Krwawienia z nosa doświadczył chociaż raz w życiu chyba każdy z nas, niektóre osoby doświadczają tej przypadłości regularnie. Warto więc zastanowić się skąd bierze się ten problem i o czym świadczy? Jakie mogą być jego konsekwencje i jak sobie z nim poradzić? Czy potrzebna jest pomoc lekarza?
Przyczyny błahe
Krwawienie z nosa może mieć różne podłoże. W większości przypadków spowodowane jest przekrwieniem błony śluzowej nosa i pojawia się w przebiegu infekcji takich jak przeziębienie, grypa, zapalenie zatok przynosowych czy w alergiach. Niektóre osoby mają także naturalnie bogato unaczynioną i delikatną błonę śluzową i niewielkie krwawienia pojawiają się z naprawdę błahych powodów, takich choćby jak przebywanie w pomieszczeniu o zbyt suchym powietrzu.
Przyczyny poważne
Niekiedy jednak przyczyny są poważniejsze, związane z zaburzeniami pracy układu krążenia takimi jak nadciśnienie, choroby naczyń (choroba Rendu, Oslera i Webera), zaburzenia krzepliwości krwi, a w skrajnych i bardzo rzadkich przypadkach również z występowaniem nowotworów nosa i zatok. Krwawieniom sprzyjać mogą także zaburzenia hormonalne. Również niedobory wybranych witamin (przede wszystkim witaminy K, ale także witaminy C i D) stanowią czynnik ryzyka tej przypadłości. Leki zawierające kwas salicylowy i inne substancje rozrzedzające krew także zwiększają ryzyko krwawień, podobnie jak stosowane przez niektórych sterydy anaboliczno androgenne, a także niektóre substancje pobudzające.
Kiedy zacząć się niepokoić?
Samo pojawienie się krwi na chusteczce w przebiegu alergii czy kataru nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak krwawienia są obfite i częste ważne jest ustalenie przyczyny. Warto udać się do lekarza internisty, a przede wszystkim zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, które jeśli jest podwyższone sprzyjać może krwawieniom. Jeśli pomiar nie wykaże nieprawidłowości warto rozszerzyć diagnostykę w pierwszej kolejności wykluczając potencjalny wpływ leków (najczęściej przeciwbólowych) i czynników żywieniowych (wspomniane wcześniej niedobory). Warto także wykonać podstawowe badania krwi.
Jak sobie pomóc?
Kluczowe jest oczywiście odnalezienie i wyeliminowanie przyczyny krwawień. Jeśli podłoże jest błahe, należy zacząć od zadbania o prawidłową wilgotność powietrza, nawilżania śluzówki nosa za pomocą maści, kremów lub aerozoli, a w razie krwawienia – delikatne schładzanie okładami nosa i okolicy przynosowej. W skrajnych przypadkach stosuje się też zaawansowane metody takie jak kauteryzacja i zabiegi chirurgiczne związane z podwiązaniem lub embolizacją tętnicy szczękowej, o których decyduje i które przeprowadzić może tylko lekarz.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.