Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Katar i zatkany nos – jak skutecznie złagodzić dokuczliwe objawy?

Katar i zatkany nos – jak skutecznie złagodzić dokuczliwe objawy?
Uciążliwości będących konsekwencją kataru doświadczył chyba każdy czytelnik tego artykułu na własnej skórze. Trudności w oddychaniu, gorsza jakość snu, problemy z koncentracją i wykonywaniem codziennych obowiązków mogą skutecznie przyczynić się do spadku formy psychicznej. Co zatem zrobić, aby skutecznie zmniejszyć objawy tak silnego dyskomfortu?

Zatkany nos i trudności w oddychaniu wynikają z zapalenia błony śluzowej nosa i jej obrzmienia, a nie tak jakby się mogło wydawać z nagromadzenia śluzu w górnych drogach oddechowych. Dlatego, aby skutecznie poradzić sobie z objawami kataru, należy złagodzić skutki przekrwienia i zapalenia błony śluzowej. Istnieje przynajmniej kilka skutecznych sposobów, które mogą przynieść odczuwalną ulgę.

Właściwe nawodnienie organizmu

Wskazane są przede wszystkim ciepłe herbaty ziołowe – w tym np. mięta i rumianek, a także zupy – takie jak np. rosół. Zalecane jest natomiast ograniczenie napojów będących źródłem kofeiny (np. kawy, napojów energetycznych) a także alkoholu.

Aromatyczne przyprawy

Podczas infekcji górnych dróg oddechowych warto wzbogacić spożywane potrawy o chili, imbir, chrzan, cebulę, czosnek, kurkumę, czyli o przyprawy posiadające potencjał przeciwwirusowy i antybakteryjny oraz rozgrzewający.

Inhalacje parowe

Nie musisz wcale posiadać specjalistycznego sprzętu, wystarczy do miski lub nawet z wanny z wodą nalać gorącej (lub wrzącej) wody z dodatkiem olejków np. miętowego i oddychać głęboko. W łagodzeniu objawów pomagają także gorąca kąpiel oraz prysznic.

Żucie gumy

Przynosi ulgę w przypadku zatkanego nosa, zwłaszcza dotyczy to gum mocno miętowych i bezcukrowych.

Poruszanie się

Leżenie bądź siedzenie nasila objawy związane z katarem. Warto zatem zmusić się do minimalnej aktywności fizycznej, choćby spacerowania po domu czy mieszkaniu.

Unikanie nadmiernego wydmuchiwania nosa

Zbyt częste i gwałtowne próby pozbywania się śluzu z górnych dróg oddechowych mogą zwiększyć objawy przekrwienia i obrzęku błony śluzowej nosa, spowodowanych infekcją. Dlatego nos należy wycierać wtedy, gdy jest to konieczne, ale nigdy na siłę.

Ćwiczenia oddechowe

Istnieją źródła wskazujące, iż aby szybko i skutecznie pozbyć się zatkanego nosa należy wykonywać ćwiczenia oddechowe, które w zasadzie sprowadzają się do kilkukrotnego wstrzymania oddechu na kilka sekund.

Unikanie dymu

W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych koniecznie należy zaprzestać palenia papierosów bądź w przypadku osób niepalących zmniejszyć ekspozycję na dym, który stanowi niezwykle drażniący czynnik, nasilający objawy stanu zapalnego.

Okłady

W tym celu należy zanurzyć ręcznik w gorącej wodzie, a następnie dobrze wykręcić i gdy trochę ostygnie położyć ostrożnie na twarz.

Podsumowanie

Katar, chociaż nie jest dolegliwością niebezpieczną dla zdrowia, może znacznie uprzykrzyć życie, ze względu na wyciek z nosa i utrudnione oddychanie. Aby ulżyć sobie w cierpieniu, można odwiedzić aptekę i zaopatrzyć się w leki, które zmniejszą obrzęk śluzówki nosa, a także wspomóc się domowymi sposobami opisanymi w tym artykule. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć kataru, bo może stanowić punkt wyjścia do rozwoju poważniejszej infekcji. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.