Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kto powinien stosować witaminę E?

Kto powinien stosować witaminę E?
W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia jest niezwykle szybkie, a dieta często uboga w niezbędne składniki odżywcze, wiele osób rozważa suplementację witaminami. Witamina E, znana również jako tokoferol, jest niezwykle ważna i pełni kluczową funkcję w utrzymaniu zdrowia organizmu. Jaką rolę odgrywa w naszym organizmie witamina E i czy warto ją suplementować?

Rola witaminy E w organizmie

Witamina E jest silnym antyoksydantem, co oznacza, że pomaga chronić komórki organizmu przed działaniem wolnych rodników. Wolne rodniki są substancjami, które mogą uszkadzać komórki i przyczyniać się do wielu chorób, w tym do procesu starzenia się organizmu. Spowalnia procesy starzenia się skóry, zapewniając jej promienny i młody wygląd. Witamina E odgrywa także ważną rolę we wspieraniu układu odpornościowego oraz pomaga utrzymać zdrową skórę i oczy.

Dobre źródła witaminy E

Witamina E występuje w różnych produktach spożywczych, a do najlepszych źródeł witaminy E należą:

  • olej z kiełków pszenicy,
  • prażone nasiona słonecznika,
  • prażone migdały,
  • prażone orzechy laskowe,
  • masło orzechowe,
  • gotowany szpinak,
  • kiwi.

Kto powinien suplementować witaminę E?

Suplementacja witaminą E może być rozważana przez osoby, u których istnieje ryzyko niedoboru tej witaminy z powodu nieodpowiedniej diety lub problemów ze zdrowiem.

Badania sugerują, że prawie 90% mężczyzn i 96% kobiet w Stanach Zjednoczonych spożywa niewystarczającą ilość witaminy E w diecie.

Suplementacja witaminą E może być konieczna w przypadku osób, które mają problemy ze wchłanianiem składników odżywczych rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna i mukowiscydozą. Ponadto suplementacja witaminą E może być korzystna dla osób z wysokim poziomem stresu oksydacyjnego i osób z pewnymi schorzeniami, takimi jak endometrioza czy choroby wątroby.

Suplementy z witaminą E mogą również obniżać poziom lipidów we krwi i poprawiać inne aspekty zdrowia u osób ze stłuszczeniem wątroby. Badania wykazały, że suplementacja witaminą E znacząco obniża poziom cholesterolu LDL i cukru we krwi u osób z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby oraz obniża poziom enzymów wątrobowych ALT i AST, które w wysokich stężeniach mogą być markerami uszkodzenia wątroby.

Witamina E idealna dla sportowców

Osoby regularnie uprawiające sport mogą mieć zwiększone zapotrzebowanie na witaminę E ze względu na większą produkcję wolnych rodników podczas aktywności fizycznej. Niektóre badania sugerują, że suplementacja witaminą E w małych dawkach może pomóc w zmniejszeniu uszkodzeń mięśni i markerów stresu oksydacyjnego.

Jak przyjmować witaminę E

Witamina E występuje w kilku postaciach, w tym w kapsułkach i produktach płynnych. Jest dostępna jako samodzielny suplement, ale można ją również znaleźć w preparatach wieloskładnikowych, takich jak multiwitaminy. Witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że ​​tłuszcz ułatwia jej wchłanianie. Z tego powodu najlepiej przyjmować witaminę E z przekąską lub posiłkiem zawierającym tłuszcze.

Dawki stosowane w badaniach naukowych są różne, ale większość suplementów zawiera 67 mg lub więcej witaminy E. Ważne jest, aby ograniczyć dodatkowe spożycie witaminy E do mniej niż 1000 mg dziennie, co odpowiada 1500 jm dziennie w postaci naturalnej lub 1100 jm dziennie w syntetycznej formie witaminy E.

Suplementy z witaminą E mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym lekami rozrzedzającymi krew. Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji, szczególnie w dużych dawkach, należy porozmawiać ze swoim lekarzem.

Podsumowanie

Witamina E odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia organizmu, zwłaszcza jako silny antyoksydant. Dla większości osób dobrze zbilansowana dieta dostarcza wystarczającej ilości witaminy E.

Niemniej jednak, osoby z ograniczonym dostępem do produktów bogatych w tę witaminę lub mające specjalne potrzeby żywieniowe mogą rozważyć suplementację. Zawsze należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru i skonsultowaniu się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519051/ https://www.mdpi.com/2072-6643/14/8/1599 https://www.hindawi.com/journals/prm/2021/5529741/ https://www.mdpi.com/2072-6643/14/21/4635 https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-Consumer/#

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.