Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że dwukierunkowa oś mikroflory jelitowo-mózgowej odgrywa rolę w zdrowiu psychicznym, a niezrównoważony mikrobiom jelitowy może powodować zaburzenia w naszym samopoczuciu. Mikrobiom jelitowy, czyli wszystkie mikroorganizmy, które zasiedlają jelita, został nazwany przez naukowców „drugim mózgiem” organizmu.
Wiele przeprowadzonych badań potwierdza, że oś jelita- mózg jest połączeniem, którym centralny układ nerwowy (w mózgu) i jelitowy układ nerwowy przekazują informacje po całym ciele. Mikrobiota jelitowa może wpływać na funkcjonowanie mózgu poprzez szlaki nerwowe, hormonalne i immunologiczne.
Jak ma się to do zdrowia psychicznego?
Równowaga bakterii w jelitach wpływa na nasze zdrowie na wielu płaszczyznach. Zdrowa równowaga dobrych bakterii w jelitach wysyła pozytywne wiadomości do mózgu, a nierównowaga oraz przerost niezdrowych bakterii mogą prowadzić do zmian nastroju, a nawet do depresji czy lęków.
Co zaburza mikrobiotę jelit?
żywność przetworzona, w tym cukier i substancje polepszające smak,
częste stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, antykoncepcyjnych oraz antybiotyków,
stres,
brak snu,
dieta uboga w witaminy i minerały.
Z drugiej strony negatywne emocje i uczucia takie jak strach, niepokój, złość czy smutek mogą nasilać reakcję na stres, powodować dysbiozę jelit i uruchamiać jelitowy układ nerwowy. Znasz to uczucie ścisku w brzuchu, kiedy jesteś podekscytowany albo zdenerwowany? Dzieje się tak, ponieważ twoje emocje są odczuwane w jelitach. Nasz układ nerwowy składa się z ponad stu milionów nerwów, przez co sprawia, że nasze wszystkie emocje są odczuwane w jelitach.
Wykazano, że depresja i skłonność do lęków mogą powodować problemy jelitowe, a chroniczne odczuwanie negatywnych emocji może powodować zwiększone ryzyko infekcji przewodu pokarmowego.
Probiotyki poprawiają mikrobiotę jelit
Probiotyki to żywe organizmy występujące naturalnie w niektórych produktach spożywczych, które często określane są jako „dobre” bakterie. Probiotyki poprawiają mikrobiotę jelit, zwalczają szkodliwe bakterie i zapobiegają ich osadzaniu się w jelitach. Przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły, że probiotyki poprawiają impulsywność i podejmowanie decyzji, a także wykazały pozytywny wpływ na objawy depresyjne i lękowe. Dodając do swojej diety więcej produktów fermentowanych, takich jak: kiszonki, kefiry i jogurty, poprawisz mikrobiotę jelit. Możesz także dodatkowo suplementować probiotyki w kapsułkach.
Podsumowanie
Połączenie jelitowo-mózgowe odgrywa ważną rolę w zdrowiu psychicznym. Zdrowa dieta i stosowanie probiotyków poprawiają mikrobiotę jelitową, ale należy także pamiętać o odpowiedniej ilości snu, odpoczynku oraz o stosowaniu technik pomagających radzić sobie ze stresem.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.