Uciążliwości będących konsekwencją kataru doświadczył chyba każdy czytelnik tego artykułu na własnej skórze. Trudności w oddychaniu, gorsza jakość snu, problemy z koncentracją i wykonywaniem codziennych obowiązków mogą skutecznie przyczynić się do spadku formy psychicznej. Co zatem zrobić, aby skutecznie zmniejszyć objawy tak silnego dyskomfortu?
Zatkany nos i trudności w oddychaniu wynikają z zapalenia błony śluzowej nosa i jej obrzmienia, a nie tak jakby się mogło wydawać z nagromadzenia śluzu w górnych drogach oddechowych. Dlatego, aby skutecznie poradzić sobie z objawami kataru, należy złagodzić skutki przekrwienia i zapalenia błony śluzowej. Istnieje przynajmniej kilka skutecznych sposobów, które mogą przynieść odczuwalną ulgę.
Właściwe nawodnienie organizmu
Wskazane są przede wszystkim ciepłe herbaty ziołowe – w tym np. mięta i rumianek, a także zupy – takie jak np. rosół. Zalecane jest natomiast ograniczenie napojów będących źródłem kofeiny (np. kawy, napojów energetycznych) a także alkoholu.
Aromatyczne przyprawy
Podczas infekcji górnych dróg oddechowych warto wzbogacić spożywane potrawy o chili, imbir, chrzan, cebulę, czosnek, kurkumę, czyli o przyprawy posiadające potencjał przeciwwirusowy i antybakteryjny oraz rozgrzewający.
Inhalacje parowe
Nie musisz wcale posiadać specjalistycznego sprzętu, wystarczy do miski lub nawet z wanny z wodą nalać gorącej (lub wrzącej) wody z dodatkiem olejków np. miętowego i oddychać głęboko. W łagodzeniu objawów pomagają także gorąca kąpiel oraz prysznic.
Żucie gumy
Przynosi ulgę w przypadku zatkanego nosa, zwłaszcza dotyczy to gum mocno miętowych i bezcukrowych.
Poruszanie się
Leżenie bądź siedzenie nasila objawy związane z katarem. Warto zatem zmusić się do minimalnej aktywności fizycznej, choćby spacerowania po domu czy mieszkaniu.
Unikanie nadmiernego wydmuchiwania nosa
Zbyt częste i gwałtowne próby pozbywania się śluzu z górnych dróg oddechowych mogą zwiększyć objawy przekrwienia i obrzęku błony śluzowej nosa, spowodowanych infekcją. Dlatego nos należy wycierać wtedy, gdy jest to konieczne, ale nigdy na siłę.
Ćwiczenia oddechowe
Istnieją źródła wskazujące, iż aby szybko i skutecznie pozbyć się zatkanego nosa należy wykonywać ćwiczenia oddechowe, które w zasadzie sprowadzają się do kilkukrotnego wstrzymania oddechu na kilka sekund.
Unikanie dymu
W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych koniecznie należy zaprzestać palenia papierosów bądź w przypadku osób niepalących zmniejszyć ekspozycję na dym, który stanowi niezwykle drażniący czynnik, nasilający objawy stanu zapalnego.
Okłady
W tym celu należy zanurzyć ręcznik w gorącej wodzie, a następnie dobrze wykręcić i gdy trochę ostygnie położyć ostrożnie na twarz.
Podsumowanie
Katar, chociaż nie jest dolegliwością niebezpieczną dla zdrowia, może znacznie uprzykrzyć życie, ze względu na wyciek z nosa i utrudnione oddychanie. Aby ulżyć sobie w cierpieniu, można odwiedzić aptekę i zaopatrzyć się w leki, które zmniejszą obrzęk śluzówki nosa, a także wspomóc się domowymi sposobami opisanymi w tym artykule. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć kataru, bo może stanowić punkt wyjścia do rozwoju poważniejszej infekcji.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.