Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Krwawienie z nosa

Krwawienie z nosa
Krwawienia z nosa doświadczył chociaż raz w życiu chyba każdy z nas, niektóre osoby doświadczają tej przypadłości regularnie. Warto więc zastanowić się skąd bierze się ten problem i o czym świadczy? Jakie mogą być jego konsekwencje i jak sobie z nim poradzić? Czy potrzebna jest pomoc lekarza?

Przyczyny błahe

Krwawienie z nosa może mieć różne podłoże. W większości przypadków spowodowane jest przekrwieniem błony śluzowej nosa i pojawia się w przebiegu infekcji takich jak przeziębienie, grypa, zapalenie zatok przynosowych czy w alergiach. Niektóre osoby mają także naturalnie bogato unaczynioną i delikatną błonę śluzową i niewielkie krwawienia pojawiają się z naprawdę błahych powodów, takich choćby jak przebywanie w pomieszczeniu o zbyt suchym powietrzu.

Przyczyny poważne

Niekiedy jednak przyczyny są poważniejsze, związane z zaburzeniami pracy układu krążenia takimi jak nadciśnienie, choroby naczyń (choroba Rendu, Oslera i Webera), zaburzenia krzepliwości krwi, a w skrajnych i bardzo rzadkich przypadkach również z występowaniem nowotworów nosa i zatok. Krwawieniom sprzyjać mogą także zaburzenia hormonalne. Również niedobory wybranych witamin (przede wszystkim witaminy K, ale także witaminy C i D) stanowią czynnik ryzyka tej przypadłości. Leki zawierające kwas salicylowy i inne substancje rozrzedzające krew także zwiększają ryzyko krwawień, podobnie jak stosowane przez niektórych sterydy anaboliczno androgenne, a także niektóre substancje pobudzające.

Kiedy zacząć się niepokoić?

Samo pojawienie się krwi na chusteczce w przebiegu alergii czy kataru nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak krwawienia są obfite i częste ważne jest ustalenie przyczyny. Warto udać się do lekarza internisty, a przede wszystkim zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, które jeśli jest podwyższone sprzyjać może krwawieniom. Jeśli pomiar nie wykaże nieprawidłowości warto rozszerzyć diagnostykę w pierwszej kolejności wykluczając potencjalny wpływ leków (najczęściej przeciwbólowych) i czynników żywieniowych (wspomniane wcześniej niedobory). Warto także wykonać podstawowe badania krwi.

Jak sobie pomóc?

Kluczowe jest oczywiście odnalezienie i wyeliminowanie przyczyny krwawień. Jeśli podłoże jest błahe, należy zacząć od zadbania o prawidłową wilgotność powietrza, nawilżania śluzówki nosa za pomocą maści, kremów lub aerozoli,  a w razie krwawienia – delikatne schładzanie okładami nosa i okolicy przynosowej. W skrajnych przypadkach stosuje się też zaawansowane metody takie jak kauteryzacja i  zabiegi chirurgiczne związane z podwiązaniem lub embolizacją tętnicy szczękowej, o których decyduje i które przeprowadzić może tylko lekarz.

W artykule mówimy o: Zdrowie

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę