Wielu z nas martwi się o swoje zdrowie dopiero wtedy, kiedy już coś się dzieje. A przecież tyle można zrobić dużo wcześniej… Prewencja zdrowia zdaje się być znacznie ważniejsza niż leczenie istniejącego już problemu. Dlaczego? To chyba oczywiste. Dbając o siebie poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia, a także wykonywanie regularnych badań jesteśmy w stanie zaoszczędzić sobie (i swojej rodzinie) wiele stresu, czasu, finansów.
Zaniedbywanie regularnych kontroli
Jednym z najczęstszych błędów, które popełniają nawet doświadczone kobiety, jest zaniedbywanie planowania regularnych badań kontrolnych i badań przesiewowych. Często jest tak, że gdy ktoś czuje się zdrowy, to nawet nie myśli o badaniach. A jak już się temat pojawi, to się zgania na brak czasu. A to błąd! Profilaktyka odgrywa kluczową rolę we wczesnym wykrywaniu i leczeniu wielu schorzeń.
Ignorowanie zdrowia psychicznego
Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne i zasługuje na ten sam priorytet. Wszystkie kobiety (i oczywiście mężczyźni też) powinni czuć się zobowiązani udać do specjalisty w przypadku odczuwania lęków, depresji, zaburzeń odżywiania itp. Skorzystanie z pomocy, to nie objaw słabości, a dojrzałe podejście do swojego zdrowia.
Nadmierna autodiagnoza
Mając do dyspozycji bogactwo informacji medycznych 24 godziny na dobę, łatwo jest popaść w skrajności i uznać „dr Google” za guru medyczne. Jednak każdy, kto ma trochę zdrowego rozsądku, powinien wiedzieć, że taka autodiagnoza przy użyciu Internetu może mieć fatalne skutki. Po pierwsze możesz źle oszacować problem, a po drugie wzmaga ona niepokój, bo z czasem będziesz się doszukiwać u siebie samych problemów. Każdy z nas jest inny, a zdrowie wymaga indywidualnego podejścia.
Ignorowanie potrzeb związanych ze snem
Dobrze wiemy, jak bardzo obciążające jest życie w dzisiejszych czasach. Praca, dom, cele osobiste… Czasami ciężko jest ze wszystkim zdążyć, wszystko pogodzić. Tylko dlaczego kosztem snu?
Sen nocny krótszy niż 7-9 godzin w dłuższej perspektywie prowadzi do zaburzeń koncentracji, słabszej odporności, przyrostu masy ciała, niestabilności nastroju i większego ryzyka chorób takich jak cukrzyca i choroby serca.
Zaniedbywanie zdrowia zębów
Okazuje się, że to, co się dzieje w jamie ustnej, może mieć wpływ na zdrowie ogólne. Stany zapalne i bakterie, wynikające z nieodpowiedniej pielęgnacji zębów mogą powodować problemy ogólnoustrojowe, takie jak choroby serca, cukrzyca, demencja i komplikacje związane z ciążą.
Regularne czyszczenie zębów i używanie nici dentystycznych redukuje szkodliwe bakterie i stany zapalne w jamie ustnej i blokują ich rozprzestrzenianie się. Nie można też zaniedbywać wizyt u stomatologa, które pozwolą wychwycić jakiś problem, zanim się on mocniej rozwinie.
Zaniedbywanie nawodnienia organizmu
Można dbać o regularny ruch, zdrową dietę itp., ale jednocześnie nie można zaniedbywać nawodnienia. Żyjąc w pędzie, często zapominamy o piciu wody.
Kawa — owszem, herbata — owszem, energetyki i słodkie napoje — o zgrozo, owszem… A woda? Tak naprawdę to ona powinna być najczęściej wybieranym napojem.
Woda to życie — każda komórka i układ w naszym organizmie zależy od odpowiedniego spożycia wody. Odwodnienie, nawet łagodne, może osłabić energię, nastrój i koncentrację, zwiększając jednocześnie ryzyko bólów głowy, zaparć, kamieni nerkowych i infekcji dróg moczowych.
Zaniedbywanie swojej postawy ciała
W naszym cyfrowym świecie nawet najbardziej zorientowane w ergonomii kobiety często godzinami wiszą nad laptopami i telefonami, siejąc spustoszenie w szyi, kręgosłupie i zdrowiu mięśni. Zła postawa obciąża plecy, uciska narządy, utrudnia oddychanie, powoduje bóle głowy i z czasem zwiększa ryzyko przepukliny dysku, ucisku nerwów i zapalenia stawów.
To powinna być nasza rutyna, że co jakiś czas kontrolujemy swoją postawę, poprawiamy się i zapewniamy sobie małą dawkę ruchu np. co godzinę podczas pracy przy biurku.
Podsumowanie
Nikt nie jest doskonały i każdy od czasu do czasu popełnia błędy zdrowotne. Kluczem jest wyciągnięcie wniosków z tych doświadczeń i wprowadzenie pozytywnych zmian, aby prowadzić zdrowsze życie. Uważaj więc na te błędy, które w dłuższej perspektywie mogą kosztować Cię zdrowie. Badaj się regularnie — cytologia, USG piersi, a później także i mammografia to podstawa.
Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli w Twojej rodzinie pojawiały się różne jednostki chorobowe. Pokieruje Cię jakie badania należy robić regularnie. Nie zapominaj także o morfologii przynajmniej raz na pół roku.
Dbaj o regularny ruch, postawę ciała, odpowiednie nawodnienie i zdrową dietę. Możesz się wspomóc także suplementacją np. kompleksem witamin i minerałów, kwasami omega-3 i witaminą D3, które wesprą Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Przeanalizuj swoje dotychczasowe poczynania pod kątem powyższych błędów i pomyśl, co możesz zmienić, żeby zapewnić sobie lepsze zdrowie.