Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jelita a zdrowie psychiczne. Co zaburza mikrobiotę jelit?

Jelita a zdrowie psychiczne. Co zaburza mikrobiotę jelit?
Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że dwukierunkowa oś mikroflory jelitowo-mózgowej odgrywa rolę w zdrowiu psychicznym, a niezrównoważony mikrobiom jelitowy może powodować zaburzenia w naszym samopoczuciu. Mikrobiom jelitowy, czyli wszystkie mikroorganizmy, które zasiedlają jelita, został nazwany przez naukowców „drugim mózgiem” organizmu.

Wiele przeprowadzonych badań potwierdza, że oś jelita- mózg jest połączeniem, którym centralny układ nerwowy (w mózgu) i jelitowy układ nerwowy przekazują informacje po całym ciele. Mikrobiota jelitowa może wpływać na funkcjonowanie mózgu poprzez szlaki nerwowe, hormonalne i immunologiczne.

Jak ma się to do zdrowia psychicznego?

Równowaga bakterii w jelitach wpływa na nasze zdrowie na wielu płaszczyznach. Zdrowa równowaga dobrych bakterii w jelitach wysyła pozytywne wiadomości do mózgu, a nierównowaga oraz przerost niezdrowych bakterii mogą prowadzić do zmian nastroju, a nawet do depresji czy lęków.

Co zaburza mikrobiotę jelit?

  • żywność przetworzona, w tym cukier i substancje polepszające smak,
  • częste stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, antykoncepcyjnych oraz antybiotyków,
  • stres,
  • brak snu,
  • dieta uboga w witaminy i minerały.

Z drugiej strony negatywne emocje i uczucia takie jak strach, niepokój, złość czy smutek mogą nasilać reakcję na stres, powodować dysbiozę jelit i uruchamiać jelitowy układ nerwowy. Znasz to uczucie ścisku w brzuchu, kiedy jesteś podekscytowany albo zdenerwowany? Dzieje się tak, ponieważ twoje emocje są odczuwane w jelitach. Nasz układ nerwowy składa się z ponad stu milionów nerwów, przez co sprawia, że nasze wszystkie emocje są odczuwane w jelitach.
Wykazano, że depresja i skłonność do lęków mogą powodować problemy jelitowe, a chroniczne odczuwanie negatywnych emocji może powodować zwiększone ryzyko infekcji przewodu pokarmowego.

Probiotyki poprawiają mikrobiotę jelit

Probiotyki to żywe organizmy występujące naturalnie w niektórych produktach spożywczych, które często określane są jako „dobre” bakterie. Probiotyki poprawiają mikrobiotę jelit, zwalczają szkodliwe bakterie i zapobiegają ich osadzaniu się w jelitach. Przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły, że probiotyki poprawiają impulsywność i podejmowanie decyzji, a także wykazały pozytywny wpływ na objawy depresyjne i lękowe. Dodając do swojej diety więcej produktów fermentowanych, takich jak: kiszonki, kefiry i jogurty, poprawisz mikrobiotę jelit. Możesz także dodatkowo suplementować probiotyki w kapsułkach.

Podsumowanie

Połączenie jelitowo-mózgowe odgrywa ważną rolę w zdrowiu psychicznym. Zdrowa dieta i stosowanie probiotyków poprawiają mikrobiotę jelitową, ale należy także pamiętać o odpowiedniej ilości snu, odpoczynku oraz o stosowaniu technik pomagających radzić sobie ze stresem.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.