IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Pięć powodów dla których warto jeść żurawinę

Żurawina należy do owoców o niezwykle wysokiej zawartości składników mogących korzystnie wpływać na organizm człowieka. Żurawina dostarcza nie tylko witamin, składników mineralnych i błonnika, ale także flawonoidów i proantocyjanidyn wspomagających pracę wielu układów i narządów oraz chroniących organizm przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Istnieje przynajmniej pięć dobrych powodów, dla których warto włączyć ją do diety.

Zdrowy układ moczowy

Nie tylko tradycyjne przekazy, ale także badania naukowe wyraźnie wskazują, że spożywanie owoców żurawiny jak i jej przetworów oraz suplementów z niej otrzymanych stanowi skuteczny element profilaktyki i leczenia infekcji układu moczowego takich jak zapalenie pęcherza. Związki fitochemiczne obecne w owocach żurawiny posiadają unikalną zdolność do hamowania adhezji bakterii chorobotwórczych do komórek. W efekcie drobnoustroje nie mogą osiedlić się w drogach moczowych i są wydalane z ustroju.

Mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Wpływ żurawiny na ryzyko chorób układu krążenia jest wielokierunkowy. Badania naukowe wskazują, że polifenole w niej zawarte z jednej strony wykazują zdolność do zmniejszania podatności lipoprotein osocza na utlenienie, z drugiej pomagają obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL. Dodatkowo związki te hamują adhezję i agregację płytek krwi, zmniejszając ryzyko zakrzepów. Regularna konsumpcja żurawiny czy ekstraktów otrzymanych z jej owoców może stanowić ważny element profilaktyki miażdżycy.

Żurawina a choroby przewodu pokarmowego

Regularna konsumpcja żurawiny chronić może przed rozwojem wrzodów żołądka. Tak przynajmniej wskazują badania naukowe, w których wykazano, iż bioaktywne składniki tego owocu hamują namnażanie Helicobacter pylori – bakterii wywołujących schorzenia takie jak wrzody żołądka oraz zapalenie żołądka typu B. Istnieją także przesłanki by uważać, że bioaktywne składniki żurawiny pomagają leczyć biegunki.

Zdrowe zęby i dziąsła

Bioaktywne składniki żurawiny mogą działać podobnie do codziennego szczotkowania zębów pastą z fluorem, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób zębów i dziąseł wywołanych przez paciorkowce. Prozdrowotne właściwości żurawiny związane są ze wspomnianą zdolnością związków w niej zawartych do hamowania adhezji bakterii chorobotwórczych, która stanowi czynnik determinujący rozwój infekcji. Wyniki badań są na tyle ciekawe, że nie można wykluczyć, iż ekstrakty z żurawiny niedługo staną się popularnymi składnikami past do zębów.

Mniejsze ryzyko nowotworów

Bioaktywne składniki owoców żurawiny mogą hamować proces nowotworzenia. Uważa się, że związki fenolowe w nich zawarte zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych form białaczki oraz nowotworów płuc, okrężnicy i piersi. Są to póki co jeszcze domysły raczej i przypuszczenia niż twarde fakty, podkreślić należy jednak iż oparcie mają na wiarygodnych przesłankach i omawiane są w publikacjach naukowych.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Żurawinę najlepiej kupować (w miarę możliwości) świeżą lub ewentualnie suszoną. W tym drugim wypadku należy zwrócić uwagę by nie zawierała dodatku cukru, który stanowić może niekiedy nawet 50% składu rynkowych produktów. Należy pamiętać także, iż żurawina ma swoje wady, m.in. jest obfitym źródłem kwasu szczawiowego, który może zwiększać ryzyko powstawania złogów w nerkach. Hamująco na wchłanianie tego związku działać może wapń, dlatego żurawinę warto spożywać w towarzystwie produktów zasobnych w ten pierwiastek.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.