W jednym z poprzednich artykułów omówiłem dość szczegółowo czym w istocie jest „zdrowa dieta”. Niniejsze opracowanie stanowi jakoby kontynuację tamtego tematu tyle, że ujmuje go w nieco innym kontekście, a mianowicie – w odniesieniu do realnych korzyści. Tak naprawdę bowiem mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakie konkretnie pozytywne konsekwencje niesie za sobą zdrowe odżywianie. Okazuje się tymczasem, że niesie – i to przeogromne.
Czym jest zdrowa dieta?
Zdrowe odżywianie to taki sposób jakościowego i ilościowego doboru pokarmów, który wspiera utrzymanie zdrowia, czyli ogólnie pojętego dobrostanu fizycznego i psychicznego. W dzisiejszych czasach tak naprawdę potrzeba sporo uwagi jak i również pewnej wiedzy, by móc się zdrowo odżywiać. Warto mieć na uwadze, że nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania wymaga regularnego dowozu odpowiednich dawek kilkudziesięciu składników odżywczych takich jak m.in. aminokwasy, wybrane tłuszcze, cukry, witaminy i składniki mineralne. Niedostarczenie ich w pakiecie lub też spożycie w niedostatecznych ilościach doprowadza do zaburzenia homeostazy i sprzyjać może upośledzeniu pracy wielu układów i narządów, co może skończyć się bądź to chorobą bądź też przynajmniej dyskomfortem, a w skrajnych przypadkach także – śmiercią. Reasumując – zdrowe odżywianie to takie, które umożliwia dostarczenie wszystkich niezbędnych składników w ilościach adekwatnych do zapotrzebowania.
Więcej na temat tego, czym jest zdrowe odżywianie, można przeczytać w tym artykule:
Jak można się domyślić, pozytywnym skutkiem zdrowego odżywiania jest utrzymanie ogólnie pojętego zdrowia w dobrej kondycji. Tyle, że takie stwierdzenie jest mocno niekonkretne i w zasadzie, ujęte w ten sposób nie stanowi wystarczająco dobrej motywacji ku temu by odpowiednio się do diety przyłożyć. Tymczasem realne korzyści są tak naprawdę bardzo konkretne i… namacalne. Innymi słowy znaczną ich część można poznać i doświadczyć choćby - porównując po pewnym czasie swoją kondycję z rówieśnikami, którzy nie odżywiają się zdrowo. O jakich pozytywnych następstwach mowa?
Zdrowa dieta to lepsze samopoczucie
Jednym z najszybciej odczuwalnych skutków zdrowego odżywiania jest poprawa samopoczucia. Niekiedy efekt ten pojawia się już po kilku lub kilkunastu dniach. Następuje ogólna poprawa witalności, pojawia się uczucie lekkości po posiłkach, usposobienie staje się bardziej pogodne. Związane jest to z jednej strony z mniejszą ekspozycją organizmu na działanie czynników szkodliwych (np. izomerów trans, nadmiaru cukrów rafinowanych i innych składników), a z drugiej – z lepszym jego odżywieniem i uzupełnieniem niedoborów odżywczych (szczególne znaczenie maja tutaj często deficytowe składniki takie jak witamina D, kwasy omega 3, magnez, wapń).
Zdrowa dieta to estetyczna sylwetka
Żeby cieszyć się estetyczną sylwetką wcale nie trzeba permanentnie się odchudzać. W zamian należy po prostu odpowiednio się odżywiać. Zdrowa dieta korzystnie wpływa na metabolizm i mechanizmy regulujące funkcjonowanie gospodarki energetycznej. Przykładowo, dzięki temu możliwa jest lepsza kontrola łaknienia co zmniejsza chęć podjadania – w tym również niezdrowych przekąsek. Poprawia się też parcelacja energii w stanach deficytu energetycznego (większy ubytek tkanki tłuszczowej, a mniejszy – mięśniowej) jak i w przypadku nadwyżki kalorycznej (większy przyrost muskulatury a mniejszy tłuszczu).
Zdrowa dieta to lepsza wydolność fizyczna
To co i ile jemy w sposób ewidentny wpływa na możliwości adaptacji organizmu do wysiłku fizycznego. Znaczenie ma tutaj nie tylko podaż substratów energetycznych, ale także sprawność aparatu enzymatycznego, dostępność elementów budulcowych i zasób rezerw alkalicznych. Na wszystkie te aspekty wpływa – dieta dostarczając składników energetycznych, regulatorowych, zasadotwórczych i takich które używane są jako substraty w procesach syntezy (choćby aminokwasów uczestniczących w procesie syntezy białek mięśniowych).
Zdrowa dieta to lepszy wygląd skóry
To jak prezentuje się nasza „powłoka zewnętrzna” jest w dużej mierze uzależnione od sposobu odżywiania. Zdrowa dieta może m.in. zmniejszyć ilość pryszczy i zaskórników, a także sprawić, że cera będzie mniej tłusta lub mniej sucha, a nawet bardziej odporna na działanie promieniowania słonecznego. W dłuższej perspektywie natomiast właściwy stan odżywienia organizmu będzie sprawiał, że skóra starzeć będzie się wolniej.
Zdrowa dieta to lepsza praca przewodu pokarmowego
Odpowiedni dobór jakościowy pokarmów pozwala nie tylko zapobiegać ale nierzadko także niwelować różnego rodzaju zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Poprzez zmianę jakości spożywanych pokarmów można pozbyć się takich przypadłości jak zgaga, wzdęcia, gazy, biegunki, zaparcia i innego rodzaju dyskomfortów. Ważne jest jednak by ze „zdrowym odżywianiem” nie popadać w przesadę,. Gdyż nadmiar „zdrowych pokarmów”, zwłaszcza tych otrzymanych z pełnoziarnistych komponentów zbożowych, może także niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
Zdrowa dieta to mniejsze ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych
Wreszcie dochodzimy do sedna – sposób odżywiania może stanowić albo czynnik sprzyjający, albo też być elementem chroniącym przed rozwojem przypadłości takich jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy otyłość. Zależność ta jest ewidentna. Nie ma bowiem żadnych wątpliwości, że zajadanie się słodyczami, daniami typu fast food, opijanie nafaszerowanymi cukrem napojami to szybka droga do problemów ze zdrowiem metabolicznym i z układem krążenia. Analogicznie też, dieta oparta na nisko przetworzonych pokarmach, zasobna we wszystkie niezbędne składniki odżywcze to sposób na poprawę kondycji wszystkich układów i narządów.
Podsumowanie
Ze zdrowego odżywiania wynika wiele rozmaitych korzyści, z których każda winna mieć duże znaczenie. To co jemy i ile jemy wpływa na to jak wyglądamy i jak się czujemy na co dzień. Zdrowa dieta pomaga chronić przed wieloma groźnymi chorobami, pozwala także pozbyć się problemów z cerą i z trawieniem. Istnieje więc wiele dobrych powodów by zacząć zdrowo się odżywiać.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.