Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Kinetoza – czy można sobie z nią poradzić?

Kinetoza – czy można sobie z nią poradzić?
Kinetoza, czyli choroba lokomocyjna, potrafi skutecznie zepsuć radość z wyjazdu. Są osoby, które na samą myśl o podróży i przykrych dolegliwościach z nią związanych, czują się chore. Złe samopoczucie, nudności, wymioty, bladość, zawroty głowy, uderzenia gorąca oraz zimne poty czy też zwiększona produkcja śliny – z takimi między innymi objawami muszą zmierzyć się ci, którzy cierpią na chorobę ruchu. Pocieszający jest fakt, że wszelkie niedogodności i problemy znikają wraz z zakończeniem podróży. Co jest przyczyną choroby ruchu oraz w jaki sposób zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować dolegliwości nią spowodowane? Zapraszamy do lektury.

Kinetoza – co to właściwie jest?

Mianem tym określa się schorzenia i dolegliwości występujące w trakcie poruszania się wszelakimi środkami transportu (m.in.: samolot, statek, samochód, pociąg) i kończące się w momencie zakończenia jazdy. W przypadku, gdy dolegliwości nie mijają, należy obowiązkowo skontaktować się z lekarzem w celu zdiagnozowania przyczyny.

Powodem choroby lokomocyjnej jest brak spójności w bodźcach odbieranych przez narząd wzroku i tych odnotowywanych przez błędnik. Dochodzi do sytuacji, w której wzrok dostrzega, że zachodzi ruch/przemieszczanie się, natomiast narząd ruchu nie „wyczuwa” zmiany położenia. Gdy dochodzą do tego dodatkowe „atrakcje” w postaci kołysania, hamowania, przyspieszania czy też wstrząsów wiele osób (w dużej mierze dzieci, choć także dotyka to osoby dorosłe – częściej kobiety niż mężczyzn) – poza wyżej wymienionymi dolegliwościami mogą pojawić się także bóle głowy (również migrenowe), zmęczenie oraz senność. Dodatkowo kinetozę w podróży mogą nasilać czynności wymagające skupienia: czytanie książki, granie w grę czy też oglądanie filmu.

Jak sobie pomóc?
 

  • Staraj się wyruszać w podróż wyspany, wypoczęty i po lekkim posiłku. Nie konsumuj (w trakcie jazdy) gazowanych napojów, słodyczy, tłustych i ciężkich potraw – unikniesz zbędnego obciążania układu pokarmowego. Wbrew obiegowym opiniom jazda na czczo sprawia, że samopoczucie jest jeszcze gorsze, nie unikaj jedzenia.

  • Jadąc/lecąc/płynąć wybieraj takie miejsca, w których będzie jak najmniejsza ilość dodatkowych ruchów (trzęsienia, podrzucania, kołysania). Staraj się trzymać głowę nieruchomo; bardzo przydatne mogą okazać się podgłówek lub poduszka.

  • Dbaj o to, by jadąc autem czy też pociągiem siedzieć przodem do kierunku jazdy.

  • Patrz przed siebie, nie skupiaj uwagi na elementach krajobrazu, które szybko „przelatują”, migają. Nie graj w gry, nie czytaj, nie oglądaj filmów na odbiornikach, które wymagają opuszczenia głowy i utratę jej „nieruchomości”. Przymknij oczy i weź głęboki oddech, gdy tylko poczujesz się gorzej.

  • Jeżeli masz taką możliwość, wybieraj transport klimatyzowanymi środkami komunikacji lub też takimi, w których istnieje możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza. Zbyt wysoka temperatura i brak cyrkulacji powietrza niekorzystnie wpłyną na samopoczucie i nasilą objawy choroby lokomocyjnej. Jeśli podróżujesz samochodem korzystaj z postojów, pospaceruj, dotleń się.

  • Nie denerwuj się samą podróżą i nie rozmyślaj nad tym, co sie może stać. Pamiętaj, że kierowca, pilot czy też kapitan statku dbają o bezpieczeństwo pasażerów oraz bardzo cenią własne życie. Posłuchaj ulubionej muzyki, oddychaj, zamknij oczy i postaraj się zrelaksować.

  • Zastosuj natualną metodę - wielu osobom pomaga ssanie świeżego imbiru lub wypicie napoju z jego dodatkiem.

  • W przypadku, gdy wyżej wymienione sposoby nie pomagają i nie masz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, skorzystaj z leków stosowanych w leczeniu choroby lokomocyjnej (są dostępne w aptekach oraz np. na stacjach benzynowych, hipermarketach). Środek taki najlepiej wziąć przed podróżą, a następnie przyjmowąć wg wytycznych zawartych na ulotce lub też wg zaleceń lekarza. Nie spożywaj środków przeterminowanych.

A jeżeli nie uda się zapobiec wszystkim dolegliwościom i choroba lokomocyjna się pojawi… Warto zaopatrzyć się we foliowe torebki, chusteczki higieniczne lub papierowe ręczniki. Dla własnego komfortu miej na wyciągnięcie ręki szczoteczkę i pastę do zębów. Spokojnych podróży!

W artykule mówimy o: Zdrowie