Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Prawidłowa postawa ciała kluczem do zmniejszenia bólu pleców

Prawidłowa postawa ciała kluczem do zmniejszenia bólu pleców
Czy kontrolujesz czasami swoją postawę? Czy myślisz o niej, gdy stoisz, siedzisz oraz podczas codziennych czynności? Zastanawiasz się, jak ułożona jest Twoja szyja, co się dzieje z barkami, plecami, miednicą? Z pewnością większość z Was odpowie, że nie. Zazwyczaj jest tak, że o postawie myślimy wtedy, gdy ktoś nas zaczyna poprawiać, czyli np. na treningu z trenerem, na zajęciach fitness, u fizjoterapeuty, który nas instruuje i ewentualnie przed lustrem, mierząc się wzrokiem. Niestety, wiele osób totalnie lekceważy ten temat, a później większość z nich skarży się na bóle pleców.

Dlaczego utrzymywanie prawidłowej postawy nie jest automatyczne?

Dużo zależy od naszego centrum/środka. Czym jest centrum ciała? Są to mięśnie tułowia, głównie mięśnie brzucha (także te głęboko położone), ale wraz z nimi często też wspominane są mięśnie grzbietu. Silny środek pomaga utrzymać Twoje ciało (szczególnie ramiona i kręgosłup) w odpowiednim ustawieniu podczas siedzenia, stania, chodzenia i przy wykonywaniu każdej czynności. „Silne” nie oznacza jedynie siły fizycznej. Istotny jest tutaj także balans pomiędzy mięśniami. To tak, jak z namiotem i linkami, które decydują o jego kształcie. Jeśli z jednej strony linka będzie zbyt naciągnięta, to z drugiej się poluzuje i namiot będzie przechylony. W naszym ciele działa to bardzo podobnie, co może skutkować problemami z postawą, a w konsekwencji bólami pleców.

Dlaczego mięśnie środka ciała odgrywają tak ważną rolę?

Silniejsze mięśnie pleców

Mocne centrum ciała pozwala zachować prawidłową postawę podczas stania, siedzenia, chodzenia. Jeśli mięśnie pleców i brzucha będą zbyt słabe, wówczas prawdopodobnie będziesz się garbić. Utrzymywanie silnych mięśni centrum zmniejsza obciążenia przenoszone na inne mięśnie, minimalizując tym ryzyko kontuzji. Przykładowo, kiedy masz mocne mięśnie brzucha, wówczas możesz nieco odciążyć mięśnie grzbietu, zmniejszając ryzyko napięcia i bólu.

Mocny środek ciała pomaga również przenosić moc z centrum ciała do kończyn, umożliwiając poruszanie się z większą zwinnością, bez obciążania mięśni pleców. Jest to szczególnie ważne przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów lub wykonywaniu forsownych czynności fizycznych, które w przeciwnym razie mogłyby spowodować nadwyrężenie mięśni lub urazy u słabszej osoby.

Mniejsze ryzyko kontuzji

Mając silny środek ciała, jest mniej prawdopodobne, że doznasz kontuzji podczas wykonywania różnych ruchów. Czy wiesz, że Twoje mięśnie centrum są zaangażowane w prawie każde wykonywane przez Ciebie ćwiczenie? Na przykład, kiedy robisz przysiady, mięśnie proste brzucha i mięśnie poprzeczne pomagają ustabilizować biodra. I tak jest niemal w każdym ćwiczeniu.

Jak już wspomniałam, mięśnie środka ciała to nie tylko mięśnie brzucha, ale także mięśnie grzbietu, szczególnie mięśnie stabilizujące, znajdujące się wzdłuż kręgosłupa, czyli prostowniki grzbietu. Jeśli są słabe, wówczas podstawowe czynności są większym obciążeniem i zwiększają ryzyko bólów pleców i szyi. Zatem, aby uniknąć kontuzji, trzeba dbać o kondycję i siłę zarówno mięśni brzucha, jak i pleców.

Silny środek ciała zapobiega zaburzeniom równowagi mięśniowej

Jeżeli cały dzień siedzisz przy biurku, wówczas Twoje zginacze biodrowe są mocno spięte, a pośladki osłabione. Spięte zginacze biodrowe ciągną kość biodrową do przodu, rozciągając odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Może to prowadzić do bólu w dolnej części pleców. Istotne jest (szczególnie u osób, które dużo siedzą), aby przeciwdziałać uciskowi za pomocą ćwiczeń rozciągających zginacze biodrowe oraz wzmacniających mięśnie pośladkowe.

A jak się ma do tego silne centrum ciała? Jak już wiemy, mając silny środek ciała, łatwiej nam jest utrzymać prawidłową postawę, również w pozycji siedzącej. Silne centrum sprawi, że poprawnie ułożymy miednicę, utrzymamy wyprostowane plecy i szyję w odpowiedniej pozycji. Dzięki temu negatywne skutki pozycji siedzącej będą nieco mniejsze.

Jak trenować mięśnie środka? 

Sprawdź: 5 ćwiczeń core, które poprawią Twoja siłę

Podsumowanie

Wzmocnienie centrum ciała to jedna z najlepszych rzeczy, którą możesz zrobić dla siebie i zdrowia swoich pleców. Prawidłowa postawa przy codziennych czynnościach to klucz do bezbolesnego życia, a nie utrzymasz jej, jeśli Twój środek ciała będzie słaby.

Pamiętaj, że treningi to nie tylko ogromne ciężary, wyścigi, rywalizacji itp. — to także praca nad detalami, ćwiczenia w dużym skupieniu, by wzmocnić kluczowe dla nas mięśnie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.