Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Niski poziom testosteronu sprzyja cukrzycy

Testosteron nazywany bywa “kluczowym męskim hormonem”. Dziś co prawda odchodzi się od klasyfikowania hormonów jako “męskie” czy “żeńskie”, (gdyż potrzebne są niezależnie od płci) niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że testosteron pełni niezwykle ważne funkcje w organizmie mężczyzn. Okazuje się, że owe funkcje powiązane są nie tylko z rozwojem pierwszorzędowych i drugorzędowych cech płciowych, nie tylko z libido, samopoczuciem i siłą oraz masą mięśniową, ale także z innymi ważnymi parametrami związanymi z gospodarką energetyczną i zdrowiem metabolicznym.

Niski testosteron w cukrzycy i otyłości

Nie od dziś wiadomo, że w przypadku wielu chorób niepowiązanych bezpośrednio z funkcjonowaniem osi przysadka-podwzgórze-jądra, poziom testosteronu jest obniżony. Znakomitymi przykładami mogą tutaj być choćby:

  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • zespół metaboliczny.

Badania naukowe wskazują, że za niski poziom testosteronu ma 33% mężczyzn borykających się z cukrzycą typu 2. i 25% mężczyzn dotkniętych otyłością. Zazwyczaj fakt ten bywa uzasadniany w taki sposób, iż to właśnie nadmierna masa ciała i zaburzona gospodarka insulinowo-glukozowa powodują rozregulowanie mechanizmów odpowiedzialnych za produkcję i działanie testosteronu. W praktyce jednak okazuje się, że zależność ma charakter dwukierunkowy.

Ciekawe odkrycie

Badacze z Dandona z Uniwersytetu w Buffalo odkryli, że testosteron wpływ na wrażliwość insulinową. Przeprowadzone przez zespół dr Dandona badania wykazały, że wspomniany hormon wpływa na ekspresję genów powiązanych z sygnalizacją insulinową wewnątrz komórek. Jego niedobór natomiast ten stan zakłóca. Jeśli poziom testosteronu utrzymuje się na niskim poziomie przez dłuższy czas sytuacja metaboliczna w organizmie zmienia się i dochodzi do pogorszenia tolerancji węglowodanowej. Efektem jest wyższe ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości a także cukrzycy. Wspomniani badacze zaobserwowali, że podawanie testosteronu z zewnątrz doprowadza do poprawy wrażliwości insulinowej i zmniejszenia poziomu tkanki tłuszczowej (nie były to jednak dawki stosowane w dopingu).

Perspektywy

Przytoczone odkrycie skłania do pewnych refleksji. Wnioski z przedstawionych danych mogą być takie, że:

  • warto badań poziom testosteronu co pewien czas, zwłaszcza w przypadku nadwagi, otyłości, cukrzycy i problemów z glikemią,
  • mężczyźni powinni starać się dbać o to by utrzymać odpowiednio wysoki poziom testosteronu,
  • w przypadku otyłości i cukrzycy powyższy fakt ma szczególne znaczenie i potencjalne korzyści mogą przynieść też działania mające na celu podniesienie poziomu testosteronu również w sposób farmakologiczny.


 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.