale niestety krótkotrwały. Po początkowym wzroście energii pochodzącymi z rosnącego poziomu cukru we krwi, następuje gwałtowny jego spadek. Zrezygnuj z fast foodów i słodkich napojów bezalkoholowych i zastąp je pełnowartościowymi produktami bogatymi w błonnik i białko. Te produkty nie spowodują gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi, za który zapłacisz później zmęczeniem. Ponadto są lepsze dla zdrowia metabolicznego i Twojej sylwetki.

Niektóre leki

Niektóre leki (albo ich kombinacja) mają skutki uboczne wywołujące m.in. zmęczenie. Należą do nich leki przeciwhistaminowe stosowane w leczeniu alergii, leki na zaburzenia nastroju, środki zwiotczające mięśnie, niektóre leki na nadciśnienie krwi i leki przeciwbólowe. Jeśli właśnie zacząłeś przyjmować nowy lek na receptę i nagle poczujesz się zmęczony, może być to źródłem Twojego samopoczucia. Jednak pamiętaj, że wszelkie zmiany leków i ich dawkowania należy konsultować z lekarzem.

Jesteś chronicznie odwodniony

Okazuje się, że wiele osób chodzi w stan niskiego stopnia odwodnienia, a nawet łagodne odwodnienie powoduje zmęczenie, mgłę mózgową, brak motywacji i ból głowy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich organizm pragnie wody. Problem może się pojawić, kiedy stosujesz leki moczopędne, ćwiczysz i wydalasz więcej wody wraz z potem, lub kiedy zwyczajnie pijesz zbyt mało.

Kofeina

Kofeina powinna dodać Ci energii, ale jeśli picie więcej 5-6 filiżanek kawy każdego dnia staje się nawykiem, wówczas Twoje ciało i mózg się przyzwyczajają do działania kofeiny. Wtedy zaczynasz pić jeszcze więcej i więcej kawy, aż w końcu orientujesz się, że to trochę za dużo i zaczynasz ją ograniczać. A nagłe zmniejszenie spożycia kofeiny może wywołać właśnie zmęczenie, brak motywacji i bóle głowy. Jeśli ograniczasz spożycie kofeiny, rób to stopniowo, o nie więcej niż jedną porcję kofeiny mniej na tydzień. Takie podejście pomoże Ci uniknąć objawów odstawienia kofeiny.

Zbyt dużo czasu ze smartfonem

Zbyt intensywne korzystanie z urządzeń mobilnych jest wyczerpujące dla organizmu. A nadmiar niebieskiego światła, które emitują, zakłóca uwalnianie melatoniny - hormonu, który reguluje cykl snu i czuwania. Jeśli przewijasz zawartość telefonu przed snem, spadek melatoniny może utrudnić zasypianie. Aby tego uniknąć, odłóż urządzenia na dwie godziny przed snem.

Ruszaj się

Upewnij się, że jesteś aktywny fizycznie i nie siedzisz dłużej niż kilka godzin w ciągu dnia. Sam brak ćwiczeń może powodować zmęczenie. Twoje ciało zostało stworzone do ruchu, więc nie pozwól mu pozostać w jednym miejscu zbyt długo.

Podsumowanie

W pewnym momencie życia każdy człowiek doświadcza zmęczenia. Jest to naturalna reakcja na nieodpowiedni sen, przepracowanie, stres czy złe odżywianie. Jeśli czujesz się zmęczony częściej niż zwykle, przyjrzyj się swoim nawykom, temu, co i ile pijesz, jesz, jakie przyjmujesz leki itp. Czasami kilka zmian lub konsultacja lekarska może bardzo dużo zmienić.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.