Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakie lody wybrać? Jakie lody są najzdrowsze?

Jakie lody wybrać? Jakie lody są najzdrowsze?
Chyba niewiele jest osób, które są w stanie przetrwać lato nie sięgając po porcję lodów chociaż raz. Oczywiście, nielimitowane zajadanie się lodami, może nie być dobre ani dla zdrowia, ani dla sylwetki. Niemniej jednak, jeśli spożywa się je z umiarem i starannie selekcjonuje przed zakupem, to mogą one stanowić nie tylko przyjemne, ale również całkowicie nieszkodliwe uzupełnienie diety.

Skąd wzięły się lody?

Lody podobnie jak proch – wynaleźli Chińczycy. Dokonali tego już około pięć tysięcy lat temu. Pierwsze wersje tego przysmaku składały się po prostu ze śniegu i owoców. Do Europy natomiast przywiózł je podróżnik Marco Polo. Jak łatwo się domyślić, największy skok w udoskonalaniu receptury dokonał się jednak w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, ale już niemal dwa wieki temu lody produkowane były na skalę przemysłową. Pierwsi takową produkcją zajęli się Amerykanie, który do dziś mają do nich niebywałą słabość i produkują oraz jedzą ich naprawdę sporo…

Co siedzi w lodach?

Ze składem surowcowym dostępnych w sklepach lodów bywa różnie. Zazwyczaj jednak nie są to produkty o specjalnie wysokiej wartości odżywczej, a na liście użytych komponentów, oprócz mleka lub soku (bądź aromatyzowanej wody) zawsze jest syrop glukozowo-fruktozowy lub stołowy cukier. Absolutnie jednak nie jest tak, że wszystkie lody są takie same. Składowe różnice bywają niekiedy bardzo duże i rzutują na finalną gęstość energetyczną i odżywczą tych smakołyków. Dlatego też warto lustrować uważnie etykiety i wybierać produkty bardziej przyjazne dla zdrowia i sylwetki. Czy takie są? Są. Choć sklepowym wersjom niestety daleko do ideału.

Poniżej lista wybranych tylko składników używanych do produkcji lodów:

  • cukier,
  • syrop glukozowo-fruktozowy,
  • odtworzone mleko otłuszczone
  • białko jaja w proszku,
  • kakao,
  • woda,
  • E466 - karboksymetyloceluloza (zagęstnik i emulgator),
  • aromat sztuczny, naturalny, identyczny z naturalnym
  • sól,
  • E407 - karagen (zagęstnik),
  • E410 - mączka chleba świętojańskiego (zagęstnik),
  • E412 - guma guar (zagęstnik),
  • tłuszcz roślinny (niekiedy utwardzony)

Obecność cukru w lodach jest w zasadzie oczywista, ale tłuszczu roślinnego, zwłaszcza utwardzonego – to już beztroska twórczość producentów. Nazwać ją należy beztroską dlatego, że tłuszcze utwardzone są źródłem szkodliwych izomerów trans, które zwłaszcza gdy przyjmowane są w pakiecie z cukrem stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i sylwetki. Obecność soli także trochę niepokoi. Nie chodzi tutaj nawet o negatywne następstwa związane z wysokim jej spożyciem, a raczej o fakt, iż połączenia soli, cukru i tłuszczu są niezwykle zdradliwe i konsumowanie zawierających je składników może prowadzić do przejadania się.

Dobrze by było gdyby lista składników wybieranego przez nas produktu była stosunkowo krótka. Niestety trudno jest znaleźć lody w przypadku których warunek ten jest spełniony. W zasadzie istnieje tylko jedna firma, która oferuje lody składające się jedynie z mleka, jajek, śmietany i cukru oraz – naturalnej wanilii. Na runku nie brakuje natomiast wynalazków zawierających nawet kilkadziesiąt różnych składników, począwszy od wody, a na rozmaitych barwnikach, stabilizatorach i aromatach kończąc.

Ile kalorii mają lody?

Lody dostępne na naszym rynku istotnie różnią się wartością energetyczną. Można nabyć zarówno takie, które w 100g dostarczają zaledwie 100 kcal, a można i takie, które są nawet trzykrotnie bardziej kaloryczne. Niemniej jednak lody na tle innych słodkości wypadają pod tym względem całkiem znośnie. Oczywiście wszystko zależy od użytych składników. Zazwyczaj te smakołyki, które w składzie zawierają śmietankę, tłuszcze roślinne i pokryte są grubą polewą charakteryzują się też wyższą wartością energetyczną. Czy należy ich unikać? Jeśli na wakacjach nie zawracamy sobie głowy liczeniem kalorii i działamy na zasadzie impulsu, to lepiej jest celować w lody mniej kaloryczne, choć – uwaga to bardzo ważne - kaloryczność najlepiej jest przeliczać na masę, a nie na objętość produktu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – producenci dopracowali do perfekcji zabieg napowietrzania lodów, w niektórych produktach zawartość powietrza wynosi niemal 80%! Taki lód będzie co prawda niskokaloryczny, ale po zjedzeniu jednego zaraz pojawić się może ochota na następny…

Lody z cukru i wody

Robiąc swego czasu rekonesans i weryfikując skład surowcowy lodów natknąłem się na produkt o wyjątkowo ciekawym składzie.

Lista komponentów bazowych wyglądała następująco:

  • cukier,
  • woda,
  • glukoza,
  • tłuszcz roślinny,
  • mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych,
  • maltodekstryna,
  • propylenowy alginian sodowy,
  • pektyna,
  • owoce (truskawki),
  • syrop glukozowo-fruktozowy,
  • kwas cytrynowy,
  • barwnik,
  • aromat.

Składniki podane są w kolejności malejącej, co oznacza, że lody te składają się po prostu z cukru, wody i tłuszczu oraz wypełniaczy. Tego typu produkty oczywiście należy odradzić…

Lody z prawdziwego zdarzenia

Dokonując przeglądu rynkowej oferty lodów udało mi się znaleźć tylko jedne, które otrzymane były z podstawowych składników, a dokładnie z mleka, jajek, śmietany, cukru i naturalnej wanilii. Nie będę podawał firmy, ale dopowiem że litr takich lodów kosztuje 50zł. Przy czym litr – to naprawdę dużo w przypadku produktu, który nie składa się głównie z powietrza.

Opcją najlepszą z możliwych jest przygotowanie lodów samodzielnie, w domu. Zadanie to wcale nie jest trudne. Można zrobić bądź to dietetyczne sorbety z mrożonych owoców, soku z cytryny i słodziku bądź też cięższą wersję tego przysmaku z jaj, żółtek, roztopionej gorzkiej czekolady oraz prawdziwej wanilii. Konieczny jest jedynie sprawny blender i zamrażalnik. Przy odrobinie wprawy można przygotować nie tylko bardziej wartościową, ale również zaskakująco smaczną i pożywną alternatywę dla komercyjnych wersji tego smakołyku….

Podsumowanie

Lody, spożywane z umiarem nie muszą stanowić zagrożenia dla sylwetki, o ile na co dzień zdrowo się odżywiamy i dbamy o regularną aktywność fizyczną. Należy jednak pamiętać, że dostarczają one pewnej dawki kalorii w dużej mierze pochodzących z cukru. Najlepiej wybierać jest lody renomowanych firm, oparte w miarę możliwości na jak najmniej przetworzonych składnikach. Unikać trzeba tych, które zawierają utwardzony tłuszcz roślinny. Warto też mieć na uwadze, że lody najbezpieczniej jest jeść w okolicy powysiłkowej, wtedy obecność łatwo przyswajalnych cukrów może być nawet pewnym walorem.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.