Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych

Nadmierna masa ciała spowodowana zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej nie tylko sama w sobie jest problemem zdrowotnym, ale dodatkowo też zwiększa ryzyko rozwoju wielu groźnych chorób. Lista potencjalnych przypadłości, które mogą dotknąć osób otyłych jest jednak dłuższa niż się powszechnie sądzi. Oprócz miażdżycy, cukrzycy, nadciśnienia, dny moczanowej i chorób stawów, realnym zagrożeniem dla jednostek borykających się ze sporym nadbagażem tłuszczu zapasowego są także choroby nowotworowe.

Nadmierna masa ciała - zdrowotne konsekwencje

Wielu osobom wydaje się, że tkanka tłuszczowa to po prostu bierny balast, którego wadą jest to, że fizycznie obciąża organizm, co w dłuższej perspektywie doprowadza do sfatygowania mięśnia sercowego. Niestety taki uproszczony sposób myślenia nie oddaje istoty sytuacji. Warto bowiem wiedzieć, iż tkanka tłuszczowa posiada właściwości endokrynne, oznacza to, iż wydziela do krwiobiegu rozmaite substancje pełniące rolę hormonów i cytokin. Substancje te niekoniecznie są wrogami naszego zdrowia, ale w sytuacji gdzie tkanki tłuszczowej jest zbyt wiele, również uwalnianie owych adipokin jest większe. Prowadzi to do licznych zaburzeń, z których znaczna część prędzej czy później skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia i wzrostem ryzyka przedwczesnej śmierci.

Przykładowo nadmiar uwalnianej z adipocytów rezystyny doprowadza do obniżenia wrażliwości insulinowej, co dalej skutkować może hiperglikemią. Ta natomiast prowadzi do zaburzenia funkcjonowania gospodarki lipidowej, wzrostu poziomu triglicerydów, VLDL, następnie LDL (złego cholesterolu). Zmianom tym towarzyszy także zwiększenie aktywności cytokin prozapalnych i czynników agregacyjnych. W skutek tego powstają: blaszka miażdżycowa, zakrzepy i zatory, ale nie tylko. Skutkiem tego typu patologii jest także nasilenie tempa procesu nowotworzenia i wyłączenia naturalnych mechanizmów obronnych.

Otyłość a nowotwory

Jednym z negatywnych skutków otyłości jest wyraźny wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory. Wyróżniono już dziesięć typów nowotworów, które statystycznie częściej dotykają osoby z nadmierną masą ciała, a są to zmiany obejmujące macicę, szyjkę macicy,  jajniki, pęcherzyk żółciowy, nerki, tarczycę, wątrobę, jelito grube, jajników oraz piersi i szpik kostny. Mocnych argumentów na rzecz możliwości istnienia takiego powiązania dostarczają wyniki badania poświęconego racjom łączącym wskaźnik masy ciała (BMI) z częstotliwością występowania chorób nowotworowych.

Studium objęło ponad pięć milinów dorosłych Brytyjczyków, a jego wyniki  opublikowano w prestiżowym periodyku naukowym - The Lancet. Autorzy z z London School of Hygiene and Tropical Medicine i Farr Institute of Health Informatics oszacowali, iż ponad 12 tysięcy przypadków wymienionych wcześniej rodzajów nowotworów rocznie można przypisać nadmiernej masie ciała. Badacze doszli też do wniosku, że jeśli przeciętne BMI populacji będzie nadal zwiększać się w dotychczasowym tempie, to co roku pojawiać się będzie 3500 dodatkowych przypadków onkologicznych.

Wnioski

Warto po raz kolejny podkreślić, iż nadmierna masa ciała to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim – zdrowotnej. Osoby borykające się z tym problemem powinny pamiętać, iż nie podejmując racjonalnych działań ryzykują zachorowanie nie tylko na miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie czy dnę moczanową, ale także – na raka.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.